UKE doręczył Sferii decyzję uchylającą rezerwację pasma 800 MHz

Publikacja: 28.03.2019 12:18

25 marca Urząd Komunikacji Elektronicznej formalnie doręczył Sferii decyzję wydaną jej decyzję rezerwacyjną dot. pasma 800 MHz oraz umarzającą postępowania toczące się z wniosku tego operatora – poinformował w odpowiedzi na pytania rpkom.pl Martin Stysiak, rzecznik UKE.

– Decyzja jest ostateczna – dodał rzecznik.

To oznacza, że pasmo może zostać ponownie rozdysponowane. Według serwisu Telko.in, zainteresowanie blokiem Sferii wyraziły formalnie Orange Polska T-Mobile Polska.

Taki ruch wymusza działanie na prezesie UKE, nie oznacza jednak, że to właśnie te firmy ostatecznie uzyskają rezerwację. Nie wiadomo też, czy pasmo zostanie rozdysponowane w aukcji, czy też w przetargu.

– Orange wyraził zainteresowanie w listopadzie, a T-Mobile w marcu – doprecyzowuje na naszą prośbę Martin Stysiak.

Sferia należy w 51 proc. do Cyfrowego Polsatu. Jak pisaliśmy, przy okazji publikacji wyników rocznych Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiadająca w zarządzie Cyfrowego Polsatu za finanse, poinformowała, że Sferia zakończyła rozmowy z UKE na temat 800 MHz i nie zdecydowała się odebrać decyzji przedłużającej rezerwację tego bloku.

Poprzednia rezerwacja wygasła z końcem grudnia. Sferia wystąpiła wcześniej o prolongatę, ale też o rozłożenie płatności ustalonej przez UKE na ponad 1,7 mld zł na raty.

UKE na ten ostatni postulat nie zgodził się.

Ustne zainteresowanie tym pasmem wyrażali także prezesi P4 (Play) Jean Marc-Harion oraz Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu (do końca marca br.).

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu