Nowelizacja Megaustawy przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów

Publikacja: 17.04.2019 18:10

Mimo wielu uwag ze strony ministerstw i urzędów, dziś Komitet Stały Rady Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizację tzw. Megaustawy, czyli zbioru przepisów mających ułatwiać operatorom budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu – dowiaduje się rpkom.pl.

Nowelizacja obniża koszty dostępu do tzw. pasa drogi przy nowych projektach inwestycyjnych (w przypadku posadowienia infrastruktury do maksymalnie 20 zł za metr kwadratowy rocznie), zapowiada system monitoringu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne (za ponad 9 mln zł) i zmianę resortu przygotowującego rozporządzenie o normach promieniowania elektromagnetycznego (PEM).

Pozwala także Urzędowi Komunikacji Elektronicznej na zawarcie umowy inwestycyjnej z operatorem mobilnym w celu zapełnienia białych plam Internetu, czy wprowadza tzw. fundusz szerokopasmowy.

Fundusz szerokopasmowy zasilany ma być wpływy z opłaty za numerację, 15 proc. wpływów z opłat za prawo do dysponowania częstotliwościami i kar pieniężnych pobieranych przez UKE oraz  odsetek od niezagospodarowanych środków.

Pierwotnie przewidywano, że fundusz zasili 30 proc. wpływów z opłat za rezerwacje i z tytułu kar i szacowano go na 150-200 mln zł rocznie. Jaka będzie ta suma po okrojeniu propozycji – na razie nie wiemy, ale zapewne sporo niższa.

O wykorzystaniu funduszu decydować będzie minister właściwy ds. informatyzacji (obecnie minister cyfryzacji). Może przyznać pieniądze na wsparcie rozwoju szybkich sieci telekomunikacyjnych, ich budowę lub przebudowę, promocje usług szerokopasmowego dostępu do internetu.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, normy PEM ustalać będzie minister zdrowia w porozumieniu z ministrem ds. informatyzacji.

Intencją projektodawcy jest harmonizacja norm z obowiązującymi w wielu krajach Unii Europejskiej, czyli ich podniesienie.

Resort cyfryzacji liczy, że nowelizacja trafi pod obrady Sejmu w przyszłym miesiącu.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu