Przegląd prasy – wtorek 29 grudnia

Publikacja: 29.12.2009 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Marka wRodzinie powiększa sieć dystrybucji

Tomasz Świderek

Średnio tysiąc nowych użytkowników dziennie zdobywa w ostatnim czasie sieć komórkowa wRodzinie. Pomogło w tym promocyjne dołączenie starterów do Naszego Dziennika, a także obniżka cen. – Po pięciu miesiącach działalności sieć wRodzinie ma kilkadziesiąt tysięcy klientów. Większość kart SIM była co najmniej raz doładowana – mówi DGP Arkadiusz Sugier, prezes spółki CenterNet, która oferuje przedpłacone usługi telefonii komórkowej we współpracy z fundacją LuxVeritatis.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277321 (dostęp płatny)

Czy opłata za pakiet usług pozwala na odliczenie

Ewa Matyszewska

Jeżeli na fakturze za internet nie jest wyszczególniona opłata za sieć, podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej. Podatniczka otrzymuje faktury za usługę multipakiet, na którą składają się dostęp do internetu, telewizji cyfrowej i telefonii internetowej. Na fakturze tej nie jest wskazana kwota wydatków z tytułu użytkowania sieci internet, a kwota należna dostawcy za całość usługi.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277209 (dostęp płatny)

W jaki sposób mąż i żona mogą korzystać z ulgi na internet

Ewa Matyszewska

Małżonkowie, którzy wspólnie ponoszą wydatki na internet, mają prawo oboje skorzystać z ulgi internetowej w zeznaniu rocznym. Podatnik mieszka wspólnie z żoną w mieszkaniu, które stanowi współwłasność małżonków. Małżonkowie we wspólnym mieszkaniu korzystają z internetu. Comiesięczne faktury za internet są wystawiane na imię i nazwisko obojga małżonków, wraz z oddzielnymi numerami NIP. Opłata za jeden miesiąc wynosi 100 zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277212 (dostęp płatny)

Parkiet

ATM System dla numeru 112 pochłonie 490 mln zł

Dariusz Wolak

ATM poinformował w poniedziałek wieczorem, że Centrum Projektów Informatycznych MSWiA wybrało jego ofertę jako najkorzystniejszą w przetargu na „Budowę i wdrożenie ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numeru alarmowego nr 112″.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667537_ATM_System_dla_numeru_112_pochlonie_490_mln_zl.html (dostęp płatny)

Będzie współpraca z UKE

Urszula Zielińska

Od stycznia Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpocznie prace nad nowym modelem ustalania stawek dla P4 i CenterNetu (spółka zależna NFI Midas), pobieranych przez operatorów od konkurentów za kończenie połączeń przychodzących z ich sieci. Do tej pory UKE wspierało P4 i CenterNet narzędziem powszechnym w Europie, jakim jest asymetria stawek MTR. Nowi gracze płacą mniej Centertelowi (Orange), Polkomtelowi (Plus) czy PTC (Era) za minutę rozmowy z użytkownikiem którejś z tych trzech sieci niż w sytuacji odwrotnej. Różnicę w opłatach ustalił UKE.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667538_Bedzie_wspolpraca_z_UKE.html (dostęp płatny)

Poszukiwanie źródeł wzrostu

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska, walcząc o przychody w segmencie biznesowym, uruchamia kilka nowych projektów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667539_Poszukiwanie_zrodel_wzrostu.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Internet nie musi być liderem. Scenariusze rozwoju branży telewizyjnej

Magdalena Lemańska

W 2020 r. wpływy z reklam telewizyjnych i opłat od użytkowników płatnych telewizji oraz wideo w sieci wyniosą na pięciu głównych rynkach europejskich (Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania) ponad 50 mld euro – wynika z jednego z wariantów rozwoju rynku opracowanego przez firmę IDATE.

http://new-arch.rp.pl/artykul/914341_Internet_nie_musi_byc_liderem_Scenariusze_rozwoju_branzy_telewizyjnej.html (dostęp płatny)

[ul] [li]Nieco ponad 305 mln esemesów wysłali użytkownicy sieci Orange w okresie od 23 do 26 grudnia. Oznacza to wzrost o 1,6 proc. (5 mln esemesów) w porównaniu z okresem świątecznym w 2008 roku. Aż o 143 proc. – do 3,09 mln – wzrosła liczba przesłanych informacji multime- dialnych (MMS). ziu[/li] [/ul] [ul] [li]Grupa TP uruchomi usługi outsourcingowe dla małych i średnich firm. TP będzie m.in. oferować dzierżawę sprzętu komputerowego, osprzętu sieciowego oraz oprogramowanie w tzw. modelu software as a service (dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej). TP chce także zawalczyć na rynku telefonii internetowej dla biznesu. Wzrost sprzedaży w tym segmencie ma wynieść w przyszłym roku 130 proc. tbo[/li] [/ul] [ul] [li]AT&T, amerykański operator komórkowy, wstrzymał sprzedaż telefonów iPhone w swoim sklepie internetowym. Urządzenia są niedostępne dla klientów z Nowego Jorku. Powodem decyzji jest przeciążenie sieci komórkowej w mieście. Według szacunków „The New York Times” posiadacze iPhone’a, pozwalającego na swobodny dostęp do Internetu, generują o 10 proc. większy przepływ danych w sieci niż użytkownicy zwykłych smartfonów. Jak szacuje firma Cisco, ilość danych przesyłanych przez sieci komórkowe w tym roku na całym świecie sięgnie 85 PB (petabajtów). tbo[/li] [/ul]

http://new-arch.rp.pl/artykul/914328_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Chcesz mieć inną sieć, musisz zmienić lokum

Michał Kosiarski

Kablówki i dostawcy Internetu skarżą się, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe blokują im dostęp do budynków. List otwarty do prawników oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosowało stowarzyszenie TelePrawo. Podkreśla ono, że zdarzają się przypadki odmowy dostępu do nieruchomości firmom z branży ISP (Internet Service Provider), żąda się zaporowych opłat od klatki bądź abonenta. Wspólnoty chcą też przejmować sieci, a do sądów trafiają nawet pozwy o likwidację niewygodnych kabli.

http://new-arch.rp.pl/artykul/914233_Chcesz_miec_inna_siec_musisz_zmienic_lokum.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Marka wRodzinie powiększa sieć dystrybucji

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu