Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 10 sierpnia

Publikacja: 10.08.2018 07:30

A Ty? Masz już swojego drona?
Szybsze niż służby specjalne i bardziej wszędobylskie niż papparazzi.

S. A1, A6

Parkiet

Telekomunikacja: T-Mobile i Alior renegocjowały umowę
Ogłaszając wyniki półrocza, francuska grupa Orange zawiadomiła, że drugim rynkiem, na którym zacznie działać jej Orange Bank, będzie od 2019 r. Hiszpania. Natomiast o planach uruchomienia analogicznego projektu na polskim rynku wieści zabrakło. Czy to oznacza, że notowany na GPW telekom nie wróci szybko do tematu, kiedy zakończy współpracę z mBankiem? Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, podtrzymuje, że giełdowy telekom chce wykorzystać na tym polu know-how grupy. O terminach rozmawiać jednak nie chce.(..) Także drugi projekt bankowy z udziałem operatora telekomunikacyjnego T-Mobile Usługi Bankowe (TUB) przechodzi zmianę. – Renegocjowaliśmy warunki umowy z Aliorem – powiedział w czwartek dziennikarzom Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, omawiając wyniki II kwartału br.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/801805_Telekomunikacja:_T-Mobile_i_Alior_renegocjowaly_umowe.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

IBM mówi, że kryzys minął i że płaci podatki
Jarosław Szymczuk, szef polskiej spółki giganta IT twierdzi, że bankowe i publiczne inwestycje w informatykę, które odbiły się po dwóch chudych latach, poprawią wyniki firmy. Zapewnia również, że wewnętrzne transakcje grupy IBM nie służą optymalizacji podatkowej.
https://www.pb.pl/ibm-mowi-ze-kryzys-minal-i-ze-placi-podatki-937027 (dostęp płatny)

Indeks oddzieli blockchain od plew
Spółki żerujące bez skrupułów na modnej technologii moga zniechęcić inwestorów – nie tylko do siebie. Krypo Jam chce przesiać giełdowych blockchainowców, choć niełatwo o dobre sito.
https://www.pb.pl/kryptospolki-z-gieldy-trafily-pod-rentgen-937024 (dostęp płatny)

Bałkańskie Asseco rusza na łowy
Asseco South Eastern Europe analizuje dużą liczbę potencjalnych akwizycji a wśród nich hiszpańskiego Necomplusa z grupy Asseco Western Europe.
https://www.pb.pl/balkanskie-asseco-rusza-na-lowy-937032 (dostęp płatny)

T-Mobile liczy na poprawę wyników
T-Mobile pochwalił się, że w ciągu roku pozyskał 358 tys. klientów, z czego 100 tys. w samym drugim kwartale 2018 r.
https://www.pb.pl/t-mobile-liczy-na-poprawe-wynikow-937023 (dostęp płatny)

Lepiej mieć szczęście niż być mądrym
Notowany na NewConnect PiLab stworzył technologię, która może podbić świat. Jego prezes podkreślał jednak, że miał więcej szczęścia niż rozumu.
https://www.pb.pl/lepiej-miec-szczescie-niz-byc-madrym-937022 (dostęp płatny)

Social mapper znajdzie cię wszędzie
Stworzone przez firmę Trustwave narzędzie do rozpoznawania twarzy wyśledzi cel w dowolnych mediach społecznościowych.
https://www.pb.pl/social-mapper-znajdzie-cie-wszzedzie-937037 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Telekomy z dystansem do banków
Nie wiadomo kiedy Orange Polska wróci na finansowy rynek po rozstaniu z mBankiem. T-Mobile nie zrywa z Aliorem, ale renegocjował umowę. Kilka lat temu operatorzy komórkowi i banki z pompą ogłaszały partnerstwa na finansowym rynku. Bank, właściciel licencji, zlecał pośrednictwo sprzedaży i oprawę marketingową produktu telekomowi, uważanemu za eksperta w dziedzinie mobilności. Dziś, w dobie wysypu firm łamiących kanony działania na finansowym rynku, tzw. fintechów, zawarte wówczas porozumienia są rozwiązywane lub zmieniają się ich zasady. Najpierw Orange Polska i mBank poinformowały, że kończą projekt Orange Finanse. Teraz T-Mobile Polska przyznaje, że poluzował więzy łączące go z Alior Bankiem w projekcie T-Mobile Usługi Bankowe.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383146-Telekomy-z-dystansem-do-bankow.html (dostęp płatny)

Grupa Asseco będzie nadal hojnie dzielić się zyskiem
Spółka matka i firmy zależne od lat wypłacają akcjonariuszom sute dywidendy. To się raczej nie zmieni. Asseco Poland to na warszawskiej giełdzie jeden z niewielu dywidendowych pewniaków. W tym roku podzieliło się już zyskiem i wiele wskazuje, że w przyszłym roku też to zrobi. Wysokie stopy dywidendy powinny oferować również spółki zależne: Asseco Business Solutions oraz Asseco South Eastern Europe.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383151-Grupa-Asseco-bedzie-nadal-hojnie-dzielic-sie-zyskiem.html (dostęp płatny)

Polskie studia gier szykują mocne uderzenie
Za niespełna dwa tygodnie ruszą targi w niemieckiej Kolonii. Wybiera się na nie kilkudziesięciu rodzimych producentów gier. Polskie stoisko będzie dobrze widoczne: powierzchnia wystawiennicza obejmie rekordowy obszar 160 mkw. Na targi wybierają się zarówno giganci, tacy jak CD Projekt czy Techland, jak i mniejsze, niezależne studia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383149-Polskie-studia-gier-szykuja-mocne-uderzenie.html (dostęp płatny)

Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej
Do piątego września przedsiębiorcy oraz ich konsorcja mogą ubiegać się w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych o dofinansowanie na realizację projektów wykorzystujących wiedzę i nowe technologie. Konkurs o unijne dotacje realizowany jest w ramach działania 1.2 „Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw” programu regionalnego województwa mazowieckiego, przy czym jest on skierowany do przedsiębiorców mających doświadczenie w prowadzeniu prac B+R. Ponieważ często w przypadku beneficjentów – przedsiębiorców chodzi wyłącznie o mikro, małe i średnie firmy, to warto podkreślić, że w tym wypadku takiego ograniczenia nie ma. O środki na sfinansowanie badań nad nowymi produktami mogą ubiegać się zarówno firmy z sektora MSP, jak i duże przedsiębiorstwa, a także konsorcja utworzone przez firmy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383061-Dotacje-na-prowadzenie-dzialalnosci-badawczo-rozwojowej.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu