Grupa Cyfrowy Polsat zapłaci podatek od zysków z obligacji emitowanych w związku z przejęciem sieci Plus

Publikacja: 31.07.2019 18:55

Wynik netto grupy Cyfrowy Polsat za II kwartał br. obciąży 70,1 mln zł dodatkowego podatku od zysków z obligacji emitowanych przez spółki grupy w latach 2011 i 2012 – poinformował dziś Cyfrowy Polsat w komunikacie giełdowym.

Powołując się na przepisy obowiązujące od stycznia br., zmieniające Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, Cyfrowy Polsat podał, że „zarząd spółki (…) podjął decyzję o wyborze i dokonaniu w terminie ustawowym zapłaty zryczałtowanej formy opodatkowania od odsetek lub dyskonta należnych od kilku serii obligacji.

Po pierwsze chodzi o obligacje emitowane przez Cyfrowy Polsat 20 maja 2011 r. i wykupione w 2014 r. (o nominale 350 mln euro). Po drugie o obligacje emitowane przez spółkę Spartan Capital Holding w 2012 roku i wykupione  w 2016 r. (o nominale 542,5 mln euro, 500 mln dol.  oraz 201 mln dol.).

Spartan Capital Holding pierwotnie był wehikułem założycieli Cyfrowego Polsatu, poprzez który Zygmunt Solorz i Heronim Ruta, przy wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, przejęli w 2011 r. Polkomtel, operatora sieci Plus.

Polkomtel z czasem wchłonął Spartana, przejmując także zaciągnięty przezeń dług.

„Wybór formy opodatkowania w postaci ryczałtu w wysokości 3 proc. podstawy opodatkowania dotyczy odpowiednich okresów odsetkowych wyżej wymienionych obligacji i jednorazowo obciąży linię „Koszty finansowe, netto” w skonsolidowanym rachunku zysków i strat Grupy Cyfrowy Polsat łączną kwotą 70,1 mln zł, pomniejszając tym samym skonsolidowany zysk netto w drugim kwartale 2019 roku” – podano.

Naliczony podatek zostanie zapłacony na rzecz Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie do dnia 31 lipca 2019 roku – podał Cyfrowy Polsat.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu