Przegląd prasy – wtorek 5 stycznia

Publikacja: 05.01.2010 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Pomoc na inwestycje będzie udzielana do 31 grudnia 2013 r.

Krzysztof Tomaszewski

Pomoc w ramach regionalnych programów operacyjnych na inwestycje w zakresie: energetyki; infrastruktury telekomunikacyjnej służącej przesyłowi danych, głosu lub obrazu; infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej i lecznictwa uzdrowiskowego będzie udzielana do 31 grudnia 2013 r. Obowiązuje już rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego określające zasady udzielania pomocy w ramach regionalnych programów operacyjnych na określone inwestycje. Zgodnie z rozporządzeniem, beneficjent pomocy składa wniosek o dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego do podmiotu udzielającego pomocy.

[link=http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=278045]http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=278045[/link] (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

SMS-y zamiast kartek

Przemysław Poznański

Święta i Nowy Rok to od lat SMS-owe i MMS-owe żniwa operatorów komórkowych. W tym roku plony znów były wyższe niż przed rokiem. W sieci Plus w święta Bożego Narodzenia wysłano 316 mln wiadomości tekstowych (w ubiegłym roku – 280 mln), a w dniach od 30 grudnia do 1 stycznia – 195 mln SMS-ów (o ponad 12 proc. więcej). O 17 proc. wzrosła liczba MMS-ów wysłanych w tej sieci z okazji Nowego Roku.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7419480,SMS_y_zamiast_kartek.html

Parkiet

Hyperion Ważne bez opinii władz

Urszula Zielińska

Dziś rozpoczyna się wezwanie do sprzedaży akcji Hyperiona ogłoszone przez MNI Telecom, spółkę zależną giełdowego MNI. Proponuje ona w zamian za 1,23 mln walorów spółki katowickiej 2,15 mln akcji swojego właściciela – MNI. W transakcji jeden walor Hyperiona wycenia się na 7 zł, a MNI – na 4 zł. Daje to wycenę obu firm na 86,1 mln zł i 395,8 mln zł. Wczoraj na GPW akcje tych firm kosztowały odpowiednio: 6,89 zł i 4,18 zł.

[link=http://archiwum.parkiet.com/artykul/667884_Hyperion_Wazne_bez_opinii_wladz.html]http://archiwum.parkiet.com/artykul/667884_Hyperion_Wazne_bez_opinii_wladz.html[/link] (dostęp płatny)

UKE zwleka ze zmianą

Urszula Zielińska

– Przejście na kosztowy model ustalania cen za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (MTR – red.) to skomplikowany proces. Sądzę, że do końca 2010 roku będziemy mieli wyniki takich działań, jak przygotowanie odpowiednich dokumentów, instrukcja prowadzenia księgowości regulacyjnej czy opis kalkulacji kosztów – powiedziała „Parkietowi” Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Do końca roku obowiązywać będzie wcześniej przyjęty harmonogram niwelacji asymetrii – potwierdziła.

[link=http://archiwum.parkiet.com/artykul/667883_UKE_zwleka_ze_zmiana.html]http://archiwum.parkiet.com/artykul/667883_UKE_zwleka_ze_zmiana.html[/link] (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Służby sprawdzą, skąd i kiedy dzwonimy

Michał Kosiarski, Tomasz Pietryga

Operatorzy zbiorą dokładne dane o połączeniach. Mogą udostępniać je służbom specjalnym. Zgoda sądu nie jest potrzebna. Od 1 stycznia zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie do prawa telekomunikacyjnego nakazujące operatorom komórkowym i dostawcom Internetu gromadzić i przechowywać dane o połączeniach użytkowników. Mają być przechowywane dwa lata. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk daje pół roku na wdrożenie nowych zasad tzw. retencji danych.

[link=http://new-arch.rp.pl/artykul/915365_Sluzby_sprawdza__skad_i_kiedy_dzwonimy.html]http://new-arch.rp.pl/artykul/915365_Sluzby_sprawdza__skad_i_kiedy_dzwonimy.html[/link] (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Pomoc na inwestycje będzie udzielana do 31 grudnia 2013 r.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek