Globalne przychody z usług mobilnych w 2013 r. przekroczą barierę biliona (tysiąc miliardów) dolarów – przewiduje firma analityczna Informa Telecoms & Media w opublikowanym dzisiaj raporcie. Rekordowe przychody zostaną osiągnięte dzięki rosnącym transferom danych w sieciach mobilnych. W 2013 r. przesyły danych mają odpowiadać za 330 mld z biliona dolarów przychodu wszystkich mobilnych operatorów na świecie. W 2008 r. transfery danych wygenerowały 208 mld dol.

Informa Telecoms & Media przewiduje ponadto, że na niektórych najbardziej rozwiniętych rynkach przychody z przesyłu danych przewyższą te osiągane na usługach głosowych. W Japonii ma tak się stec w 2014 r. Średni ARPU z przesyłu danych w tym kraju ma wynieść w 2014 r. 24,56 dol., co ma być, według Informa Telecoms & Media największym średnim przychodem na użytkownika sieci mobilnej na świecie. Szybki wzrost przychodów z przesyłu danych będzie widoczny przede wszystkim na rynkach, w których używana będzie technologia LTE

Analitycy Informy przewidują, że w 2014 r. około połowa z 6,7 mld użytkowników usług mobilnych będzie korzystać z technologii 3G i 3,5G+. Dziś ok. 90 proc. użytkowników na świecie korzysta z 2G.