Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 9 kwietnia

Publikacja: 09.04.2015 07:30

[srodtytul] Parkiet [/srodtytul]

Indata Software: Debiut rozczarował

Przeprowadzka informatycznej Indaty Software na główny parkiet z NewConnect nie przełożyła się ani na wzrost kursu, ani na wzrost obrotów jej akcjami. Na otwarciu środowych notowań papiery spółki kosztowały co prawda 1,64 zł, czyli 0,6 proc. (1 gr) powyżej kursu odniesienia, ale potem aż do zamknięcia traciły na wartości. Przejściowo przecena wyniosła nawet 14 proc., co oznaczało spadek kursu do 1,4 zł, najniższego od połowy lutego. Obroty były śladowe. Nie przekroczyły 100 tys. zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/766191_Indata_Software:_Debiut_rozczarowal.html (dostęp płatny)

Qumak: Spór o 96,5 mln zł

Qumak złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego. Domaga się rekompensaty z tytułu utraty kontraktu na budowę portalu e-DolnyŚlask (EDŚ). Został parafowany w lipcu 2013 r. Jego wartość ustalono na 66 mln zł. Zamawiający 20 lutego br. wypowiedział Qumakowi umowę z powodu opóźnień leżących po jego stronie oraz realizowania umowy w sposób sprzeczny z zapisami. Qumak zdecydowanie odrzuca zarzuty samorządowców.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/766187_Qumak:_Spor_o_965_mln_zl.html (dostęp płatny)

Komputronik: strategiczne partnerstwo

Nawet 13,5 proc., do 9,86 zł, zyskiwały w środę przejściowo akcje Komputronika. Były najdroższe od ponad roku. Z powodu nierównowagi popytu i podaży notowania były równoważone. Skokowy wzrost zainteresowania papierami był reakcją na komunikat, że Komputronik podpisał umowę z grupą handlową Expert International (działa w 24 krajach, jej obroty przekraczają 20 mld zł), dzięki której będzie mógł na korzystniejszych warunkach (takich samych jak inni członkowie grupy) kupować od producentów sprzęt IT, AGD i elektronikę.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/766188_Komputronik:_Strategiczne_partnerstwo.html (dostęp płatny)

Smartfon albo uniwersytet

– Przestańcie używać smartfonów albo wypiszcie się z mojego uniwersytetu – stwierdził Kiyohito Yamasawa, 70-letni rektor Uniwersytetu Shinshu w mieście Matsumoto. Jego słowa, wypowiedziane podczas spotkania ze studentami pierwszego roku, wywołały burzę. Yamasawa pokazał się bowiem jako zwolennik teorii mówiącej, że smartfony ogłupiają młodych ludzi. – To nic więcej niż trucizna dla inteligencji, indywidualności oraz kreatywności. Czytajcie książki, rozmawiajcie z przyjaciółmi i wyróbcie sobie nawyk samodzielnego myślenia – stwierdził Yamasawa, z wykształcenia inżynier.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/766200_Smartfon_albo_uniwersytet.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu [/srodtytul]

Drony z gazem na użytek policji

Indyjska policja będzie używać dronów rozpylających gaz pieprzowy do rozpędzania niesfornych manifestantów.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4045402,39177,drony-z-gazem-na-uzytek-policji (dostęp płatny)

Imagis przechodzi do ofensywy

Spółka przebrnęła przez walne i dopięła swego. Coraz ciemniejsze chmury zbierają się nad głową Marcina Niewęgłowskiego. „Wedle mojej wiedzy uchwała nie została powzięta” — te słowa jak mantra pojawiały się wczoraj na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Imagisu. Wypowiadali je prawnicy związani z Marcinem Niewęgłowskim, byłym prezesem i mniejszościowym akcjonariuszem spółki. Nowe władze spółki związane z funduszem Magna Polonia postanowiły rozliczyć go z działalności w grupie spółek powiązanych z Imagisem.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4045375,66313,imagis-przechodzi-do-ofensywy (dostęp płatny)

LTE przyspieszy na świecie

W ciągu ostatnich pięciu lat na świecie przybyło 0,5 mld abonentów szybkiego internetu mobilnego LTE. W ciągu następnych pięciu przybędzie ich ponad 6 razy więcej — tak przynajmniej prognozuje firma Ericsson. Do 2020 r. na całym świecie ma przybyć 3,1 mld abonentów internetu LTE, z czego prawie 60 proc. w Azji. W Europie Środkowej i Wschodniej ma to być 200 mln nowych abonentów.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4045377,93153,lte-przyspieszy-na-swiecie (dostęp płatny)

Microsoft zatrudnia osoby z autyzmem

Koncern chce zatrudnić w pełnym wymiarze czasu więcej osób chorujących na różne formy autyzmu.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4045401,61776,microsoft-zatrudnia-osoby-z-autyzmem (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Budowa portalu e-DolnyŚląsk do sądu

Qumak uważa, że wina za fiasko budowy leży wyłącznie po stronie zamawiającego, czyli dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Domaga się odszkodowania. Notowany na giełdzie Qumak walczy o rekompensatę z tytułu utraty kontraktu na stworzenie portalu e-DolnyŚląsk (EDŚ). Umowa została parafowana w lipcu 2013 r. Jej wartość ustalono na 66 mln zł. 20 lutego br. zamawiający, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wypowiedział jednak Qumakowi umowę z powodu opóźnień wykonawcy oraz realizowania umowy w sposób sprzeczny z jej zapisami. Qumak zdecydowanie odrzuca zarzuty samorządowców.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1273164-Budowa-portalu-e-DolnySlask-do-sadu.html (dostęp płatny)

Internet z satelity szansą na likwidację białych plam

5–6 proc. gospodarstw domowych w Polsce będzie mogło korzystać z alternatywnej technologii dostępu do sieci. Technologia dostępu do sieci bez kabla i łączy telekomunikacji mobilnej może zdobyć w Polsce popularność. Rozwiązania satelitarne to bowiem skuteczny sposób na dostarczanie Internetu do miejsc, do których operatorom nie opłaca się ciągnąć kabli, jednocześnie znajdujących się poza zasięgiem sieci komórkowych.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1273163-Internet-z-satelity-szansa-na-likwidacje-bialych-plam.html (dostęp płatny)

Internet mocno przetrzebi bankowe sieci

Liczba placówek będzie się kurczyć o kilkaset punktów rocznie. To efekt poszukiwania oszczędności, konsolidacji branży oraz rozwoju technologii. Czasy, gdy banki zajmowały najlepsze lokalizacje w dużych miastach, a placówki jednej instytucji można było spotkać po obu stronach tej samej ulicy przechodzą do historii. Naziemna ekspansja kredytobiorców się kończy, bo jest droga, a przed bankami trudny rok.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1273225-Internet-mocno-przetrzebi-bankowe-sieci.html (dostęp płatny)

Telewizja po nowemu

Choć na świecie czas oglądania programów i filmów nie zmienił się w ubiegłym roku, to korzystamy z niej już zupełnie inaczej. Jak podliczyła badająca telewizyjny rynek firma Eurodata TV Worldwide, w ubiegłym roku statystyczny widz oglądał telewizję średnio 3 godziny i 13 minut dziennie, czyli o minutę krócej niż rok wcześniej.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1273180-Telewizja-po-nowemu.html (dostęp płatny)

Zagraniczni klienci wybierają polski system e-rezerwacji

SMT zdecydował o zmianie strategii. Skupi się na usługach business travel. Zmieni również nazwę na iAlbatros. Bardzo szybki rozwój spółki iAlbatros i doskonałe perspektywy rynku business travel sprawiły, że grupa SMT (iAlbatros wchodzi w jej skład) zdecydowała o zmianie strategii. Obecnie świadczy m.in. usługi IT (pracowała m.in. przy obsłudze Systemu Dozoru Elektronicznego, tzw. e-kajdanek) i produkuje oprogramowanie na zamówienie. Ma też w portfolio kilka własnych produktów, w tym informatyczną platformę do rezerwacji hotelowych iAlbatros.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1273166-Zagraniczni-klienci-wybieraja-polski-system-e-rezerwacji.html (dostęp płatny)

[srodtytul] Parkiet [/srodtytul]

Indata Software: Debiut rozczarował

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą