Wyniki przenoszenia numerów w I kwartale 2019 r.: słaby wynik Play, skok w telefonii stacjonarnej [nowe]

Publikacja: 05.04.2019 12:04

429,33 tys. numerów komórkowych oraz 246,5 tys. numerów stacjonarnych przeniesiono od operatora do operatora w I kwartale 2019 roku – wynika z raportów Urzędu Komunikacji Elektronicznej, podsumowujących pierwsze trzy miesiące aktywności użytkowników telekomów na tym polu.

O ile w przypadku telefonii mobilnej oznacza to spadek rok do roku o 18,3 proc., to w przypadku telefonii stacjonarnej niemal podwojenie skali (wzrost o 90 procent).  Rok temu w I kwartale liczba przeniesionych numerów mobilnych wynosiła 508,7 tys., natomiast przeniesionych numerów stacjonarnych 129,6 tys..

Oficjalne dane podobne do wstępnych

Jeśli chodzi o największych wygranych przenoszenia numerów mobilnych, to oficjalne dane są bardzo zbliżone do wstępnych nieoficjalnych informacji na ten temat, które publikowaliśmy kilka dni temu.

Najwyższy bilans przenosin numerów komórkowych w I kwartale br. należy do spółki Premium Mobile, wirtualnego operatora działającego na sieci Polkomtela, który jest właścicielem dwóch marek, w tym a2Mobile. Premium Mobile pozyskał na czysto w minionym kwartale 17,6 tys. numerów mobilnych.

Potwierdziła się też informacja, że drugie miejsce należy do Polkomtela, operatora sieci Plus, którego oficjalny wynik to 8,34 tys. pozyskanych na czysto numerów mobilnych. Telekom ten, należący do grupy Cyfrowy Polsat oddał 82,3 tys. numerów, a pozyskał 90,6 tys..

Trzecie miejsce – jak również już pisaliśmy – zajmuje satelitarna platforma NC+, MVNO na sieci P4 – z wynikiem 3,3 tys. numerów komórkowych.

W pierwszej piątce są jeszcze operator kablowy Multimedia Polska z 3 tys. numerów oraz VikingCo Polska, czyli operator Mobile Vikings z 1,755 tys. numerów.

Dalsze miejsca należą do Vectry (1,74 tys.),  Inei (1,63 tys.), spółek z grupy Netia (razem 1,46 tys.) i wirtualnej sieci Otvarta (1,07 tys.). Bilans największego MVNO – Virgin Mobile Polska był jeszcze na niewielkim minusie (strata to 130 numerów).

Najsłabsze wyniki odnotowali P4 (Play) z 20,4 tys. numerów na minusie, Orange Polska ze stratą 14,1 tys. oraz T-Mobile Polska ze strata 6,56 tys. numerów komórkowych.

Tide Software podbił wynik

W segmencie telefonii stacjonarnej na rekordowy jak do tej pory wynik złożył się przede wszystkim ujemny rezultat Orange Polska, który „oddał” w tym czasie 170 tys. numerów, a uwzględniając numery przyjęte – nieco ponad 152 tys.

Dla porównania rok temu Orange Polska miał w tym segmencie bilans dodatni: przeniesiono do tego operatora „na czysto” 4,6 tys. numerów stacjonarnych.

Równie ciekawe jest, że aż 141 tys. numerów stacjonarnych w I kwartale br. przejęła spółka Tide Software z podwarszawskiego Piaseczna, oferująca pośrednictwo w obsłudze klientów takim instytucjom jak banki, czy firmy windykacyjne. Tide Software w ofercie ma rozwiązania wielokanałowej komunikacji przy pomocy usług:  SMS, MMS, VMS, e-mail, głosowych oraz videochat.

Według informacji opublikowanej przez tę firmę, posiada ona nowoczesny system rotacji numeracją GSM i stacjonarną”.

W listopadzie Tide Software przejęła działalność spółki notowanej na małej giełdzie NewConnect – Call Center Tools.

Tide Software potwierdziło w korespondencji z nami, że numery, które przejęło to numery z puli Orange, z których korzystało Call Center Tools, jako abonent Orange. Edyta Szyszło, rzeczniczka Tide Software mówi, że przejęty przez Tide biznes obejmował kontrakty z kilkudziesięcioma klientami z branży finansowej. – Wszystkie numery są aktywne i są wykorzystywane przez klientów biznesowych – mówi Szyszlo.

Dodaje, że Tide w kolejnych kwartałach br. ma w planach przeniesienia numerów komórkowych.

W I kwartale br. na podium firm, które miały najwyższe wyniki przenoszenia numerów stacjonarnych, obok Tide Software są: TBM Telekom (8,7 tys.),  Enter T&T (6,86 tys. numerów na plusie) oraz Flexcom (3,86 tys.).

Głównymi dawcami numerów, oprócz Orange Polska byli Grupa Netii (kilkanaście tysięcy numerów na minusie) oraz spółka Globitel (10,7 tys. numerów na minusie).

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu