Przegląd prasy – poniedziałek 20 października

Publikacja: 20.10.2014 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Klienci banków przechodzą na smartfony

Liczba aktywnych użytkowników e-serwisów transakcyjnych spadła w II kw. tego roku o pół miliona Z danych Związku…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=494962 (dostęp płatny)

Wszystkie sklepy świata w jednej komórce

Rynek zakupów przez telefon rośnie u nas najszybciej w Europie. Będzie jeszcze lepiej, kiedy za towar będziemy mogli płacić jednym…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=494963 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu [/srodtytul]

Płatność na odcisk palca

Tę kartę można zgubić bez obawy, że ktoś wyczyści nam konto — w piątek Mastercard pokazał prototyp. W przyszłym roku będzie dostępna w Getinie. W piątek na konferencji w Londynie Mastercard pokazałnową kartę zbliżeniową, która zgubiona lub skradziona zmienia się w bezużyteczny plastik. Do zrealizowania płatności potrzebny jest palec jej właściciela. Autoryzacja oparta jest na technologii wymyślonej przez norweską firmę Zwipe. Karta ma na awersie skaner linii papilarnych. Żeby ją aktywować, posiadacz trzykrotnie przykłada do czytnika wybrany palec, którego odcisk zachowywany jest w wewnętrznej pamięci. Kartę można aktywować tylko raz.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3904832,78592,platnosc-na-odcisk-palca (dostęp płatny)

Opłaty dla zbiorowego zarządu z VAT

NSA uznał w piątek, że od opłat od czystych nośników i reemisji należy pobierać podatek od towarów i usług. Według Naczelnego Sądu Administracyjnego opłaty, jakie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) pobierają w imieniu twórców, podlegają podatkowi od towarów i usług (VAT). Taki wyrok zapadł w ostatni piątek. Ministerstwo Finansów twierdziło, że te należności stanowią wynagrodzenie za bliżej niezidentyfikowaną usługę, która powinna być objęta VAT. Wyrok dotyczył kwot pobieranych od czystych nośników i z tytułu reemisji, ale zdaniem Łukasza Dębkowskiego, eksperta PwC ds. podatków pośrednich, może mieć on wpływ na opodatkowanie nie tylko w sytuacji, której dotyczyła sprawa rozpatrzona przez sąd.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3904822,97695,oplaty-dla-zbiorowego-zarzadu-z-vat (dostęp płatny)

Amerykanie zainwestowali w Brainly

Właściciele serwisu Zadane.pl otworzą biuro w Nowym Jorku. Z portalu korzysta miesięcznie 30 mln uczniów z całego świata. Firma Brainly i jej edukacyjny serwis Zadane.pl przykuły uwagę zagranicznych inwestorów. Polska spółka pozyskała 9 mln USD od funduszu General Catalyst Partners oraz Runa Capital, Learn Capital i Point Nine. Pieniądze będą solidnym wsparciem w rozwoju i promocji serwisu na rynkach zagranicznych, a zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych.  Pierwszym krokiem będzie uruchomienie biura w Nowym Jorku. Poprowadzi je Michał Borkowski, jeden ze współwłaścicieli.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3904816,6096,amerykanie-zainwestowali-w-brainly (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Amazon i Allegro już nie tylko w sieci, ale i w realu

Giganci e-handlu nie poprzestają na sprzedaży internetowej?i uruchamiają również tradycyjne salony – i to nie tylko do odbioru przesyłek. Pierwszy sklep Amazona ruszył ledwie kilka dni temu w Nowym Jorku, a według nieoficjalnych informacji „Rz” w podobnym kierunku chce też pójść Allegro.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1257769-Amazon-i-Allegro-juz-nie-tylko-w-sieci-ale-i-w-realu.html (dostęp płatny)

Pieniądze za słupy na działce bez podatku

Cała kwota rekompensaty związanej ze służebnością przesyłu, w tym odszkodowanie za utratę wartości gruntu, jest zwolniona z PIT. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Sprawa dotyczyła rolnika, na którego nieruchomości rolnej powstawała linia elektroenergetyczna. Zawarł on z inwestorem umowę o ustanowieniu służebności przesyłu. Spółka budująca linię zobowiązała się w niej do wypłacenia mu jednorazowego wynagrodzenia i odszkodowania. Rolnik wystąpił do izby skarbowej z pytaniem o zwolnienie z PIT kwoty wynagrodzenia za ustanowienie służebności oraz odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości. Sam uznał, że kwoty te będą zwolnione zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. Przepis ten przewiduje preferencje dla odszkodowań wypłaconych posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na podstawie umów ustanowienia służebności gruntowej w związku z budową infrastruktury przesyłowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1257801-Pieniadze-za-slupy-na-dzialce-bez-podatku.html (dostęp płatny)

Na sieciowym wideo można zarabiać

Globalny sukces polskiego filmiku o psopająku przypomniał kolejny ?raz, jak duże pieniądze można zarobić dzięki serwisowi wideo YouTube. W ciągu miesiąca od opublikowania w kanale SA Wardega filmu o mutancie psa i pająka został on wyświetlony już ponad 100 mln razy. Tajemnicą autora pozostanie, ile dokładnie na tym zarobił (miesięczne wpływy całego kanału SA Wardega szacowane są na 50 – 300 tys. dolarów). Jego sukces to jednak kolejne potwierdzenie, iż jeśli chodzi o zarabianie na internetowym wideo, jest jeszcze dużo nowych możliwości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1257684-Na-sieciowym-wideo-mozna-zarabiac.html (dostęp płatny)

Strona internetowa dla małej firmy w wersji minimum

Każda firma, nawet najmniejsza musi mieć swoją wizualizację, ale to kosztuje. Samodzielnie, czyli za darmo, możemy wymyślić nazwę firmy i stworzyć dla niej logo. Ale założenie i prowadzenie strony internetowej już będzie stanowiło wydatek.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1257686-Strona-internetowa-dla-malej-firmy-w-wersji-minimum.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Klienci banków przechodzą na smartfony

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy