Przegląd prasy rpkom.pl – środa 4 lipca

Publikacja: 04.07.2018 07:30

Cyfrowy chce zarobić na europejskiej piłce
Grupa Cyfrowy Polsat jest w tym roku wyjątkowo aktywna na rynku kapitałowym. Ale nie tylko tutaj. Zaczyna monetyzację praw do transmisji Ligi Mistrzów, próbując zwiększyć średni przychód z opłat od abonentów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800813_Cyfrowy_chce_zarobic_na_europejskiej_pilce.html (dostęp płatny)

Protekcjonizm zniechęca do przejęć
Narastający protekcjonizm i gospodarczy nacjonalizm doprowadziły do pierwszego od pięciu lat spadku liczby transgranicznych fuzji. Jak podała w opublikowanym we wtorek raporcie firma analityczna Mergermarket, wartość fuzji i przejęć ogłoszonych na świecie w I półroczu br. wyniosła 1,94 bln USD, o…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800822_Protekcjonizm_zniecheca_do_przejec.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Visa: jesteśmy otwarci na wszystkie fintechy
Potraficie wypracowywać wspólne rozwiązania, które służą wszystkim uczestnikom rynku. Tego brakuje bankom w wielu innych krajach — mówi Jonathan Vaux, executive director, innovation and partnerships, Visa. (Partnerem publikacji jest Visa)
https://www.pb.pl/visa-jestesmy-otwarci-na-wszystkie-fintechy-933935 (dostęp płatny)

Na garnuszku u robota
Wymieranie zawodów nie jest niczym nowym. Ale obecnie budzi wśród pracowników bardzo dużo obaw, bo następuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Robotyzacja i automatyzacja mocno zmienią obecny rynek pracy, ale nie nastąpi to zbyt gwałtowne. W perspektywie najbliższych dwóch lat tylko 10 proc. pracodawców z 20 tys. przebadanych na potrzeby raportu „Skills Revolutions 2.0” firmy Manpower planuje zmniejszyć zatrudnienie w związku z postępującą cyfryzacją. 86 proc. zamierza utrzymać obecny poziom zatrudnienia lub — w wielu przypadkach — nawet go zwiększyć.
https://www.pb.pl/na-garnuszku-u-robota-933924 (dostęp płatny)

Ubezpieczyciele bez kompetencji cyfrowych
Jedynie 38 proc. pracowników firm z sektora ubezpieczeniowego twierdzi, że ma wystarczające możliwości rozwoju zawodowego w zakresie cyfryzacji — wynika z badania spółki HRK. https://www.pb.pl/ubezpieczyciele-bez-kompetencji-cyfrowych-933922 (dostęp płatny)

Zrezygnuj z Facebooka i ciesz się zdrowiem
„Odstawienie” Facebooka tylko na pięć dni obniża poziom stresu — napisał portal CNBC. Słowo „odstawienie” jest tutaj na miejscu, ponieważ eksperci coraz częściej mówią o problemie uzależnienia od portali społecznościowych. Z ostatnich badań wynika, że korzystanie z najpopularniejszego portalu na świecie wiąże się z większym stresem. Zwykle pochłania on uwagę użytkownika, który traci kontrolę nad czasem. Pięć minut „przewijania” tablicy z postami znajomych często zamienia się w kilkadziesiąt minut, a nawet więcej.
https://www.pb.pl/zrezygnuj-z-facebooka-i-ciesz-sie-zdrowiem-933910 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Liga Mistrzów płatna, ale tańsza
Grupa Cyfrowy Polsat wykorzysta prawa do transmisji Ligi Mistrzów i Ligi Europy, aby zdobyć więcej abonentów i podnieść miesięczne wpływy od użytkowników. Przekonuje, że korzystniej w płatnych telewizjach nie było.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380418-Liga-Mistrzow-platna-ale-tansza.html (dostęp płatny)

Czy twórcy dostaną pieniądze za treści w sieci
Nie chcemy pieniędzy od Kowalskiego, ale od firm, które zarabiają krocie na reklamach ściąganych przez nasze utwory – mówią artyści i dziennikarze.  Od półtora roku w UE trwają prace nad dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Rada Europejska zaproponowała, by rekompensatę za wykorzystanie praw autorskich płaciły wyszukiwarki i agregatory treści. To wywołało burzę. W mediach społecznościowych pojawiły się hasła: „Koniec wolności w internecie”, „ACTA 2″, „Cenzura” i „Podatek od linków”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380417-Czy-tworcy-dostana-pieniadze-za-tresci-w-sieci.html (dostęp płatny)

E-faktura bez kwalifikowanego podpisu
Firma ma dowolność w wyborze metody i technologii umożliwiającej zapewnienie autentyczności i integralności fakturowania elektronicznego. Spółka zamierza odstąpić od używania podpisu kwalifikowanego i stosować podpis niekwalifikowany do faktur elektronicznych. Wymagania dotyczące zachowania integralności e-faktur, niezmienności treści, autentyczności, archiwizacji i inne formalne techniczne wymogi zostaną spełnione. Czy firma może to zrobić? – pyta czytelnik. Przepisy o podatku VAT dopuszczają posługiwanie się fakturami zarówno w formie tradycyjnej, tj. papierowej, jak i w formie elektronicznej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380328-E-faktura-bez-kwalifikowanego-podpisu.html (dostęp płatny)

Elektroniczne dane na wezwanie urzędu
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy prowadzący księgowość przy użyciu oprogramowania komputerowego muszą w takiej właśnie formie, w ciągu trzech dni, przekazywać firmowe ewidencje, których zażąda od nich organ kontrolny. Jednolity plik kontrolny (JPK) to zbiór informacji dotyczących operacji gospodarczych, realizowanych przez przedsiębiorstwo w określonym czasie, pobieranych bezpośrednio z jego systemów finansowo-księgowych i udostępnianych organom podatkowym wyłącznie w wersji elektronicznej (za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, np. na płycie CD/DVD, pendrive, czy karcie pamięci), według ujednoliconej struktury logicznej, tj. zgodnie z ustalonym, elektronicznym standardem (schemat xml).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380320-Elektroniczne-dane-na-wezwanie-urzedu.html (dostęp płatny)

Zapłata smartfonem bez wydawania paragonu
Przesłanie faktury w formie elektronicznej na adres e-mail klienta płacącego za pośrednictwem aplikacji mobilnej spełnia przesłanki wydania faktury – tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 maja 2018 r. Wnioskodawca prowadzi sieć stacji paliw, na których sprzedaje detalicznie paliwa silnikowe oraz inne towary i usługi. Spółka planuje wprowadzenie rozwiązania, dzięki któremu klienci, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, będą mogli zapłacić za paliwo przy samym dystrybutorze, bądź za inne produkty czy też usługi bezpośrednio przy miejscu ich pobrania/wykonania, bez konieczności udawania się do kasy. W celu realizacji tego pomysłu wnioskodawca zawarł umowę ze spółką dysponującą elektronicznym systemem płatności, który może zostać powiązany z aplikacją mobilną.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380321-Zaplata-smartfonem-bez%C2%A0wydawania-paragonu.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów