Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 30 sierpnia

Publikacja: 30.08.2018 07:30

Inwigilacja pod kontrolą
Pracodawca nie może przeglądać kont pracowników na portalach społecznościowych ani stosować ukrytych kamer w firmie. Nie zawsze też uzyska wiedzę o wykształceniu kandydata do pracy – mówi w wywiadzie dla DGP, dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji. 
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1237047,wywiad-z-kaweckim-o-prawie-do-prywatnosci-pracownikow.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Zaczęła się rewolucja na rynku paczek. Drony, przymierzalnie w punkcie odbioru oraz automaty mają rozwiązać problem ostatniej mili.
Jeśli klient chce mało zapłacić za przesyłkę, musi ją sam odebrać. Czy to z Żabki, czy to z Biedronki, czy z jakiejś maszyny przechowującej paczki. W niedawnym wywiadzie dla Wyborczej przedsiębiorca Janusz Filipiak powiedział tak: „O ekonomii świata decydują obecnie trzy rzeczy. Decyduje handel, czyli ten, kto, to realnie sprzedaje klientowi końcowemu, technologia informatyczna i logistyka. Bo wyprodukować każdy potrafi”. Na polskim rynku trwa właśnie zagorzała bitwa o ten trzeci element: logistykę, czyli o to, kto i jak będzie nam dostarczał przesyłki z produktami kupionymi w internecie.
http://wyborcza.biz/biznes/7,147743,23837225,zaczela-sie-rewolucja-na-rynku-paczek-nadchodza-drony-przymierzalnie.html (dostęp płatny)

Parkiet

To nie koniec fali złych informacji
Zachowanie WIG-telekom, sektorowego indeksu obejmującego akcje największych operatorów telekomunikacyjnych na GPW, w ostatnich dniach sugerowałoby, że inwestorzy mają dość bessy. Jednak biura maklerskie ostrzegają, że wraz z końcem publikacji sprawozdań półrocznych nie przeminęła fala negatywnych informacji z takich spółek, jak Play Communications czy Orange Polska, mających spory udział w indeksie. Wycenom akcji szkodzi duża konkurencja na rynku. Zdaniem analityków nie osłabi jej koncentracja telewizji kablowych Vectry i Multimediów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802294_To_nie_koniec_fali_zlych_informacji.html (dostęp płatny)
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802296_Czy_nadszedl_czas_na_powrot__do_akcji_gieldowych_telekomow.html (dostęp płatny)

Zakupy ze smartfona coraz popularniejsze
Polacy chętnie robią zakupy i zamawiają usługi przez smartfona – wynika z badania Banku Millennium #MobilnyPortretPolaka. Mobilnie kupujemy produkty w sklepach internetowych, zamawiamy jedzenie, taksówkę czy rezerwujemy hotel. Za pomocą telefonu opłacamy też bilety komunikacji miejskiej i parkingi. A za internetowe zakupy płacimy przez aplikację mobilną – płaci w ten sposób 75 proc. użytkowników bankowości mobilnej.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802309_Bankowosc_mobilna_%7C_Zakupy_ze_smartfona_coraz_popularniejsze.html (dostęp płatny)

Facebook i Twitter to nie wszystko
Serwisy społecznościowe, Facebook i Twitter, cieszą się popularnością nie tylko wśród użytkowników, ale także u reklamodawców, którzy wykorzystują media społecznościowe do promowania swojej marki bądź produktu. O popularności świadczą liczby. Z przynajmniej jednej aplikacji należącej do Facebooka (WhatsApp, Instagram, Messenger) korzysta globalnie 2,5 mld użytkowników miesięcznie, a przychody spółki rosną o ponad 40 proc. rok do roku. Amerykańscy giganci internetowi dominują, ale nie są jedyni. W Chinach wielką popularnością cieszą się komunikatory WeChat i QQ, z których łącznie korzysta miesięcznie prawie 2 mld użytkowników. Obie aplikacje należą do spółki Tencent, której kapitalizacja przekracza 400 mld dolarów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802319_Facebook_i_Twitter_to_nie_wszystko.html (dostęp płatny)

Biały Dom myśli o regulowaniu Google’a
Larry Kudlow, doradca ekonomiczny prezydenta USA, stwierdził, że administracja Trumpa przygląda się kwestii wzmocnienia regulacji dotyczących Google’a oraz innych gigantów technologicznych. Prezydent Trump we wtorek wieczorem powiedział natomiast, że platformy społecznościowe takie jak Facebook czy Google „poruszają się po bardzo, bardzo niebezpiecznym terytorium i muszą być ostrożne. – Google naprawdę wykorzystuje wielu ludzi i moim zdaniem jest to bardzo poważna sprawa i bardzo poważny zarzut – dodał Trump.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802316_Bialy_Dom_mysli__o_regulowaniu_Google.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Gigant z Państwa Środka w środku Europy

