Przegląd prasy rpkom.pl – środa 20 czerwca

Publikacja: 20.06.2018 07:30

Bez PCC od handlu bitcoinami
Obrót walutami wirtualnymi będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z najnowszym projektem rozporządzenia Ministra Finansów. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie wciąż trudnej do uregulowania kwestii kryptowalut.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1141412,sprzedaz-kryptowalut-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych.html (dostęp płatny)

Parkiet

South China Moring Post: Zmarł prezes Casio
Kazuo Kashio, jeden z czterech braci, którzy założyli koncern Casio, zmarł w wieku 89 lat w Tokio. Był on od 1988 r. prezesem Casio Computer Co., gdzie przejął stery po swoim starszym bracie Tadao. Jego wielkim osiągnięciem było spopularyzowanie na całym świecie kieszonkowych kalkulatorów Casio Mini oraz zegarków G-Shock. W połowie lat 90. doprowadził zaś do przełomu na rynku aparatów cyfrowych, wyposażając je w ekran pozwalający na przeglądanie zdjęć. Kazuo Kashio uważał, że jego firma cały czas musi definiować się na nowo.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800036_South_China_Moring_Post:_Zmarl_prezes_Casio.html (dostęp płatny)

Wojna handlowa z technologią w tle
Ostatnie dni przyniosły eskalację czynników ryzyka związanych ze zmianami w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych, które próbuje przeprowadzić Donald Trump. Jeszcze w ubiegłym tygodniu większość uwagi media poświęcały zantagonizowaniu całego G7 przez amerykańskiego prezydenta, który wbrew zdrowemu rozsądkowi stosuje te same groźby wobec państw, które mają z USA neutralny bilans handlowy (Kanada) i skrajnie wysoką nadwyżkę (Niemcy).  W tym na pierwszy plan powróciły Chiny, które wymieniają się…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800029_Wojna_handlowa_z_technologia_w_tle.html(dostęp płatny)

Puls Biznesu

Rekordowa transakcja MCI
Spółkę Dotpay/eCard fundusz sprzedał cyfrowemu liderowi płatności na rynkach nordyckich — firmie Nets. Fundusz MCI oraz Saltus TUW podpisali we wtorek umowę sprzedaży firmy Dotpay/eCard, jednego z polskich liderów rynku e-płatności. Kupującym jest cyfrowy lider elektronicznych płatności w krajach skandynawskich — Nets.
https://www.pb.pl/rekordowa-transakcja-mci-932547 (dostęp płatny)

IT dla biznesu — bezpieczeństwo sieci
Zapewnienie stabilnej i efektywnej pracy systemów IT, ochrona gromadzonych danych osobowych i konieczność spełnienia rygorystycznych przepisów prawnych wymagają odpowiedniej infrastruktury sieciowej w przedsiębiorstwach.
https://www.pb.pl/it-dla-biznesu-bezpieczenstwo-sieci-932528 (dostęp płatny)

Reklama na YouTubie w automacie
Na rynku pojawiła się nowa platforma łącząca youtuberów z markami. Jest dla tych, którzy dotychczas pozostawali „poza zasięgiem”. W Polsce z YouTube’a (YT), jak wskazują dane Gemius Megapanel z lutego 2018 r., korzysta 21 mln osób miesięcznie. W serwisie tym w czerwcu treści wideo opublikowało natomiast 14 tys. osób z widownią co najmniej 1 tys. osób (wskazania Palladin Software). Najbardziej popularne pozostają treści dotyczące gier, urody, mody i materiały lifestyle’owe.
https://www.pb.pl/reklama-na-youtubie-w-automacie-932527 (dostęp płatny)

Amazon rośnie w Gdańsku
Firma Amazon zapowiedziała, że rozszerza w Polsce działalność badawczo-rozwojową. Tym samym jeszcze w 2018 r. planuje zwiększyć zatrudnienie. W gdańskim Centrum Rozwoju Technologii prace będzie mogło znaleźć ok. 200 pracowników (liczba obecnie zatrudnionych zostanie zwiększona do 650). Poszukiwani są m.in. specjaliści w zakresie przetwarzania języka naturalnego i programiści.
https://www.pb.pl/amazon-rosnie-w-gdansku-932525 (dostęp płatny)

