Mali operatorzy telekomunikacyjni domagają się zwiększenia przepływności oferowanych ich przez dostawców usług hurtowych. Postulaty zwiększenia przepływności, przy pozostawieniu cen na podobnym do VI konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, której patronował rpkom.pl.

Adresatem większości postulatów cenowych operatorów z całej Polski był Marek Prokurat, wiceprezes TK Telekom, od którego – jak wynikło z sondy przeprowadzonej na konferencji – kupuje około połowy przedsiębiorców reprezentowanych w KIKE.

– Koszty zakupu hurtowego dostępu do sieci stanowią dziś znacznie mniejszą pozycję w budżetach niż jeszcze kilka lat temu, kiedy ich udział sięgał połowy kosztów. Dziś jest to kilkanaście, góra 20 proc. – przekonywał Piotr Marciniak z KIKE. Jak zaznaczał, operatorom zrzeszonym w izbie nie zależy już przede wszystkim na dalszym zmniejszaniu cen ofert hurtowych, a raczej na zwiększaniu dostępnych w ich ramach przepływności.

– Rozumiemy wasze argumenty i staramy się zaproponować najlepsze możliwe oferty. Na koniec dnia przedsięwzięcie musi się biznesowo spinać, i jest to dla nas ostateczne kryterium podejmowania decyzji – przekonywał Marek Prokurat.