Inspur, największy chiński dostawca serwerów, wchodzi do Polski, od której chce zacząć podbój Europy Środkowej.
https://www.pb.pl/gigant-z-panstwa-srodka-w-srodku-europy-938490 (dostęp płatny)

Cyfrowa ślepota zmorą firm
61 proc. pracowników umysłowych musi poszukiwać niezbędnych informacji do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych — wynika z analiz firmy International Data Corporation (IDC). Zajmuje im to, według wyliczeń McKinsey & Company, ok. 1,8 godz. dziennie, a więc 9,3 godz. tygodniowo. — Jeśli założymy, że osoba zarabiająca średnią krajową poświęca ponad 30 proc. swojego czasu na poszukiwanie i integrowanie informacji z różnych źródeł [tzw. cyfrowa ślepota — przyp. red.], to okaże się, że koszt takich działań wyniesie blisko 2 tys. złotych — zwraca uwagę Maciej Stanusch ze Stanusch Technologies. https://www.pb.pl/cyfrowa-slepota-zmora-firm-938514 (dostęp płatny)

Telemedycyna popadła w niełaskę
Giełdowi producenci urządzeń telemedycznych rozczarowują. Ich przychody ze sprzedaży są albo niezadowalające, albo wcale ich nie ma.  Na giełdzie kupuje się przyszłość. Z tego punktu widzenia inwestycje w spółki telemedyczne długo wydawały się strzałem w dziesiątkę. Jeszcze dwa lata temu firma PwC podawała, że 60 proc. osób w Polsce i innych krajach regionu jest zainteresowanych korzystaniem z usług telemedycznych, a „ponad 14 mln pacjentów w najbliższej przyszłości może korzystać z nowych technologii w procesie leczenia”.
https://www.pb.pl/telemedycyna-popadla-w-nielaske-938506 (dostęp płatny)

We wrześniu sprawdzą RODO

Niedługo rozpoczną się kontrole w związku z RODO. Firmy i urzędy, które nie przestrzegają rozporządzenia, mogą dostać drakońskie kary.
https://www.pb.pl/we-wrzesniu-sprawdza-rodo-938492 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Internetowi giganci pod obstrzałem

Władze USA rozważają zaostrzenie regulacji dla Google’a i innych technologicznych potentatów – przyznał Larry Kudlow, doradca Donalda Trumpa. Plany nie są jeszcze gotowe, ale prezydent USA podgrzewa atmosferę. Oskarża Google’a o polityczną stronniczość, a wielkie serwisy społecznościowe o cenzurowanie opinii użytkowników. – Ta kwestia zostanie zbadana – zapowiada. W przyszłym tygodniu w Kongresie będą zeznawali przedstawiciele Google’a, Facebooka i Twittera. Można się spodziewać pytań o skargi na cenzurowanie treści. Zdaniem wydawców problemem jest dominująca pozycja gigantów na rynku reklamy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384428-Internetowi-giganci-pod-ostrzalem.html (dostęp płatny)

Rejestracja spółki przez internet, ale dokumenty trzeba dosłać
Mimo informacji z systemu S24, że wszystkie etapy rejestracji firmy przebiegły pomyślnie, wspólnicy są wzywani do uzupełniania informacji. Portal S24 udostępniany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pozwala na rejestrację podmiotów gospodarczych – np. spółek z o.o. czy spółek jawnych – elektronicznie i jak sama nazwa wskazuje, zaledwie w dobę. Niezbędne podczas rejestracji dokumenty są dostępne w postaci wzorów na platformie, łącznie z wzorem umowy spółki.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384433-Rejestracja-spolki-przez-internet-ale-dokumenty-trzeba-doslac.html (dostęp płatny)

Rynek pracy – w gospodarce 4.0
Najważniejszym procesem w skali makro jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa, której ideałem jest inteligentna fabryka. Proces produkcji w inteligentnej fabryce kontrolują algorytmy komputerowe, a wszystkie maszyny, produkty i ludzie stale wymieniają informacje za pośrednictwem internetu. Wpływ, jaki nowoczesne technologie będą miały na strukturę zatrudnienia, może wydawać się fascynujący albo przerażający – w zależności od przyjętej perspektywy. Organizatorzy XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy nawiązali do czwartej rewolucji przemysłowej w tytule panelu poświęconego problemowi współczesnego rynku pracy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384373-Rynek-pracy–%E2%80%93-w-gospodarce-40.html (dostęp płatny)

Inwigilacja pod kontrolą
Pracodawca nie może przeglądać kont pracowników na portalach społecznościowych ani stosować ukrytych kamer w firmie. Nie zawsze też uzyska wiedzę o wykształceniu kandydata do pracy – mówi w wywiadzie dla DGP, dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji. 
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1237047,wywiad-z-kaweckim-o-prawie-do-prywatnosci-pracownikow.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał