45 tys. zł kary nałożył na firmę Geldor Artur Karwot z Rybnika Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku postępowania wszczętego w grudniu 2017 r.

Przedsiębiorca ten uruchomił co najmniej 103 serwisy internetowe np. pozyczkahit.pl, zebrapozyczki.pl, alfapro.pl, bezbiku.pro, które – jak opisuje UOKIK – wyglądem i przekazem marketingowym sugerowały możliwość uzyskania pożyczki.

Pożyczki jednak uzyskać nie było można, a firma de facto zbierała dane konsumentów, a potem umieszczała je  na stronie internetowej, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy.

Za rejestrację w serwisie, aktywację wniosku i sprawdzenie jego statusu GELDOR pobiera bezzwrotne opłaty m.in. w formie SMS premium, jednorazowo nawet 30 zł.

–  Działalność firmy GELDOR naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy – mówi cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zgodnie z decyzją UOKIK, Geldor musi zaniechać zakwestionowanych praktyk i zapłacić prawie 45 tys. zł kary. Ma równiez zamieścić i utrzymywać przez pół roku na stronach wszystkich swoich serwisów informację o decyzji urzędu.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.