UKE: Polacy często nie wiedzą, że używają internetu

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeanalizował dane zawarte w raporcie zleconym firmie Danae, z których wynika, że w Polsce ubyło użytkowników dostępu do internetu. Uważa, że część konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak działa smartfon.

Publikacja: 03.03.2020 11:45

UKE: Polacy często nie wiedzą, że używają internetu

Foto: Adobe Stock

Niedawno opisaliśmy wyniki dwóch badań, które pokazują, że w Polsce ubywa osób korzystających z internetu. Jedno z nich przeprowadziła firma Danae na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Mniej zdeklarowanych internautów

W najnowszej edycji raportu o konsumpcji usług telekomunikacyjnych 70,5 procent Polaków deklarowało, że korzysta z dostępu do Internetu. W poprzedniej edycji, odsetek osób, które używały dostępu do sieci był wyższy i wynosił 72,7 proc.

Po naszym tekście UKE przeprowadził analizę, aby wyjaśnić czy faktycznie mamy do czynienia z tym nietypowym zjawiskiem w świecie coraz silniej zależnym od cyfrowych rozwiązań.

CZYTAJ TAKŻE: Ubywa polskich internautów. Zmęczeni hejtem i wyciekami danych?

– Analiza odpowiedzi otwartych dotyczących braku korzystania z internetu oraz pytań o użytkowanie internetu i posiadanie go w telefonie pokazuje, że nie wszyscy respondenci utożsamiają korzystanie z dostępu do sieci z internetem mobilnym w telefonie – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania wydział komunikacji UKE.

– Wyniki otrzymane w odpowiedzi na pytanie: „Z których z wymienionych usług telekomunikacyjnych Pan/Pani korzysta?” mogą sugerować, że spada liczba użytkowników internetu w Polsce. Natomiast pytanie szczegółowe dotyczące rodzaju posiadanego dostępu do internetu pozwala na szersze spojrzenie na dane dotyczące korzystania z usługi – tłumaczy UKE.

UKE zwraca też uwagę, że liczba użytkowników internetu mobilnego w telefonie znacząco rośnie. W 2017 r. korzystanie z tego rodzaju dostępu do sieci zadeklarowało 49,8 proc., natomiast w 2019 r. było to już ponad 91 proc. badanych.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Polacy korzystają z usług telekomunikacyjnych. Zaskakujące dane

UKE: badanie podlega kontroli

Urząd zapewnił też, że badanie podlegało kontroli jakości, która uwzględniała zarówno kontrolę terenową, jak i nieterenową oraz, że sposób doboru próby zapewniał jej reprezentatywność dla populacji mieszkańców Polski w wieku 15+.

Innym badaniem, którego wyniki opisaliśmy, a które również wskazywało na spadek liczby internautów, było badanie Gemius/PBI. Według danych w nim zawartych, w styczniu br. liczba internautów była o 0,5 mln niższa niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Niedawno opisaliśmy wyniki dwóch badań, które pokazują, że w Polsce ubywa osób korzystających z internetu. Jedno z nich przeprowadziła firma Danae na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Mniej zdeklarowanych internautów

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży