Oferta Polsatu na akcje Asseco z dużą szansą powodzenia

materiały prasowe

Prawie 18,18 mln akcji Asseco Poland są skłonni sprzedać Cyfrowemu Polsatowi giełdowi inwestorzy w odpowiedzi na ofertę grupy Zygmunta Solorza – wynika z jej wstępnych danych.

Cyfrowy Polsat dopiero w piątek, 27 grudnia, zdecyduje formalnie o odkupieniu akcji stanowiących blisko 22 proc. walorów Asseco Poland od giełdowych inwestorów. Wygląda na to, że oferta grupy Zygmunta Solorza, mimo że akcjonariusze Asseco dostali na jej rozpatrzenie mało czasu – powiedzie się.

Pracowita Wigilia Polsatu i Trigonu

W Wiglię Cyfrowy Polsat podał, że zatrudniony przezeń Trigon Dom Maklerski otrzymał oferty sprzedaży prawie 18,18 mln walorów informatycznej firmy (dokładniej 18,178 mln akcji). To prawie dokładnie tyle, ile kupić chciał Cyfrowy Polsat (18,221 mln walorów). Weryfikacja i przeliczanie ofert złożonych w odpowiedzi na jego ofertę jeszcze się przy tym nie zakończyła.

CZYTAJ TAKŻE: Asseco rozpycha się w energetyce

Cyfrowy Polsat 19 grudnia zaoferował 65 zł za akcję Asseco. W sumie wydać może na przejęcie prawie 22 proc. walorów niecałe 1,2 mld zł. Chce sfinalizować transakcję jeszcze w tym roku (rozliczenie zaplanowano 30 grudnia). Jeśli skupi tyle papierów, ile zamierzał, najprawdopodobniej zawrze porozumienie z Adamem Góralem, założycielem informatycznej firmy, który dysponuje niecałymi 10 proc. Razem dysponować będą prawie 33 proc. walorów Asseco. Przy tym poziomie nie będą musieli ogłaszać wezwania (do 66 proc.).

Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna za finanse Cyfrowego Polsatu mówiła w ub. tygodniu analitykom, że grupa nie ma obecnie takiego planu. Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka Santander Biuro Maklerskie z czasem może do tego jednak dojść.

W dniu ogłoszenia zamiaru zakupu znaczącego pakietu akcji Asseco przez Polsat notowania informatycznej firmy poszły mocno w górę. Na kolejnych dwóch sesjach kurs był jednak poniżej 65 zł.

Informatyczne wyzwanie

Kapitałowy związek z Asseco ma pomóc Cyfrowemu Polsatowi m.in. w realizacji planu wobec systemów IT grupy.

CZYTAJ TAKŻE: Polkomtel zrywa umowę z Huawei

Spółka nie potwierdziła tego do tej pory oficjalnie, ale mówi się, że może przekazać Asseco w zarządzanie całe swoje środowisko informatyczne, generujące rocznie 400 mln zł kosztów. Asseco ma zostać głównym partnerem technologicznym Polsatu i zająć się transformacją systemów informatycznych, po tym jak rozwiązana została umowa z polskim oddziałem chińskiego koncernu Huawei w tej sprawie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Airbus Maveric. Rewolucyjny samolot z latającym skrzydłem

Airbus pokazał na salonie lotniczym w Singapurze mały model samolotu z latającym skrzydłem o ...

Allegro faworyzuje własną sprzedaż na platformie? UOKiK bada sprawę

UOKIK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec największego sprzedawcy internetowego w Polsce. Urząd podejrzewa, że Allegro ...

W Polsce spada sprzedaż smartfonów. Ale jedna marka mocno zyskuje

Samsung, Huawei, Xiaomi – to podium marek smartfonów w III kw. br. w Polsce. ...

Prezes YouTube to daleka krewna premiera Morawieckiego. Odwiedzi Warszawę w święto niepodległości

Susan Wojcicki, posiadająca polski paszport prezes serwisu YouTube, ma odwiedzić Warszawę na 100-rocznicę polskiej ...

Okulary AR od Gucciego i Snapa. Nowa wojna o nasze oczy

Snap we współpracy z firmą modową Gucci wypuszcza inteligentne okulary. Spectacles x Gucci są ...

Tempo wprowadzania innowacji mocno przyspieszyło

Wkraczamy w erę postcyfrową, w której cyfryzacja nie wystarczy już do odniesienia sukcesu. Kluczowa ...