– Dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej niezbędne jest jej stałe modernizowanie i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych. W Polsce z tego procesu zostały całkowicie wykluczone obszary uzdrowiskowe obejmujące ponad 40 miast, w tym tak dużych jak: Sopot, Świnoujście, Kołobrzeg, Krynica, Ciechocinek, czy nawet część Krakowa – czytamy w stanowisku PTC.

Według spółki wprowadzenie proponowanych przez ministerstwo zdrowia ustawie spowoduje, że w uzdrowiskach wkrótce częste staną się problemy takie jak zła jakość sygnału telefonii komórkowej lub jego całkowity brak a także pracę telefonów z pełną mocą ze względu na oddalenie od stacji bazowych, co spowoduje zwiększenie natężenia pola elektromagnetycznego przez nie emitowanego.

Pozostawienie zakazu w niezmienionej formie prowadzi do powstania na tych terenach tzw. białych plam bez możliwości korzystania z bezprzewodowej transmisji danych i telefonii komórkowej. Dotyczy to wszystkich przebywających na obszarach tych miast: mieszkańców, pacjentów, turystów, uczestników konferencji – piszą przedstawiciele PTC.

– Bijemy na alarm, ale nie wiemy czy przyniesie to jakiekolwiek skutki. Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało ustawę, zupełnie nie zwróciło uwagi na te kwestie. W zasadzie nie mamy z kim w resorcie porozmawiać o sprawach technicznych – skomentował dla rpkom.pl Wacław Iszkowski, prezes PIIT.