Vectra wdroży Docsis 3.1

Vectra zmodernizuje swoją sieć kablową do standardu Docsis 3.1 – poinformował operator wraz z amerykańską grupą Cisco, od którego kupi rozwiązanie.

Za wdrożenie rozwiązań Cisco w sieci Vectry odpowiada firma Klonex-VCS.

Opracowany w 2013 roku przez organizację CableLabs standard Docsis 3.1 umożliwia transmisję danych, głosu czy obrazu wideo za pośrednictwem jednej infrastruktury operatora, a przepustowość sieci może urosnąć nawet do 10 Gb/s – podają partnerzy.

– Wdrożenie standardu Docsis 3.1 opartego na technologii światłowodowej to dla nas kontynuacja inwestycji w rozwój sieci szerokopasmowej. Naszym celem jest dostarczenie użytkownikom wysokiej jakości rozrywki, z której nasi klienci mogą cieszyć się gdzie chcą i kiedy chcą.  Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań w infrastrukturze ma ten cel mocno wspierać – mówi Tomasz Żurański, prezes Vectry cytowany w komunikacie.

Nowe rozwiązanie zostanie uruchomione na obecnie pracujących w sieci Vectry urządzeniach Cisco (Converged Broadband Router-8), spełniających wymogi zarówno używanego już Docsis 3.0 jak i nowego standardu.

Równolegle firmy prowadzą prace na rzecz wdrożenia architektury DAA (Distributed Access Architecture) pozwalającej na transformację z sieci analogowej na cyfrową z wykorzystaniem urządzeń Remote PHY.

„Jest to kolejny krok, który umożliwi w przyszłości oferowanie usług 10 Gb/s poprzez połączenie rozwiązań rozszerzonego spektrum DOCSIS, pełno dupleksowego DOCSIS 3.1 oraz fiber to the home, czyli sieci światłowodowej doprowadzonej do użytkowników końcowych (domowych)” – podały Cisco i Vectra.

W sprawozdaniu rocznym Vectry można znaleźć informację, że w 2019 r. planuje ona przeznaczyć na rozwój infrastruktury cyfrowej ponad 100 mln zł. Nie podano dokładnie co kryje się za tym sformułowaniem.

– wsp. ziu

Mogą Ci się również spodobać

Amazon zmienia logo. Ze względu na Hitlera

Gigant e-handlu, który właśnie parę dni temu wszedł ze swoją internetową platformą do Polski, ...

Skupiając się na walce z BigTech, Bruksela może zaszkodzić gospodarce

Na dniach Komisja Europejska opublikuje propozycję ograniczenia nadmiernych uprawnień na rynkach cyfrowych. Koncentrowanie się ...

Nadchodzi świat cyborgów. Kto chce ulepszania ciała?

Prawie dwie trzecie mieszkańców najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej rozważyłoby wyposażenie ludzkiego ciała w ...

Przyszłość tabletów przesądzona? To skąd ten skok sprzedaży.

Elektroniczne tabliczki wróciły do łask – wynika z najnowszych danych. Czy rosnący popyt zwiastuje ...

Techland przesuwa premierę „Dying Light 2”

„Cyberpunk” CD Projektu nie jest jedynym tytułem, którego premiera została opóźniona. Już wiadomo, że ...

Intel wykłada 2 mld dol. i przejmuje laboratoria w Polsce

Największy na świecie producent układów scalonych kupuje dostawcę chipów ze sztuczną inteligencją. Akwizycja izraelskiej ...