W trzecim kwartale na Polskę i Rumunię przypadło 50 proc. wszystkich połączeń 3G w Europie Wschodniej – podaje w ostatnim raporcie firma badawcza Wireless Intelligence. Firma uwzględniła w badaniu Polskę, Rumunię, Rosję i Ukrainę. Według opublikowanych przez nią danych po III kwartale na 31 mln łączy (UMTS/HSPA) 15 mln przypada na Polskę i Rumunię. Wireless Intelligence nie podaje dokładnej metodologii badania, ale można podejrzewać, że liczy wszystkie terminale działające sieci 3G, a więc i modemy transmisji danych, i telefony.

Wireless Intelligence podkreśla agresywną politykę P4, operatora sieci Play apolskim rynku.

– Na rynkach Europy Wschodniej, na których ARPU spada szybciej niż w krajach zachodnich – o 23 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wygrani będą ci operatorzy, którzy stawiają na silną promocję swojej marki i innowacyjne usługi – ocenia Joss Gillet, analityk Wireless Intelligence. Według szacunków jego firmy Play po trzech kwartałąch 2009 r. ma 2,8 mln akrtwnych kart SIM, co ma silny wpływ na pozycję całego polskiego rynku 3G w regionie. Na Playa przypada 5,9 proc. całego polskiego rynku komórkowegi i 33 proc. rynku 3G.
W Rumunii siłą napędową rozwoju tego rynku jest konkurencja Orange i Vodafone. Podobną rolę na rumuńskim, jak Playa na rynku polskim, pełni najmłodszy operator DigiMobil. Po III kwartale 2009 miał 2 mln klientów i 32 proc. udziałów w rumuńskim rynku 3G.

Według Wireless Intelligence w 2010 r. w Europie Wschodniej terminale 3G będą stanowiły 12 proc. wszystkich urządzeń działających w sieciach mobilnych.