Główni akcjonariusze Playa chcą sprzedać część akcji w ABB

Spółki kontrolowane przez rodziny Panosa Germanosa i Thora Bjorgolfssona ogłosiły dziś wieczorem za pośrednictwem sieci komórkowej Play, której są udziałowcami, że chcą sprzedać giełdowym inwestorom część akcji.

Kenbourne (kontrolowany przez Novatora, fundusz Bjorgolfssona) oraz Tollerton (związany z greckim biznesmenem) chcą sprzedać w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ang. accelerated book building, ABB) niecałe 23,1 mln akcji Play Communications, która jest pośrednio właścicielem sieci komórkowej Play. Pakiet ten stanowi nieco ponad 9 proc. akcji telekomunikacyjnej firmy.

Kenbourne, który ma obecnie 30,04 proc. wszystkich papierów Play Communications oferuje niecałe 11,72 mln akcji,  a Tollerton (ma obecnie 29,14 proc. walorów) prawie 11,37 mln.

Zgodnie z komunikatem, który opublikował Play, otwarto zapisy inwestorów na te papiery. W komunikacie nie podano, jakie są oczekiwania sprzedających, ani też jak szybko może dojść do transakcji.

„Księga popytu zostanie otwarta ze skutkiem natychmiastowym. Cena oraz przydział zostaną ogłoszone możliwie najwcześniej po zamknięciu księgi popytu” – czytamy.

Po sprzedaży Kenbourne ma dysponować 25,43 proc. walorów Playa, a Tollerton 24,67 proc..

W sumie więc zmniejszą zaangażowanie z około 59 proc., które uzbierali w ostatnim czasie kupując papiery na GPW, do około 50,1 proc..

W komunikacie opublikowanym przez giełdową firmę inwestorzy zapewnili, że wierzą w przyszłość Playa. Przypomniano, że niedawno telekom opublikował wyniki za II kwartał, wykazując 14,2-proc. wzrost EBITDA rok do roku w I połowie br. oraz że zarząd podniósł prognozę rocznej EBITDA (do 2,3-2,4 mld zł). Wspomniano także, że telekom wypłacił dywidendę oraz potwierdził wytyczne w tym względzie na przyszły rok.

W związku z transakcją, pozostałe akcje posiadane przez Kenbourne oraz Tollerton będą przedmiotem ograniczenia w ich zbywalności przez 180 dni, z zastrzeżeniem zwyczajowych wyłączeń, na które Globalni Koordynatorzy i Współprowadzący Księgę Popytu wyrazili zgodę – czytamy w komunikacie.

Rolę koordynatorów i współprowadzących księgę popytu pełnią UBS Europe i Santander Bank Polska.

W środę na zamknięciu sesji za akcję Play Communications płacono 33,34 zł, o 1,07 proc. mniej niż we wtorek. Właściciela zmieniło 190,3 tys. walorów.

Przy tym kursie sprzedawany przez właściciela Playa pakiet akcji warty jest około 770 mln zł. Ceny w ABB zwykle są ustalane na podstawie dyskonta wobec kursu giełdowego.

Mogą Ci się również spodobać

Firmy zbierają dane, ale… nie wiedzą po co

Prawie 100 proc. dużych i średnich firm w Polsce przyznaje, że gromadzi dane. Aż ...

Polski startup partnerem Microsoftu

Tworzący algorytmy i oprogramowanie dla komputerów kwantowych polski startup Bohr Technology będzie współpracował z ...

Inteligentne ekrany sercem cyfrowej rewolucji

Rynek digital signage, czyli nowoczesnych, zdalnie zarządzanych systemów prezentacji treści informacyjnych, bądź reklamowych, rośnie ...

Prosiak z Polski sieje postrach na całym świecie

Komputery na całym świecie bezustannie bombardowane są coraz to nowymi wersjami złośliwego oprogramowania. Teraz ...

Kuloodporne plecaki szkolne hitem w USA

Rodzice na terenie Stanów Zjednoczonych coraz częściej decydują się na wyposażenie swoich pociech w ...

Unia chce ochrony sieci 5G. To reakcja na tzw. sprawę Huawei

Parlament Europejski przyjął unijny system certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego dla produktów, procesów i usług, czyli ...