Przegląd prasy – wtorek 29 grudnia

Publikacja: 29.12.2009 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Marka wRodzinie powiększa sieć dystrybucji

Tomasz Świderek

Średnio tysiąc nowych użytkowników dziennie zdobywa w ostatnim czasie sieć komórkowa wRodzinie. Pomogło w tym promocyjne dołączenie starterów do Naszego Dziennika, a także obniżka cen. – Po pięciu miesiącach działalności sieć wRodzinie ma kilkadziesiąt tysięcy klientów. Większość kart SIM była co najmniej raz doładowana – mówi DGP Arkadiusz Sugier, prezes spółki CenterNet, która oferuje przedpłacone usługi telefonii komórkowej we współpracy z fundacją LuxVeritatis.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277321 (dostęp płatny)

Czy opłata za pakiet usług pozwala na odliczenie

Ewa Matyszewska

Jeżeli na fakturze za internet nie jest wyszczególniona opłata za sieć, podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej. Podatniczka otrzymuje faktury za usługę multipakiet, na którą składają się dostęp do internetu, telewizji cyfrowej i telefonii internetowej. Na fakturze tej nie jest wskazana kwota wydatków z tytułu użytkowania sieci internet, a kwota należna dostawcy za całość usługi.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277209 (dostęp płatny)

W jaki sposób mąż i żona mogą korzystać z ulgi na internet

Ewa Matyszewska

Małżonkowie, którzy wspólnie ponoszą wydatki na internet, mają prawo oboje skorzystać z ulgi internetowej w zeznaniu rocznym. Podatnik mieszka wspólnie z żoną w mieszkaniu, które stanowi współwłasność małżonków. Małżonkowie we wspólnym mieszkaniu korzystają z internetu. Comiesięczne faktury za internet są wystawiane na imię i nazwisko obojga małżonków, wraz z oddzielnymi numerami NIP. Opłata za jeden miesiąc wynosi 100 zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277212 (dostęp płatny)

Parkiet

ATM System dla numeru 112 pochłonie 490 mln zł

Dariusz Wolak

ATM poinformował w poniedziałek wieczorem, że Centrum Projektów Informatycznych MSWiA wybrało jego ofertę jako najkorzystniejszą w przetargu na „Budowę i wdrożenie ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numeru alarmowego nr 112″.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667537_ATM_System_dla_numeru_112_pochlonie_490_mln_zl.html (dostęp płatny)

Będzie współpraca z UKE

Urszula Zielińska

Od stycznia Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpocznie prace nad nowym modelem ustalania stawek dla P4 i CenterNetu (spółka zależna NFI Midas), pobieranych przez operatorów od konkurentów za kończenie połączeń przychodzących z ich sieci. Do tej pory UKE wspierało P4 i CenterNet narzędziem powszechnym w Europie, jakim jest asymetria stawek MTR. Nowi gracze płacą mniej Centertelowi (Orange), Polkomtelowi (Plus) czy PTC (Era) za minutę rozmowy z użytkownikiem którejś z tych trzech sieci niż w sytuacji odwrotnej. Różnicę w opłatach ustalił UKE.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667538_Bedzie_wspolpraca_z_UKE.html (dostęp płatny)

Poszukiwanie źródeł wzrostu

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska, walcząc o przychody w segmencie biznesowym, uruchamia kilka nowych projektów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667539_Poszukiwanie_zrodel_wzrostu.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Internet nie musi być liderem. Scenariusze rozwoju branży telewizyjnej

Magdalena Lemańska

W 2020 r. wpływy z reklam telewizyjnych i opłat od użytkowników płatnych telewizji oraz wideo w sieci wyniosą na pięciu głównych rynkach europejskich (Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania) ponad 50 mld euro – wynika z jednego z wariantów rozwoju rynku opracowanego przez firmę IDATE.

http://new-arch.rp.pl/artykul/914341_Internet_nie_musi_byc_liderem_Scenariusze_rozwoju_branzy_telewizyjnej.html (dostęp płatny)

[ul] [li]Nieco ponad 305 mln esemesów wysłali użytkownicy sieci Orange w okresie od 23 do 26 grudnia. Oznacza to wzrost o 1,6 proc. (5 mln esemesów) w porównaniu z okresem świątecznym w 2008 roku. Aż o 143 proc. – do 3,09 mln – wzrosła liczba przesłanych informacji multime- dialnych (MMS). ziu[/li] [/ul] [ul] [li]Grupa TP uruchomi usługi outsourcingowe dla małych i średnich firm. TP będzie m.in. oferować dzierżawę sprzętu komputerowego, osprzętu sieciowego oraz oprogramowanie w tzw. modelu software as a service (dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej). TP chce także zawalczyć na rynku telefonii internetowej dla biznesu. Wzrost sprzedaży w tym segmencie ma wynieść w przyszłym roku 130 proc. tbo[/li] [/ul] [ul] [li]AT&T, amerykański operator komórkowy, wstrzymał sprzedaż telefonów iPhone w swoim sklepie internetowym. Urządzenia są niedostępne dla klientów z Nowego Jorku. Powodem decyzji jest przeciążenie sieci komórkowej w mieście. Według szacunków „The New York Times” posiadacze iPhone’a, pozwalającego na swobodny dostęp do Internetu, generują o 10 proc. większy przepływ danych w sieci niż użytkownicy zwykłych smartfonów. Jak szacuje firma Cisco, ilość danych przesyłanych przez sieci komórkowe w tym roku na całym świecie sięgnie 85 PB (petabajtów). tbo[/li] [/ul]

http://new-arch.rp.pl/artykul/914328_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Chcesz mieć inną sieć, musisz zmienić lokum

Michał Kosiarski

Kablówki i dostawcy Internetu skarżą się, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe blokują im dostęp do budynków. List otwarty do prawników oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosowało stowarzyszenie TelePrawo. Podkreśla ono, że zdarzają się przypadki odmowy dostępu do nieruchomości firmom z branży ISP (Internet Service Provider), żąda się zaporowych opłat od klatki bądź abonenta. Wspólnoty chcą też przejmować sieci, a do sądów trafiają nawet pozwy o likwidację niewygodnych kabli.

http://new-arch.rp.pl/artykul/914233_Chcesz_miec_inna_siec_musisz_zmienic_lokum.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Marka wRodzinie powiększa sieć dystrybucji

Pozostało 99% artykułu
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?