Drogie SMS-y zamiast pożyczek, czyli UOKIK ukarał Geldor

45 tys. zł kary nałożył na firmę Geldor Artur Karwot z Rybnika Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku postępowania wszczętego w grudniu 2017 r.

Przedsiębiorca ten uruchomił co najmniej 103 serwisy internetowe np. pozyczkahit.pl, zebrapozyczki.pl, alfapro.pl, bezbiku.pro, które – jak opisuje UOKIK – wyglądem i przekazem marketingowym sugerowały możliwość uzyskania pożyczki.

Pożyczki jednak uzyskać nie było można, a firma de facto zbierała dane konsumentów, a potem umieszczała je  na stronie internetowej, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy.

Za rejestrację w serwisie, aktywację wniosku i sprawdzenie jego statusu GELDOR pobiera bezzwrotne opłaty m.in. w formie SMS premium, jednorazowo nawet 30 zł.

–  Działalność firmy GELDOR naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy – mówi cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zgodnie z decyzją UOKIK, Geldor musi zaniechać zakwestionowanych praktyk i zapłacić prawie 45 tys. zł kary. Ma równiez zamieścić i utrzymywać przez pół roku na stronach wszystkich swoich serwisów informację o decyzji urzędu.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Mogą Ci się również spodobać

Peter Thiel: FBI i CIA powinny zbadać Google

Technologiczny miliarder Peter Thiel wzywa amerykańskie tajne służby, by sprawdziły jak mocno Google jest ...

Streaming i chmura zdominują gry wideo. Producenci muszą się łączyć

70 proc. firm sektora gier wideo spodziewa się, że w ciągu pięciu lat rynek ...

Kopaczy kryptowalut wyganiają ceny energii

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy rosnące ceny energii dobiły kopalnie kryptowalut w Polsce. Nieuniknione podwyżki ...

Startupy 2019. Stworzą w pełni cyfrowe miejsce pracy

Elastic Cloud Solutions już w pierwszym roku działalności wyszedł na plus, a dynamika wzrostu ...

Druga młodość Minecrafta

Choć tytuł zadebiutował w 2011 roku, to do dziś jest jednym z najczęściej wybieranych ...

Facebook umocnił się na rynku wideo

Już ponad 400 mln osób miesięcznie korzysta z usługi VoD na najpopularniejszym serwisie społecznościowym. ...