Najlepszy wynik przenoszenia numerów komórkowych w III kwartale 2018 r. w Polsce należał do wirtualnego operatora Premium Mobile (15,67 tys. nad kreską), podwiązanego kapitałowo od tego roku do Grupy Cyfrowy Polsat. Najsłabszy zaś (prawie 23,96 tys. numerów na minusie) do Orange Polska – wynika z danych opublikowanych dziś rano przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Grupa Cyfrowy Polsat, nie tylko za sprawą Premium Mobile, była w III kw. br. liderem przenosin jeśli chodzi o ostateczny ich wynik z ponad 18 tys. pozyskanych numerów komórkowych. Sieć mobilna Plus na czysto pozyskała w ten sposób 10,85 tys. numerów, spółki z grupy Netii (nadal jest MVNO Playa) prawie 3,2 tys. numerów, a Aero2 4,54 tys. numerów. Niewielkie ujemne wyniki odnotowały marki Cyfrowy Polsat i Sferia.

Dodatni bilans, ale nieznaczny (140 SIMów) miał także T-Mobile Polska.

Natomiast drugi najsłabszy wynik należał do P4, operatora sieci Play, który wprawdzie nadal pozyskuje najwięcej numerów, ale także najwięcej ich traci. Ostatecznie, w III kw. br. Play stracił na rzecz konkurencji na czysto 22,47 tys. numerów.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach dobrze radziła sobie Netia i jej spółki zależne, a także telewizje kablowe (wynik Vectry to 1,41 tys., Inei 1,37 tys.) i platforma satelitarna Nc+ (3,96 tys.), oraz inni wirtualni operatorzy działający na sieci P4. P4 korzysta w ten sposób pośrednio na rozliczeniach z MVNO.

Największy MVNO na sieci P4 – Virgin Mobile Polska – zanotował w III kw. br. ujemny bilans, oddając na czysto około tysiąca numerów. W sumie z sieci do sieci przeniesiono w ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września 449,58 tys. numerów, a najwięcej w lipcu (prawie 152 tys.).

UKE opublikował dziś także tradycyjnie już dane o przenoszeniu numerów stacjonarnych. Skala tego zjawiska gospodarczego jest jednak nadal dużo mniejsza niż w przypadku numerów mobilnych. W sumie z sieci do sieci przeniesiono w III kw. br. 98,7 tys. numerów. Liderem pod względem bilansu była Inea (8,36 tys.), a kolejne miejsca zajęły T-Mobile (8,17 tys.) oraz Polkomtel (6,3 tys.).