Play coraz więcej zarabia bo mniej płaci konkurentom za sieć. Czy Orange go przegonił?

Wraz z publikacją wyników finansowych za trzeci kwartał br. zarząd Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play drugi raz w ciągu ostatnich miesięcy podniósł finansowe cele na 2019 rok. Obiecuje wzrosty niemal takie jak w 2018 roku.

Publikacja: 12.11.2019 23:14

Jean-Marc Harion, prezes P4 (Play)

Jean-Marc Harion, prezes P4 (Play)

Foto: Jean-Marc Harion, prezes P4 (Play)

15,107 mln kart SIM obsługiwał operator sieci komórkowej Play w końcu września 2019 roku. To o około 101 tys. więcej niż w końcu czerwca, a przyrost ten miał miejsce w znakomitej części w segmencie telefonii na kartę (pre-paid) wynika ze sprawozdania za III kwartał br. telekomu. W segmencie post-paid liczba kart urosła o 6 tys.  do 9,948 mln sztuk.

CZYTAJ TAKŻE: Do kogo przenosimy numery komórek? Jest wielki wygrany i wielki przegrany

Batalia na karty SIM

Ogólny wynik Play jest tym samym niższy niż wynik Orange Polska, który po trzecim kwartale wykazał 15,14 mln kart SIM. Mimo różnicy (niewielkiej, ale jednak) na rzecz Orange, Play w sprawozdaniu podał, że umocnił swoją pozycję lidera na komórkowym rynku  w Polsce.  Ciekawe będzie, czy dojdzie do publicznej polemiki operatorów.

Play podał także, że jego usługi płatnej telewizji korzystało w końcu września 20,3 tys. użytkowników.

Pod względem finansowym miniony kwartał był dla Play udany, ale tego też spodziewali się analitycy z biur maklerskich. Operator spełnił oczekiwania wykazując prawie 1,8 mld zł przychodu (zabrakło mu do tej sumy 4 mln zł), o 5,2 proc. więcej niż przed rokiem, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) skoczył o 17 proc. do 636 mln zł. Skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA wyniosła natomiast 645 mln zł (wzrost o 16,1 proc. rok do roku) i według zarządu Play jest to najwyższy wynik telekomu w historii. Na czysto operator zarobił 233 mln zł, o ponad jedną piątą (22,8 proc.) więcej niż przed rokiem. Tu analitycy mieli wyższe oczekiwania.

Ponad 7 GB na użytkownika

Po stronie przychodów, wyniki Playa to w dużej mierze efekt wzrostu zużycia usług, w tym transmisji danych. Przeciętny aktywny użytkownik telekomu konsumuje miesięcznie już ponad 7 GB (dane za III kw. br.; wzrost o około 33 proc. niż rok wcześniej). To efekt inwestycji w sieć LTE-Advanced (Play nazywa ją „5G Ready”) oraz popularności internetowych serwisów z filmami, w tym wprowadzenia własnej usługi płatnej telewizji.  Niebagatelny wpływ miała także sprzedaż (w tym hurtowo) urządzeń, takich jak smartfony.  Upłynnienie zapasów telefonów sprawiło, że zasoby gotówki telekomu znacząco urosły.

W nieznacznym stopniu do wzrostu przychodów przyczyniło się przejęcie Grupy 3S (sfinalizowane 19 sierpnia). W danych Play widać 7 mln zł przychodu 3S i 0,5 mln zł zysku netto – wynika ze sprawozdania.

CZYTAJ TAKŻE: MC: rekomendujemy podniesienie norm do poziomu zalecanego przez ICNIRP

Mniej roamingu krajowego

Dobre wyniki kwartału to m.in. efekt ograniczenia kosztów. Telekom, zgodnie z zapowiedzią rezygnuje z infrastruktury konkurencyjnych operatorów i wyłącza powoli tzw. roaming krajowy (czyli możliwość korzystania z sieci pozostałych trzech telekomów stwarzaną przez lata klientom Play). W III kw. br. koszty roamingu krajowego  Play (a przychody pozostałych telekomów z tego tytułu) spadły do w sumie 49 mln zł, czyli o 32,7 proc. rok do roku.

Choć Play rozbudowuje własną sieć masztów i stopniowo wyłącza roaming krajowy, inwestycje operatora w III kw. br. były nieco niższe niż przed rokiem.  Uruchomił w nim dodatkowych 231 stacji bazowych i ich liczba wynosiła w końcu września 7,6 tys.. W 2021 r. ma ich być 9,5 tys..

Do tej pory zrezygnował z niego zupełnie w 4 miastach (3 proc. populacji kraju), a przynajmniej z jednego dostawcy z 28 kolejnych (skupiających 20 proc. mieszkańców kraju).

Obietnice dla inwestorów

Wraz z wynikami Play opublikował lekko podniesioną – drugi raz w tym roku – prognozę. Zakłada obecnie, że przychody urosną o około 2,5 proc., czyli tyle, ile w 2018 r., skorygowana EBITDA przekroczy 2,4 mld zł (poprzednio po korekcie wskazano przedział 2,3-2,4 mld zł), nieco wyższe inwestycje (850 mln zł, zamiast 830 mln zł) oraz więcej gotówki do dyspozycji dla inwestorów (około 900 mln zł wobec planowanych 770-830 mln zł). Podtrzymano również założenie, że w przyszłym roku akcjonariusze dostaną dywidendę.

Play przygotowuje się do emisji obligacji. W końcu września dług netto telekomu wynosił 6,8 mld zł (2,83-krotność skorygowanej EBITDA z ostatnich 12 miesięcy).

15,107 mln kart SIM obsługiwał operator sieci komórkowej Play w końcu września 2019 roku. To o około 101 tys. więcej niż w końcu czerwca, a przyrost ten miał miejsce w znakomitej części w segmencie telefonii na kartę (pre-paid) wynika ze sprawozdania za III kwartał br. telekomu. W segmencie post-paid liczba kart urosła o 6 tys.  do 9,948 mln sztuk.

CZYTAJ TAKŻE: Do kogo przenosimy numery komórek? Jest wielki wygrany i wielki przegrany

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów