Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 4 stycznia

Publikacja: 04.01.2018 07:30

TVP straciła więcej widzów niż konkurencja
Telewizja publiczna jest na równi pochyłej, ale w tym roku ma szansę na odbicie dzięki transmisjom dużych imprez sportowych, przede wszystkim mundialu w Rosji.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1095476,tvp-niskie-wyniki-ogladalnosci.html (dostęp płatny)

Jak człowiek zaszkodził e-zdrowiu
Elektroniczna rejestracja do lekarza? Tak, ale tylko do jednego specjalisty. Dokumentacja przez internet? Zaledwie jej część. Tak wyglądała zdrowotna e-rewolucja na Podlasiu.
W woj. podlaskim wpadli na pomysł, aby przenieść medyczną biurokrację do Internetu. Znalazły się pieniądze (z 58 mln zł większość dała UE), nie zawiódł też system. Problemem okazali się ludzie: zarządzający zdrowiem w regionie i niektórzy lekarze nie umieli – lub nie chcieli – zmienić przyzwyczajeń. I jeszcze ta mentalność pacjentów, którzy nie pojmowali, dlaczego ktoś stojący w kolejce jest przyjmowany później niż osoba umawiająca się przez internet.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1095480,e-zdrowie-na-podlasiu-elektroniczna-rejestracja-tylko-do-jednego-lekarza.html (dostęp płatny)

Polskie domeny znikają z Internetu
W ciągu pół roku ubyło ponad 60 tys. adresów z końcówką .pl. Po latach boomu na rynku wirtualnych nieruchomości notujemy spadki.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1095479,polskie-domeny-znikaja-z-internetu.html (dostęp płatny)

Walka z mową nienawiści czy nowa cenzura?
Niemiecka ustawa nakłada surowe kary za brak reakcji serwisów internetowych na wpisy łamiące prawo. Nawet do 50 mln euro.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1095515,niemcy-kary-za-brak-reakcji-serwisow-internetowych-na-wpisy-lamiace-prawo.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

10 rzeczy, które cię zdziwią w 2018 r.
Bankowcy, ubezpieczyciele i pośrednicy finansowi oraz firmy technologiczne zadbają o to, żebyśmy się w najbliższych miesiącach nie nudzili. To będzie czas nowych technologii, z którymi będziemy musieli się oswoić. Oto 10 technologicznych trendów, które zmienią nasze życie w 2018 roku.
http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/7,134263,22852557,10-rzeczy-ktore-cie-zdziwia-w-2018-r.html (dostęp ograniczony)

JPK, RODO, split payment… To najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców w 2018 roku. Wyjaśniamy, jak poradzić sobie z nowymi wymogami.
Nowe obowiązki informacyjne, rewolucja w ochronie danych osobowych, nowe zasady rozliczania się z ZUS – to tylko wybrane zmiany, na jakie muszą przygotować się przedsiębiorcy w 2018 r.
http://wyborcza.biz/biznes/7,147584,22839729,jpk-rodo-split-payment-co-nowego-czeka-przedsiebiorcow.html (dostęp płatny)

Parkiet

Operatorów nie stać już na grę nie fair wobec UKE
Wywiad z Marcinem Cichym, prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. (zobacz całość w rpkom.pl)
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795284_Operatorow_nie_stac_juz_na_gre__nie_fair__wobec_UKE.html (dostęp płatny)

LiveChat: Przybyło klientów
O ponad 5 proc. drożały w środę akcje technologicznej spółki LiveChat. Rano podała, że rozpoczyna 2018 r., mając ponad 23 tys. klientów, czyli o 28 proc. więcej niż przed rokiem. W grudniu przybyło ich 302, wobec wzrostu o 299 rok wcześniej.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795287_LiveChat:_Przybylo_klientow.html (dostęp płatny)

FANG i BAT, czyli technologiczna hossa
Za nami dziewiąty rok hossy na Wall Street, a wśród liderów wzrostu cały czas pozostają spółki technologiczne. Indeks Nasdaq grupujący firmy z branży IT wzrósł w 2017 r. o 28 proc., podczas gdy szeroki rynek S&P500 tylko o 19 proc. Na tym tle wyróżniają się, określane skrótem FANG, spółki Facebook, Amazon, Netflix i Alphabet (Google), których kursy wzrosły średnio o 50 proc. Jeszcze lepiej wypadli internetowi giganci z Chin – spółki BAT, czyli…

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795298_FANG_i_BAT_czyli_technologiczna_hossa.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Firmy IT liczą na gminy i szpitale
Branża nie przestaje narzekać, ale twarde dane wskazują, że w publicznych przetargach po epoce lodowcowej nastała odwilż. Blisko 2,5 tys. zamówień z obszaru informatyki zostało ogłoszonych w 2017 r. To o 57 proc. więcej niż w 2016 r. W ramach zamówień publicznych do firm trafiło w minionym roku 2,2 tys. zleceń, co oznacza, że ich liczba wzrosła o 48 proc. r/r. W czwartym kwartale liczba kontraktów wzrosła o ponad 100 proc. r/r, a ogłoszonych zamówień — o 46 proc. Według Barometru PIIT wartość wszystkich zamówień z obszaru ICT w 2017 r. wyniosła 6,81 mld zł i…

https://www.pb.pl/firmy-it-licza-na-gminy-i-szpitale-902295 (dostęp płatny)

Abstra zagra z AGO Gaming
Bogusław Leśnodorski łączy dwa podmioty, w które zainwestował, by zbudować grupę, która wygra na rewolucji na rynku reklamy. Minęły zaledwie dwa miesiące, odkąd Bogusław Leśnodorski, wraz z Jakubem Szumielewiczem oraz Maciejem i Aleksandrem Wandzlami zostali udziałowcami spółki Abstra, największego polskiego producenta treści na YouTube. Minął też niespełna miesiąc od ich inwestycji w AGO Gaming, jeden z czołowych polskich zespołów e-sportowych, a już przyszedł czas na kolejny krok. Udziały AGO Gaming zostaną wniesione do spółki Abstra i w ten sposób powstanie grupa, która — w zamyśle twórców — ma zrobić rewolucję w produkcji internetowej w Polsce.

https://www.pb.pl/abstra-zagra-z-ago-gaming-902283 (dostęp płatny)

Smartfonowa konsumpcja
W ciągu ostatnich dwóch lat co trzeci Polak zaciągnął pożyczkę bądź kredyt. W ciągu ostatnich dwóch lat co trzeci Polak zaciągnął pożyczkę bądź kredyt — wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy pożyczkowej Profi Credit. Pożyczone pieniądze najczęściej wydał na zakup sprzętu elektronicznego lub sprzętu gospodarstwa domowego. Takie preferencje zadeklarowało czterech na dziesięciu ankietowanych (badanie przeprowadzono na próbie 956 osób w wieku 18-65 lat z możliwością wielokrotnego wyboru odpowiedzi).

https://www.pb.pl/smartfonowa-konsumpcja-902290 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Inwestorzy nie muszą się już bać pseudoekologów
Ekoterroryści nie będą już mogli blokować na wiele miesięcy realizacji inwestycji. Od Nowego Roku zmieniły się przepisy. – Ich udział został wyeliminowany w postępowaniach o wydanie decyzji środowiskowych – mówi Stefan Jacyno, adwokat. – To była prawdziwa plaga. Kilka stowarzyszeń nieźle żyło z szantażowania deweloperów. Kazały sobie płacić w zamian za to, że nie wniosą sprawy do sądu – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363070-Inwestorzy-nie-musza-sie-juz-bac-pseudoekologow.html (dostęp płatny)

Bez mandatu za brak dokumentów
Skoro w CEPiK można znaleźć wszystkie informacje o uprawnieniach kierowcy, to nie powinien być karany za to, że ich nie ma przy sobie. Kodeks drogowy określa, że każdy, kto kieruje pojazdem, ma obowiązek posiadać i okazywać na żądanie policji czy straży prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, ubezpieczenie OC, a w przypadku kierowcy zawodowego wykonującego transport drogowy jeszcze kilka innych dokumentów. Za brak każdego z nich kierowca płaci mandat w wysokości 50 zł za każdy dokument, grzywna nie może być jednak wyższa niż 250 zł.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363039-Bez-mandatu-za-brak-dokumentow.html (dostęp płatny)

Haker ukradnie pieniądze, fiskus zakwestionuje koszty
Firma oszukana przez internetowych przestępców straci też na podatkowym rozliczeniu. Fałszywe e-maile, załączniki z wirusami, linki do stron instalujących złośliwe oprogramowanie, włamania do komputerów – internetowi oszuści działają na różne sposoby. A fiskus i sąd twardo mówią: przedsiębiorca, który padnie ich ofiarą, nie zaliczy straty do podatkowych kosztów. – Firma traci więc podwójnie. Nie dość, że kradną jej pieniądze z konta, to jeszcze nie rozliczy kosztów – mówi Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax. Przekonała się o tym spółka z branży spożywczej. Przy regulowaniu zobowiązań korzystała z bankowości elektronicznej. Dane kontrahentów, w tym numery ich rachunków, zostały wprowadzone do szablonu. Osoby wykonujące przelewy logowały się za pomocą unikalnego hasła dostępowego (zmienianego co trzy miesiące).

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363034-Haker-ukradnie-pieniadze-fiskus-zakwestionuje-koszty.html (dostęp płatny)

Chcę dobrze wyjść z progu
Marcin Cichy Polska przygotowuje wariant B sieci 5G. Liczę, że dojdzie do potrzebnej nowelizacji prawa, nawet gdy zniknie resort cyfryzacji – mówi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363049-Chce-dobrze–wyjsc-z-progu.html (dostęp płatny)

Discovery: rok igrzysk i fuzji
Skala naszych przygotowań do nadchodzących igrzysk olimpijskich jest nieporównywalna do niczego, co robiliśmy kiedykolwiek wcześniej – mówi Katarzyna Kieli szefowa Discovery Networks w rejonie EMEA w rozmowie z Magdaleną Lemańską. (zobacz wywiad obok w rpkom.pl)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363029-Discovery:-rok-igrzysk-i-fuzji.html (dostęp płatny)

Kiedy SMS podzieli los pagera
SMS umiera, choć to śmierć powolna. A w każdym razie taki wniosek można by wyciągnąć ze spadku w okresie okołoświątecznym popularności tej formy komunikacji, który pokazują dane operatorów. Oczywistym jest, że wpływ na to ma wiele czynników, także spowodowanych rozwojem nowych, bardziej atrakcyjnych wobec SMS form komunikacji….
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363083-Kiedy-SMS-podzieli-los-pagera.html (dostęp płatny)

Livechat: Biznes się rozrasta, kurs szybuje
Akcjonariusze LiveChatu mają powody do zadowolenia: podczas pierwszej sesji 2018 r. kurs rósł o 7 proc. Rano spółka podała, że rozpoczyna 2018 r., mając ponad 23 tys. klientów, czyli o 28 proc. więcej niż przed rokiem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363065-Livechat:-Biznes-sie-rozrasta-kurs-szybuje.html (dostęp płatny)

SMS rzadko burzył nastrój świąt
W sezonie świąteczno-noworocznym 2017 wysłaliśmy o 10 proc. mniej wiadomości tekstowych z komórek niż rok wcześniej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363082-SMS-rzadko-burzyl-nastroj-swiat.html (dostęp płatny)

Robot obsłuży i doradzi klientowi
W 2018 r. czeka nas wiele zmian w regulacjach i dalszy rozwój nowych technologii. Wyzwaniem dla banków w 2018 r. będzie wiele zmian regulacyjnych. Wynikają one z wprowadzenia m.in. unijnej dyrektywy PAD (obowiązek oferowania podstawowego darmowego rachunku bankowego), MiFID II (zmiany w regulacjach dotyczących oferowania instrumentów finansowych), PSD2 (otwarcie na rynek pozabankowych usług płatniczych i możliwość łączenia rachunków z różnych banków w ramach jednej bankowości elektronicznej), a także z rozporządzenia RODO (ujednolicenie przepisów prawa ochrony danych osobowych).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363014-Robot-obsluzy-i-doradzi-klientowi.html (dostęp płatny)

TVP straciła więcej widzów niż konkurencja
Telewizja publiczna jest na równi pochyłej, ale w tym roku ma szansę na odbicie dzięki transmisjom dużych imprez sportowych, przede wszystkim mundialu w Rosji.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1095476,tvp-niskie-wyniki-ogladalnosci.html (dostęp płatny)

Jak człowiek zaszkodził e-zdrowiu
Elektroniczna rejestracja do lekarza? Tak, ale tylko do jednego specjalisty. Dokumentacja przez internet? Zaledwie jej część. Tak wyglądała zdrowotna e-rewolucja na Podlasiu.
W woj. podlaskim wpadli na pomysł, aby przenieść medyczną biurokrację do Internetu. Znalazły się pieniądze (z 58 mln zł większość dała UE), nie zawiódł też system. Problemem okazali się ludzie: zarządzający zdrowiem w regionie i niektórzy lekarze nie umieli – lub nie chcieli – zmienić przyzwyczajeń. I jeszcze ta mentalność pacjentów, którzy nie pojmowali, dlaczego ktoś stojący w kolejce jest przyjmowany później niż osoba umawiająca się przez internet.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1095480,e-zdrowie-na-podlasiu-elektroniczna-rejestracja-tylko-do-jednego-lekarza.html (dostęp płatny)

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży