Operator telewizji kablowej poinformował o testowym wdrożeniu optycznej technologii RFoG (ang. Radio Frequency over Glass) w swojej sieci. Operator zainstaluje i zacznie eksploatować węzeł optyczny Motoroli SG4000. Aster nie podał jaki będzie harmonogram wymiany w sieci dostępowej kabli koncentrycznych na włókna szklane.

RFoG pozwala na wyliminowanie kabli koncentrycznych na całym odcinku linii abonenckiej, aż do gniazdka w mieszkaniu. Jednocześnie pozwala operatorom CaTV na dalsze eksplotowanie wszystkich urządzeń sieci HFC, łącznie z modemami abonenckimi (okablowanie domowe realizowane jest kablem koncentrycznym). Doraźnie umożliwia pełne wykorzystanie możliwości standardu DOCSIS 3.0 i zwiększa pojemność (i możliwość rozbudowy) sieci magistralnej. RFoG uważane jest za etap rozwoju sieci kablowych w kierunku sieci optycznej PON.

Dzisiaj [link=index.php?option=com_content&view=article&id=1150:kraje-oecd-spada-udzia-kablowek-w-rynku-szerokopasmowym-trzeba-inwestwa-w-sieci-optyczne&catid=2:newsy]publikowaliśmy streszczenie raportu OECD[/link], w którym poruszany jest problem upgrade’u sieci operatorów kablowych w technice optycznej.