Tak wynika z przytoczonych prognoz firmy GSMA Intelligence, badawczego ramienia GSMA – światowego stowarzyszenia operatorów komórkowych.

Obecnie smartfonów są na świecie ok. 2 mld i stanowią jedną trzecią wszystkich telefonów komórkowych, jakie są globalnie w użyciu. W 2020 roku wszystkich komórek będzie już na rynku 9 mld, a smartfonów: 6 mld – szacuje GSMA Intelligence. – Z naszego badania wynika, że smartfony będą motorem rynku mobilnych urządzeń w ciągu sześciu najbliższych lat, tylko w ciągu najbliższych 18 miesięcy na rynku przybędzie miliard tych urządzeń – mówi Hyunmi Yang odpowiedzialny za strategię GSMA.

Najwięcej smartfonów mają Chińczycy – w II kwartale na chińskim rynku w użyciu było już 629,2 mln tych urządzeń. Kolejni są Amerykanie z 196,8 mln smartfonów, Brazylijczycy (141,8 mln), Hindusi (111 mln) oraz Indonezyjczycy (95 mln) i Rosjanie (83,9 mln).

Rynkami o największym nasyceniu smartfonami są dziś Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Finlandia, Korea Południowa i Norwegia. Najwyższe poziomy nasycenia tymi urządzeniami na najbardziej rozwiniętych rynkach sięgają 70-80 proc. W Europie i Ameryce Północnej ma dobić do 75 proc. do 2020 roku. – Smartfony stają się lifestylowymi mini centrami, które są obszarem nowych ciekawych możliwości rozwoju dla graczy na mobilnym rynku: dostawców usług finansowych, opieki zdrowotnej, domowej automatyki i transportu – komentuje Hyunmi Yang.