W Polsce nie czas jeszcze na unicorny
Sebastian Kulczyk przyciąga start-upy jak magnes. Znów zaprasza je do InCredibles i obiecuje promocję za granicą.
https://www.pb.pl/w-polsce-nie-czas-jeszcze-na-unicorny-932524 (dostęp płatny)

SkyCash Fintechem 2018
Twórcy popularnej aplikacji do opłacania parkingu i sprzedaży biletów zdobyli prestiżową nagrodę. Dzięki aplikacji SkyCash można kupić bilety kolejowe (np. PKP Intercity), komunikacji miejskiej i do kina (np. Multikino, Helios), opłacić parkowanie aut, przelać pieniądze na komórkę, wypłacić gotówkę z bankomatu bez użycia karty, uregulować rachunki domowe, kupić ubezpieczenie, a nawet bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
https://www.pb.pl/skycash-fintechem-2018-932523 (dostęp płatny)

Posprzątaj po remoncie jednym kliknięciem
Jednym z czasochłonnych etapów związanych z wywózką śmieci jest zamawianie kontenera. Ecoexpress24.pl wywołuje rewolucję, umożliwiając zamówienie go przez aplikację w smartfonie. Postępy cyfrowej rewolucji sprawiają, że praktycznie w każdej dziedzinie życia usługi muszą być dostępne poprzez aplikację w smartfonie. Taką dziedziną jest także odbiór odpadów pobudowlanych i gruzu. (partnerem publikacji jest Grupa Alba). https://www.pb.pl/posprzataj-po-remoncie-jednym-kliknieciem-932522 (dostęp płatny)

Fundusz zaufał producentowi gier
NN Investment Partners TFI ujawniło się z pakietem 5,21 proc. akcji 11bit studios, giełdowego producenta gier. Pakiet wart jest ponad 55 mln zł. To pierwsze TFI, które przekroczyło próg 5 proc. w kapitale spółki. 6,08 proc. należy natomiast do NN OFE. Największym akcjonariuszem firmy, której akcje od kilku dni są w portfelu indeksu mWIG40, jest Bartosz Brzostek (9,56 proc.). Od początku roku kurs spółki wzrósł o 135 proc..
https://www.pb.pl/fundusz-zaufal-producentowi-gier-932519 (dostęp płatny)

Portugalczycy stworzyli aplikację dla osób na wózku
Ricardo Teixeira, na co dzień poruszający się na wózku inwalidzkim, stworzył prawdopodobnie pierwszą na świecie aplikację na smartfony, która umożliwia szybkie i proste składanie oficjalnych skarg na brak odpowiedniej infrastruktury dla osób niepełnosprawnych w publicznych budynkach i prywatnych lokalach — napisał Reuters.
https://www.pb.pl/portugalczycy-stworzyli-aplikacje-dla-osob-na-wozku-932514 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Wirtualna waluta przez rok bez podatku
Nie będzie PCC od obrotu bitcoinami. Tylko jednak czasowo. Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1376131-Wirtualna-waluta–przez-rok-bez-podatku.html (dostęp płatny)

Napięte łącza szkolnego internetu. Operatorzy walczą z czasem
Aby nie stracić unijnych dotacji na światłowód dla domu, telekomy muszą przyspieszyć podłączanie placówek edukacyjnych. Jednym z istotnych warunków umów zawartych przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne z Centrum Projektów Polska Cyfrowa o dotacje do budowy szerokopasmowego internetu z programu „Polska cyfrowa” jest cyfryzacja szkół.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1376146-Napiete-lacza-szkolnego-internetu-Operatorzy-walcza-z-czasem.html (dostęp płatny)

Bez PCC od handlu bitcoinami
Obrót walutami wirtualnymi będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z najnowszym projektem rozporządzenia Ministra Finansów. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie wciąż trudnej do uregulowania kwestii kryptowalut.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1141412,sprzedaz-kryptowalut-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych.html (dostęp płatny)

Parkiet

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu