Przegląd prasy – piątek 16 kwietnia

Publikacja: 16.04.2010 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Reklama nie może odbiegać od oferty operatora

Adam Makosz

Orzeczenie sądu: Emitowanie reklam o całkowicie darmowych rozmowach telefonicznych, podczas gdy operator przewidział ich miesięczny limit, jest zakazanym czynem nieuczciwej konkurencji. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie firmy Netia (jest ona następcą firmy Tele2 Polska) od decyzji prezesa UOKiK zakazującej operatorowi emitowania reklamy planu taryfowego Darmowe Rozmowy NON STOP. Nieistniejące już Tele2 w kampanii reklamowej prowadzonej w okresie od 2 kwietnia do 17 czerwca 2007 r. podawało informację, że wszystkie połączenia telefoniczne realizowane w ramach planu są darmowe (za darmo przez całą dobę, za darmo dokąd chcesz i kiedy chcesz, darmowe połączenia każdego dnia i o każdej porze). Jednocześnie w planie taryfowym Darmowe Rozmowy NON STOP przewidziany był miesięczny limit darmowych minut.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=295463 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Frost&Sullivan: Za 4 lata mobilnego internetu będzie 5 razy więcej

Przemysław Poznański

Wartość rynku mobilnego internetu w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła w zeszłym roku 1,1 mld euro; w roku 2014 będzie to 5,2 mld – wynika z danych globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan. Wzrośnie też znacząco liczba użytkowników tej usługi. Dziś korzysta z niej 2 proc. obywateli, za cztery lata będzie to już 10 proc.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7775174,Frost_Sullivan__Za_4_lata_mobilnego_internetu_bedzie.html

Parkiet

ATM Początek roku na lekkim plusie

Dariusz Wolak

Przedstawiciele ATM przyznają, że są umiarkowanie zadowoleni z wyników grupy za I kwartał. Przed publikacją sprawozdania za ten okres nie chcą zdradzać żadnych liczb. Ujawniają jedynie, że firma zwiększyła nieznacznie obroty i wypracowała dodatni wynik netto. W I kw. 2009 r. ATM, na poziomie skonsolidowanym, miał 64,8 mln zł obrotów i prawie 0,16 mln zł straty netto.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/675678_ATM_Poczatek_roku_na_lekkim_plusie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

EasyCall wraca na New Connect

Katarzyna Latek

Największa internetowa telefonia w Polsce ponownie myśli o małym parkiecie. Spółka poda więcej szczegółów na IPO Day, który odbędzie się 19 kwietnia. Z sieci easyCall korzysta obecnie około 200 tys. osób.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=1a91e0c5-ed26-4274-8220-53cb60067fea&date=2010-04-16 (dostęp płatny)

Telekomy powinny inwestować na wsi

Katarzyna Latek

Za pięć lat 10 proc. społeczeństwa w naszej części Europy ma korzystać z mobilnego internetu. To pięć razy więcej niż teraz. Operatorzy komórkowi coraz bardziej koncentrują się na rozwijaniu szerokopasmowego internetu. Wynika to ze spadku przychodów z tradycyjnych usług. Ta tendencja będzie coraz bardziej widoczna – wynika z analizy firmy doradczej Frost Sullivan.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=4e8aca98-41cd-41b3-821f-cb2560432bfe&date=2010-04-16 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Coraz więcej Amerykanów nie rozstaje się z Internetem

Magdalena Lemańska

W 2014 r. z Internetu będzie korzystać już prawie 78 proc. Amerykanów (to oznacza 250,7 mln ludzi). Liczba internautów w USA będzie wtedy o ponad 18 proc. wyższa niż dzisiaj (na koniec ubiegłego roku było ich 211,7 mln). Amerykanin niekorzystający z sieci niedługo będzie rzadkością. W Polsce co druga osoba wciąż nie korzysta z Internetu. Zdaniem ekspertów nie zmieni się to, jeśli m.in. nie spadną ceny dostępu do sieci. Jak podkreślają analitycy firmy eMarketer, średni wiek internautów rośnie wraz z wiekiem całej populacji, a rozwojowi dostępu do Internetu sprzyja rosnąca popularność przenośnych urządzeń, jak komórki, laptopy, netbooki czy elektroniczne czytniki.

http://new-arch.rp.pl/artykul/940850_Coraz_wiecej_Amerykanow_nie_rozstaje_sie_z_Internetem.html (dostęp płatny)

Operatorzy zarobią więcej na mobilnym Internecie

Urszula Zielińska

Wartość rynku mobilnego dostępu do Internetu ma w najbliższych latach wzrosnąć skokowo. 5,2 mld euro wyniesie łączna wartość rynku mobilnego dostępu do Internetu w Polsce, Czechach, Rosji, Słowacji i na Węgrzech w 2014 roku – prognozuje firma doradcza Frost & Sullivan. W ubiegłym roku było to 1,1 mld euro.

http://new-arch.rp.pl/artykul/940873_Operatorzy_zarobia_wiecej_na_mobilnym_Internecie.html (dostęp płatny)

UPC chce kupić Astera

Łukasz Dec

UPC chce kupić Astera – poinformował Michael Fries, prezes Liberty Global, właściciela sieci kablowej UPC Polska. Jako alternatywę dla przejęcia w Polsce szef Liberty Global podał możliwość złożenia oferty na niemieckiego operatora telewizji kablowej Kabel Baden-Wuerttemberg. Simon Boyd, szef UPC Polska, kilkukrotnie podkreślał zainteresowanie przejęciem największego konkurenta na stołecznym rynku, jakim jest Aster.

http://new-arch.rp.pl/artykul/940861_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Reklama nie może odbiegać od oferty operatora

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?