To znaki rozpoznawcze nowej unijnej komisarz ds. ICT i telekomów. Po następczyni koncyliacyjnej Viviane Reding można spodziewać się zdecydowanych działań i braku sentymentów. Jako unijna komisarz ds. konkurencji, którym pozostanie do stycznia, kiedy Parlament Europejski zatwierdzi nowy skład komisji, zasłynęła nakładaniem rekordowych kar na łamiące prawo firmy informatyczne.

Najwyższa z nich została wymierzona w maju, kiedy amerykański Intel, producent mikroprocesorów, został ukarany grzywną 1,06 mld euro za nieuczciwe wypychanie z rynku konkurencyjnego AMD. „Rzeczpospolita” pisała o tym tutaj. Kroes nałożyła też 899 mln euro kary na Microsoft. Nie przeszkodził w tym fakt, że w 1996 r., jako dziekan prywatnego uniwersytetu Nijenrode, uhonorowała Billa Gatesa, założyciela koncernu, doktoratem uczelni. Pani komisarz dała się także we znaki firmie Saint Gobain, producentowi szkła, który musiał zapłacić 896 mln euro kary za naruszanie prawa konkurencji.

Pewną wskazówką odnośnie zapatrywań Neelie Kroes na branżę telekomunikacyjną może być jej zdecydowane poparcie dla otwartych standardów. – Komisja nie może akceptować zamkniętych standardów, i musi unikać wiązania się z jedną, konkretną technologią – powiedziała Kroes jakiś czas temu.

Nowa komisarz ds. telekomunikacji udowodniła, że nie boi się kontrowersji i stania w ogniu krytyki. W 2004 r. jej nominacja na stanowisko komisarza UE spotkała się z krytyką, m.in. z powodu – jak się później okazało, niepotwierdzonych – podejrzeń o konflikt interesów. Kroes miała być powiązana z kilkoma europejskimi koncernami zbrojeniowymi, których działalności miała się przyglądać jako komisarz ds. konkurencji. Podobne wątpliwości pojawiają się obecnie. Neelie Kroes, zasiadała bowiem m.in. w radzie nadzorczej firmy Lucent Technologies. Urodzona w Rotterdamie Kroes ma 68 lat, jest dwukrotnie rozwiedziona. W latach 1977-1981 była holenderskim wiceministrem transportu, prac publicznych i telekomunikacji, a w latach 1982 – 1989 doradzała szefowie tego resortu.

[i]Masz pytanie: wyślij e-mail do autora: [mail=t.boguszewicz@rpkom.pl]Tomasz Boguszewicz[/mail][/i]