Reklama
Rozwiń
Reklama

Statystyki kradzieży komórek w Polsce: rzadko je zgłaszamy na Policję

Publikacja: 15.04.2019 13:59

Statystyki kradzieży komórek w Polsce: rzadko je zgłaszamy na Policję

Foto: cyfrowa.rp.pl

W lutym i marcu 2019 r. delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie skontrolowała operatorów komórkowych pod kątem wywiązywania się z obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Obowiązek ten wynika z Prawa telekomunikacyjnego.

Jak podaje urząd, kontrolą objęci zostali: Orange Polska, T-Mobile Polska, P4 (Play), Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat. Uchybień nie stwierdzono, choć telekomy blokują rocznie dużo mniej aparatów niż faktycznie jest kradzionych.

Liczba zablokowanych aparatów od pięciu lat utrzymuje się ona na poziomie około 3 tys. rocznie – informuje UKE i tłumaczy, że wynika to z tego, że nie wszyscy okradzeni zgłaszają się do operatora z prośbą o zablokowanie urządzenia.

Dla porównania, w ubiegłym roku skradzionych zostało ponad 14 tys. telefonów komórkowych.

Z roku na rok Policja odnotowuje coraz mniej zgłoszeń. W 2005 r. było ich prawie 60 tys. Lokalny szczyt widoczny jest w 2013 roku.

Reklama
Reklama

UKE przypuszcza, że telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży przypuszczalnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. „Find My Device” dla urządzeń z systemem Android lub „Find My iPhone” dla urządzeń Apple).

Liczba kradzieży telefonów zarejestrowanych przez Policję:

Telekomunikacja
Internet z KPO mocno opóźniony? Gotowe tylko 25 proc. sieci
Telekomunikacja
Które sieci komórkowe wybierali Polacy? Zwycięzców jest dwóch
Telekomunikacja
Duże zainteresowanie naborem na nadzorcę rynku telekomunikacyjnego. Kto wystartował?
Telekomunikacja
Oto, które sieci komórkowe wybierają polscy użytkownicy. I od kogo uciekają
Telekomunikacja
Brytyjski gigant finansowy wchodzi do Polski z siecią komórkową. Cenowy atak
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama