Minister cyfryzacji: analiza dot. 800-tki w przyszłym tygodniu, potem konsultacje

Publikacja: 27.08.2014 13:26

Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji w przyszłym tygodniu zakończy prace i najprawdopodobniej opublikuje analizę poświęconą m.in. rozdysponowaniu częstotliwości z zakresu 800 MHz – wynika ze słów Rafała Trzaskowskiego, szefa resortu, które padły podczas dzisiejszej Komisji Administracji i Cyfryzacji w Sejmie.

Analiza będzie następnie poddana konsultacjom – wynika również z wypowiedzi ministra.

– Postanowiłem przyjrzeć się wszystkim scenariuszom (rozdysponowania pasma 800 MHz – red.), które były dyskutowane, po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są plusy, a jakie minusy każdego z nich. Postanowiliśmy zebrać wszystkie analizy i je pogłębić. Chcę wysłać też jasny sygnał, że to strzelanie do ruszającego się celu, bo kwestie możliwości agregacyjnych, to sprawa bardzo dynamiczna – mówił Trzaskowski.

– Analiza będzie gotowa w przyszłym tygodniu. To pozwoli nam na to, aby wspólnie pochylić się nad najlepszym wyborem – powiedział minister. Z jego słów wynikało przy tym, że analizą MAiC zajmie się Rada ds. cyfryzacji i później będzie ona dyskutowana także szerzej w konsultacjach.

KAC zajmuje się dziś podsumowaniem prac nad realizacją Europejskiej Agendy Cyfrowej.

– Unia Europejska wyznaczyła sobie jasne priorytety. Polska stara się je wypełniać. Nie jesteśmy czempionem, co wiąże się z wieloletnimi zapóźnieniami – wyjaśniał w krótkiej prezentacji szef MAIC.

– Cele UE są ambitne. Wydaje się, że w perspektywie 2015 r. i 2020 r. mogą być one wypełnione. Wskaźniki dla Polski systematycznie poprawiają się. Zbliżają się do unijnej średniej i wyśrubowanych celów, choć oczywiście nie jesteśmy tu liderami i nigdy nie byliśmy – mówił Rafał Trzaskowski.

Minister atakowany przez niektórych posłów bronił osiągnięć kraju w realizacji EAC, podkreślając, że na przestrzeni kilku lat widoczny jest postęp. W odpowiedzi na postulaty Antoniego Mężydło (PO), aby powstała strategia wymiany starej sieci miedzianej na światłowodową wyraził opinię, że nie jest rolą państwa budowanie rynku, ale ewentualnie wspieranie go tam, gdzie nie daje sobie rady.

Nie wypowiedział się jednoznacznie na temat sposobu, w jaki rozdysponowane powinny być częstotliwości z zakresu 800 MHz, ale kilka razy podkreślał, że nawet najlepsza koncepcja, jeśli jej wdrożenie miałoby potrwać długo nie jest rozwiązaniem, które akceptuje.

Magdalena Gaj, prezes UKE wskazała, że aukcja to dziś kwestia „tygodni”.

Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?