Przegląd prasy – wtorek 5 stycznia

Publikacja: 05.01.2010 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Pomoc na inwestycje będzie udzielana do 31 grudnia 2013 r.

Krzysztof Tomaszewski

Pomoc w ramach regionalnych programów operacyjnych na inwestycje w zakresie: energetyki; infrastruktury telekomunikacyjnej służącej przesyłowi danych, głosu lub obrazu; infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej i lecznictwa uzdrowiskowego będzie udzielana do 31 grudnia 2013 r. Obowiązuje już rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego określające zasady udzielania pomocy w ramach regionalnych programów operacyjnych na określone inwestycje. Zgodnie z rozporządzeniem, beneficjent pomocy składa wniosek o dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego do podmiotu udzielającego pomocy.

[link=http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=278045]http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=278045[/link] (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

SMS-y zamiast kartek

Przemysław Poznański

Święta i Nowy Rok to od lat SMS-owe i MMS-owe żniwa operatorów komórkowych. W tym roku plony znów były wyższe niż przed rokiem. W sieci Plus w święta Bożego Narodzenia wysłano 316 mln wiadomości tekstowych (w ubiegłym roku – 280 mln), a w dniach od 30 grudnia do 1 stycznia – 195 mln SMS-ów (o ponad 12 proc. więcej). O 17 proc. wzrosła liczba MMS-ów wysłanych w tej sieci z okazji Nowego Roku.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7419480,SMS_y_zamiast_kartek.html

Parkiet

Hyperion Ważne bez opinii władz

Urszula Zielińska

Dziś rozpoczyna się wezwanie do sprzedaży akcji Hyperiona ogłoszone przez MNI Telecom, spółkę zależną giełdowego MNI. Proponuje ona w zamian za 1,23 mln walorów spółki katowickiej 2,15 mln akcji swojego właściciela – MNI. W transakcji jeden walor Hyperiona wycenia się na 7 zł, a MNI – na 4 zł. Daje to wycenę obu firm na 86,1 mln zł i 395,8 mln zł. Wczoraj na GPW akcje tych firm kosztowały odpowiednio: 6,89 zł i 4,18 zł.

[link=http://archiwum.parkiet.com/artykul/667884_Hyperion_Wazne_bez_opinii_wladz.html]http://archiwum.parkiet.com/artykul/667884_Hyperion_Wazne_bez_opinii_wladz.html[/link] (dostęp płatny)

UKE zwleka ze zmianą

Urszula Zielińska

– Przejście na kosztowy model ustalania cen za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (MTR – red.) to skomplikowany proces. Sądzę, że do końca 2010 roku będziemy mieli wyniki takich działań, jak przygotowanie odpowiednich dokumentów, instrukcja prowadzenia księgowości regulacyjnej czy opis kalkulacji kosztów – powiedziała „Parkietowi” Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Do końca roku obowiązywać będzie wcześniej przyjęty harmonogram niwelacji asymetrii – potwierdziła.

[link=http://archiwum.parkiet.com/artykul/667883_UKE_zwleka_ze_zmiana.html]http://archiwum.parkiet.com/artykul/667883_UKE_zwleka_ze_zmiana.html[/link] (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Służby sprawdzą, skąd i kiedy dzwonimy

Michał Kosiarski, Tomasz Pietryga

Operatorzy zbiorą dokładne dane o połączeniach. Mogą udostępniać je służbom specjalnym. Zgoda sądu nie jest potrzebna. Od 1 stycznia zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie do prawa telekomunikacyjnego nakazujące operatorom komórkowym i dostawcom Internetu gromadzić i przechowywać dane o połączeniach użytkowników. Mają być przechowywane dwa lata. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk daje pół roku na wdrożenie nowych zasad tzw. retencji danych.

[link=http://new-arch.rp.pl/artykul/915365_Sluzby_sprawdza__skad_i_kiedy_dzwonimy.html]http://new-arch.rp.pl/artykul/915365_Sluzby_sprawdza__skad_i_kiedy_dzwonimy.html[/link] (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Pomoc na inwestycje będzie udzielana do 31 grudnia 2013 r.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?