Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 17 września

Publikacja: 17.09.2018 07:30

Wielki brat spojrzy na śmieci online
Obraz z tysięcy składowisk w całej Polsce dostępny na jedno kliknięcie? Na takie transmisje – i to w czasie rzeczywistym – będą mogli wkrótce liczyć inspektorzy. Za inwigilację zapłacą sami podglądani. Pomysł zobowiązania firm do zainstalowania monitoringu w miejscach przetrzymywania śmieci – by mieć dowód na ewentualne podpalenie i złapać sprawcę na gorącym uczynku – sam w sobie nie jest nowy.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1261820,monitoring-w-miejscach-przetrzymywania-smieci-online.html (dostęp płatny)

Parkiet

UKE może zmienić plan dla pasma 5G
Na pierwszy ogień na aukcję może trafić pasmo 3,4–3,8 GHz. O ile interesujące się zasobami wojsko nie zgłosi daleko idących zastrzeżeń.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802797_UKE_moze_zmienic_plan_dla_pasma_5G.html (dostęp płatny)

W Polsce spór o sędziowski skład
Ruszyła seria rozpraw dot. pasma 800 MHz Sferii.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802803_W_Polsce_spor_o_sedziowski_sklad.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Action coraz bliżej uzdrowienia
Choć postępowanie restrukturyzacyjne Actiona trwa dłużej, niż planowano, terminy się przesuwają, to katharsis jest już blisko. Action, któremu w sierpniu minęły dwa lata trwania w postępowaniu restrukturyzacyjnym, widzi już coraz jaśniejsze światełko w tunelu, aby zakończyć ten proces. – W tym tygodniu planujemy złożyć w sądzie propozycje układowe. Do zmienionych w sierpniu prawie nie ma uwag – mówi Piotr Bieliński, prezes Actiona. Pod koniec sierpnia Action przedstawił zmodyfikowany projekt propozycji układowych, który precyzuje zabezpieczenia wierzytelności w postaci hipoteki i zastawu rejestrowego oraz dodatkowe pieniądze dla wierzycieli w przypadku wygrania przez spółkę spraw podatkowych.
https://www.pb.pl/action-coraz-blizej-uzdrowienia-940078 (dostęp płatny)

Test skuteczności ministra cyfryzacji
Międzynarodowy monitoring internetu potwierdza, że nieodrzucenie przez Parlament Europejski (PE) w pierwszym czytaniu projektu dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie wywołało w UE ożywienia – z wyjątkiem Polski. Tylko u nas bowiem zostało nachalnie wykorzystane do walki wyborczej. Na ekranie monopartyjnej TVP europosłowie PO – którzy zgodzili się na dalsze prace nad systemem ochrony UE, a więc i Polski, przed rabowaniem naszego dorobku intelektualnego przez amerykańskie giganty technologiczne – zostali napiętnowani na czerwono jako zdrajcy internetu, co brzmi jeszcze gorzej niż zdrajcy narodu.
https://www.pb.pl/test-skutecznosci-ministra-cyfryzacji-940087 (dostęp płatny)

BGK wstrzymuje informatyczne prace
Niedawno BGK zapowiedział, że po rozstaniu z Sygnity dokończenie systemu centralnego zleci Oracle. Teraz wstrzymuje prace. Na początku września informowaliśmy o decyzji Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który rozstał się z wykonawcą budowanego od grudnia 2015 r. Centralnego Systemu Bankowego (CSB) — spółką Sygnity. Jego budowę postanowił zlecić z wolnej ręki producentowi wdrażanego oprogramowania, czyli firmie Oracle.
https://www.pb.pl/bgk-zamrozil-prace-nad-systemem-940086 (dostęp płatny)

Innovation Box wesprze spółki IT
Firmy informatyczne, które tworzą lub sprzedają oprogramowanie, zapłacą niższy podatek od uzyskanych dochodów. Pod koniec sierpnia światło dzienne ujrzał projekt ustawy dotyczący zmian w PIT i CIT, w którym rząd proponuje długo wyczekiwany przez przedsiębiorców mechanizm Innovation Box. Działa on już w 13 krajach europejskich, w tym m.in. we Francji, Irlandii, Holandii, Włoszech i Hiszpanii. Pozwala płacić znacząco niższy podatek CIT firmom, które osiągają przychody z komercjalizacji praw własności intelektualnej powstałej w wyniku prac B+R.
https://www.pb.pl/innovation-box-wesprze-spolki-it-940072 (dostęp płatny)

Usługi szyte na potrzeby klienta

Nowa platforma zakupowa oferuje narzędzia, które mogą być antidotum na problemy wielu e-sklepów. Rynek usług e-commerce w Polsce rośnie rocznie w tempie ok. 20-25 proc. – najszybciej w Europie. Według raportu Interaktywnie.com wartość polskiego rynku handlu online w 2018 r. przekroczy 50 mld zł, a w 2020 r. osiągnie 70 mld zł. Sprzedaż w internecie rośnie nawet siedmiokrotnie szybciej niż handel w tradycyjnym modelu. Z tej formy robienia zakupów korzysta obecnie ok. 54 proc. polskich konsumentów, czyli ok. 15 mln osób. Polska goni resztę świata nie tylko w procentach, ale i w liczbie podmiotów trudniących się handlem internetowym.
https://www.pb.pl/uslugi-szyte-na-potrzeby-klienta-940071 (dostęp płatny)

Polacy najlepsi w Javie
JavaScript (42 proc. użytkowników), Java (19 proc.) i .NET (12 proc.) to najpopularniejsze technologie stosowane przez pracowników branży IT w Polsce – wynika z danych międzynarodowej platformy Skillotron. Inne kierunki są w rodzimej branży IT zdecydowanie mniej popularne. Niewiele ponad 8 proc. osób zajmuje się Quality Assurance, 7 proc. to specjaliści w zakresie Scrum, zaś 4 proc. programuje w języku PHP.
https://www.pb.pl/polacy-najlepsi-w-javie-940068 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

ACTA2 – polityczna gra
Nowa dyrektywa UE została narzędziem PiS w samorządowej kampanii wyborczej w Polsce. Dane geograficzne pokazane przez portal Polityka w Sieci jednoznacznie wskazują, że porównanie nowej dyrektywy UE, chroniącej twórców i dziennikarzy, do kontrowersyjnej umowy handlowej ACTA z 2012 r. było używane przede wszystkim w Polsce. Dlaczego? To efekt politycznej kampanii, dzięki której zarzuty o rzekome cenzurowanie internetu PiS wykorzystał przeciwko Platformie Obywatelskiej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385855-ACTA2-%E2%80%93-polityczna-gra.html (dostęp płatny)

Cyfryzacja tylko częściowa
Nie będzie można stworzyć elektronicznej dokumentacji pracowniczej bez wersji papierowej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy już prace nad przepisami wykonawczymi do nowelizacji kodeksu pracy pozwalającej na cyfryzację archiwów pracowniczych. Świadczy o tym najnowsza wersja projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej, jaka ukazała się właśnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Okazuje się, że przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zrezygnować z konieczności przechowywania papierowych dokumentów, powinni przyszykować się na rewolucję.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385834-Cyfryzacja-tylko-czesciowa.html (dostęp płatny)

Ulga na samochód i laptop, nie na meble
Firma działająca w specjalnej strefie ekonomicznej skorzysta z pomocy na zakup komórek i laptopów, ale nie na wyposażenie biura poza strefą. Skarbówka wyjaśniła, jakie ulgi przysługują z tytułu prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Sprawa dotyczyła spółki, która planuje inwestycje niezwiązane z nieruchomością. 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385831-Ulga-na-samochod–i-laptop-nie-na-meble.html (dostęp płatny)

UKE może jeszcze zmienić plan dla pasma 5G
Telekomunikacja 15 podmiotów, w tym wojsko, interesuje się pasmem dla sieci mobilnej nowej generacji. – Nie wykluczamy drugiej rundy. W pierwszej kolejności jednak będziemy starali się odpowiedzieć na pytania i oczekiwania uczestników konsultacji. Szczególnie dotyczące aspektów technicznych zarządzania widem radiowym – poinformowała w odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” Klaudia Kieliszczyk z biura prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385850-UKE-moze-jeszcze-zmienic-plan–dla-pasma-5G.html (dostęp płatny)

Żabka mocno stawia na beacony i skanery
Sieć sklepów convenience na swoje 20. urodziny pokazała rozwiązania, które przeniosą zakupy na nowy poziom technologiczny. Pierwszą nowością, jaką zobaczą klienci, będą cyfrowe wyświetlacze z reklamami już na zewnątrz budynku. Nowością jest także to, że będą mogły być zmieniane w zależności od pory dnia czy pogody, oferując dostosowane do zmieniających się warunków promocje.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385848-Zabka-mocno-stawia–na-beacony-i-skanery.html (dostęp płatny)

Jaki podatek od sprzedaży wirtualnych przedmiotów z gier komputerowych 
Gdy zbywanie itemów ma charakter zorganizowany i ciągły, stając się źródłem regularnych dochodów, jest ono uznawane za związane z działalnością gospodarczą. Przychody uzyskiwane z tego tytułu można rozliczać ryczałtem. Całkiem niedawno media rozpisywały się o rekordowej transakcji sprzedaży wirtualnej skórki (ang. skin) Dragon Lore (z autografem Tylera „Skadoodle” Lathama) do karabinu snajperskiego AWP w grze Counter-Strike, która osiągnęła wartość 61 tys. dolarów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385687-Jaki-podatek-od-sprzedazy-wirtualnych-przedmiotow-z-gier-komputerowych.html (dostęp płatny)

Zyski z wirtualnej waluty wiążą się z daniną
Minister finansów zawiesił obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany wirtualnej waluty, ale tylko w odniesieniu do transakcji zawartych od 13 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Transakcje sprzedaży oraz zamiany kryptowalut, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), co do zasady podlegają opodatkowaniu tym podatkiem jako rodzaj umów sprzedaży oraz zamiany praw majątkowych. 13 lipca 2018 r. weszło jednak w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej, na podstawie którego zawieszono obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385694-Zyski-z-wirtualnej-waluty-wiaza-sie-z%C2%A0danina.html (dostęp płatny)

Inteligentne miasta celem hakerów
Sieć urządzeń tworzących cyfrowy ekosystem metropolii może łatwo paść ofiarą hakerów. Jak się przed nimi skutecznie bronić? Mieszkańcy amerykańskiego Dallas jeden z piątkowych wieczorów zeszłego roku zapamiętają na długo: nagle włączyły się wszystkie syreny alarmowe. Działo się to niedługo po tym, jak Donald Trump zaatakował syryjską bazę lotniczą. – Wielu mieszkańców pomyślało, że w ich mieście rozpoczynają się działania wojenne. Spanikowani zablokowali linię alarmową i dopiero po 95 minutach udało się wyłączyć 156 syren i tym samym uciszyć fałszywy alarm – mówi Stanisław Bochnak, ekspert z VMware Polska. Smart cities mogą stać się celem cyberataku przez przejęcie kontroli nad tzw. krytyczną infrastrukturą, możliwe jest nawet stałe wyłączenie usług, w tym dostaw wody, prądu, gazu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385766-Inteligentne-miasta–celem-atakow.html (dostęp płatny)

Wielki brat spojrzy na śmieci online
Obraz z tysięcy składowisk w całej Polsce dostępny na jedno kliknięcie? Na takie transmisje – i to w czasie rzeczywistym – będą mogli wkrótce liczyć inspektorzy. Za inwigilację zapłacą sami podglądani. Pomysł zobowiązania firm do zainstalowania monitoringu w miejscach przetrzymywania śmieci – by mieć dowód na ewentualne podpalenie i złapać sprawcę na gorącym uczynku – sam w sobie nie jest nowy.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1261820,monitoring-w-miejscach-przetrzymywania-smieci-online.html (dostęp płatny)

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?