Solorz: poza telekomunikacją nie interesują mnie nowe przedsięwzięcia

Właściciel Polsatu intensywnie buduje swoje telekomunikacyjne imperium, inwestując w częstotliwości radiowe, infrastrukturę i rozbudowę sieci sprzedaży. Cyfrowy Polsat rośnie w siłę na rynku masowym kosztem Sferii, która nieuchronnie musi z niego ustąpić, koncentrując się na rozwoju infrastruktury. Zygmunt Solorz twierdzi, że interesuje go tylko organiczny rozwój na rynku telekomunikacyjnym, i że nie planuje akwizycji. Ale….

Publikacja: 26.01.2010 19:21

Zygmunt Solorz-Żak

Zygmunt Solorz-Żak

Foto: Fotorzepa

Losy Sferii są dla grupy Polsatu drażliwe po nieudanej próbie przejęcia jej przez Cyfrowy Polsat w ubiegłym roku. Chociaż Zygmunt Solorz-Żak kontroluje obie firmy, to do transakcji nie doszło wobec protestów mniejszościowych udziałowców Cyfrowego Polsatu. Obawiali się, że spółka, która szykuje się do forsownych inwestycji wpłynie ujemnie na wyniki Cyfrowego Polsatu, a tym samym na jego giełdową wycenę. Zygmunt Solorz mówi, że plan został na razie odłożony, choć obie spółki współpracują dalej.

Właściciel obiecuje, że w tym roku Sferia będzie miała już dodatni wynik finansowy. Nie trudno o to po zeszłorocznym podniesienie kapitałów o około 500 mln zł. Spółka finansuje z tych środków rozbudowę sieci HSPA na częstotliwości 850 MHz i 900 MHz. Dalszy rozwój sieci finansowany będzie z kolejnego podniesienia kapitału lub kredytu bankowego, choć Zygmunt Solorz słynie z tego, że nie lubi zadłużać swoich spółek. Podkreśla on, że ekonomika tych inwestycji zakłada, że Sferia będzie udostępniać swoje nadajniki innym operatorom, nie tylko Cyfrowemu Polsatowi. Z drugiej strony pytany o przetarg na częstotliwość 2,6 GHz właściciel Polsatu zdaje się nie wierzyć w wizję współdzielenia sieci przez kilku operatorów.

Polsat ogłosi niedługo kolejny przetarg na dostawę urządzeń do swojej sieci telekomunikacyjnej. Zygmunt Solorz nie mówi jasno, czy jego celem jest zdywersyfikowanie dostawców. Dzisiaj sieć Sferii buduje Huawei. Właściciel Polsatu mówi, że jego sprzęt sprawdza się w eksploatacji, a warunki biznesowe jakie oferują Chińczycy są najlepsze.

[b]rpkom.pl: – Czy zamierzacie Państwo zachować markę Sferia? Spółka będzie świadczyła usługi detaliczne?[/b]

[i]Zygmunt Solorz-Żak[/i]: – Świadczenie usług detalicznych będzie zadaniem Cyfrowego Polsatu. Sferia będzie nadal funkcjonowała zmienią się tylko pewne zasady działania. Będzie hurtownikiem usług telekomunikacyjnych. Nie będzie już aktywnie zdobywać klientów detalicznych, ale nadal będzie obsługiwać już pozyskanych. Nie planujemy na razie przenoszenia klientów Sferii do Cyfrowego Polsatu. Głównym celem działalności Sferii będzie inwestycja w infrastrukturę. Nie będzie już budować własnej sieci sprzedaży detalicznej.

[b]Ilu klientów ma dziś Sferia?[/b]

– Niemal 110 tysięcy.

[b]Interesują Pana przejęcia sieci komórkowych? Np. Playa?[/b]

– Nie, absolutnie żadnych rozmów na ten temat nie było.

[b]Któraś z Pana spółek będzie w tym roku startować w konkursie, jaki rozpisze w tym UKE na nowe częstotliwości na 2,6 GHz?[/b]

– Trudno powiedzieć. Mamy jeszcze parę miesięcy. Może się okazać, że nie potrzebujemy więcej częstotliwości.

[b]Widzi Pan w Polsce jakieś perspektywy przed telewizja mobilną?[/b]

– Na targach telekomunikacyjnych widziałem telefon, która odbiera standardową naziemną telewizję cyfrową DVB-T. W tej sytuacji telewizja mobilna musi być usługą płatną, podczas gdy naziemna cyfrowa będzie bezpłatna. Być może mobilna może się w takiej sytuacji rozwinąć, ale trzeba by sporo zacięcia i inwestycji, żeby to przyniosło spodziewane efekty..

[b]Czyli raczej nie widzi Pan Cyfrowego Polsatu w roli dystrybutora telewizji mobilnej?[/b]

– Osobiście raczej nie, ale decyzja należy do władz spółki.

[b]Czy oprócz telekomunikacji i telewizji interesuje Pana inwestowanie w tym roku w nowe branże?[/b]

– Nie, nie jestem zainteresowany żadną nową branżą. Naszym głównym celem jest teraz rozwój sprzedaży dodatkowych usług dla klientów Cyfrowego Polsatu. Interesuje nas, by 3,2 mln jego abonentów miało dostęp do kolejnych usług.

[b]I na dłuższą metę poradzicie sobie bez własnej sieci stacjonarnej? Wystarczy sieć radiowa?[/b]

– Oczywiście, technologia radiowa rozwija się bardzo szybko. Najnowsze technologie umożliwiają transfer o przepustowości 150 Mb/s.

[b]Nie mają Państwo w planach kupowania, ani budowania żadnej sieci stacjonarnej. Czy to dostępowej, czy szkieletowej?[/b]

– Dzisiaj usługi wymagają sieci światłowodowej. Jestem przekonany, że potrzebna będzie budowanie nowej infrastruktury. Obecnie istniejąca (np. budowana na potrzeby sieci GSM) ma niewystarczające przepustowości. Jeśli chodzi o infrastrukturę szkieletową, to część dzierżawimy, a część wybudowaliśmy sami. I tak będziemy postępowali dalej. Ale jako sieć dostępowa wystarcza sieć radiowa.

[b]Czy rozważa Pan szerszą współpracę, jeżeli chodzi o budowę infrastruktury, Sferii, Aero2 i Cyfrowego Polsat z dużymi operatorami? Warto jest współdzielić sieć?[/b]

– Warto, tylko pytanie, czy ma sens budowanie sieci dla konkurencji. Do tej pory w Polsce przeważa koncepcja, że każdy buduje własną sieć. Mimo, że można było to robić wspólnie. Na pewno wspólna budowa byłaby tańsza. Zwłaszcza gdy mówimy o 2,6 GHz, czyli częstotliwościach, które mają mały zasięg.

[b]Aero2 jest spółką spoza grupy Polsat. Czy to się może zmienić, biorąc pod uwagę, że ta spółka dysponuje zasobem częstotliwości, który jest ważny dla rozwoju Cyfrowego Polsatu?[/b]

– W sensie czy ją kupimy? Nie, na razie będziemy korzystać z jej zasobów. Właśnie dlatego budujemy wspólną sieć. Jej budowa jest jedynym sensownym sposobem na to, żeby ta sieć była opłacalna. Ta formuła jest dla nas wygodna. Na razie Aero sprzedaje usługi Cyfrowemu Polsatowi, a potem będzie sprzedawała także innym operatorom.

[b]Teoretycznie taka umowa zawsze może zostać zerwana.[/b]

– Umów nie zawiera się po to aby je zrywać, zwłaszcza kiedy są korzystne dla wszystkich jej stron. Dziś jest to dla wszystkich podmiotów opłacalny interes.

[b]Czy coś ważnego wydarzyło się w ostatnim czasie w Elektrimie?[/b]

– Jest zarządca, który dba o masę upadłościową, toczy się wiele postępowań sądowych. Trudno jest po sześciu latach wierzyć, że ta sprawa nagle się zakończy, a ponadto – moim zdaniem – jest tam kilka sprzecznych wyroków sądowych. Nie chcę oceniać sądów, ale kiedy wyroki są wzajemnie sprzeczne, po prostu nie da się ich wszystkich wykonać.

[b]Czyli nie ma szans na żadne porozumienie w sprawie udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej?[/b]

– To nie zależy ode mnie, ale od dobrej woli Deutsche Telekom i Vivendi.

[b]Dziękujemy za rozmowę.[/b]

[i]Rozmawiała Magdalena Lemańska i Łukasz Dec. [/i]

Losy Sferii są dla grupy Polsatu drażliwe po nieudanej próbie przejęcia jej przez Cyfrowy Polsat w ubiegłym roku. Chociaż Zygmunt Solorz-Żak kontroluje obie firmy, to do transakcji nie doszło wobec protestów mniejszościowych udziałowców Cyfrowego Polsatu. Obawiali się, że spółka, która szykuje się do forsownych inwestycji wpłynie ujemnie na wyniki Cyfrowego Polsatu, a tym samym na jego giełdową wycenę. Zygmunt Solorz mówi, że plan został na razie odłożony, choć obie spółki współpracują dalej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?