Przegląd prasy – wtorek 15 czerwca

Publikacja: 15.06.2010 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

E-faktura za sieć na płycie CD

Magdalena Majkowska

Faktura elektroniczna, w tym dokumentująca poniesione przez podatnika wydatki na użytkowanie internetu, powinna być udostępniana organowi podatkowemu drogą elektroniczną. Niektóre urzędy skarbowe odmawiały podatnikom przyjęcia płyt z e-fakturami, w celu udokumentowania poniesienia wydatków na internet, z obawy przed wirusami Problem został poruszony w interpelacji poselskiej (nr 15784). Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że faktura w formie elektronicznej spełniająca wymogi rozporządzenia ministra finansów z 14 lipca 2005 r. powinna być udostępniana organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej drogą elektroniczną.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=304033 (dostęp płatny)

Nowe stawki za korzystanie z praw autorskich

Dorota Bryndal, radca prawny, partner w kancelarii GESSEL

Nie jest istotne, czy użytkownicy praw autorskich będą płacili stawki sztywne, czy minimalne za korzystanie z tych praw. Ważne jest, jak dużym obciążeniem będą dla nich te opłaty. W trakcie prac parlamentarnych jest projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczący zasad rozliczeń użytkowników tych praw z organizacjami zarządzania prawami autorskimi. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 stycznia 2006 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją art. 108 ust. 3 tej ustawy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=303939 (dostęp płatny)

Charytatywny SMS został zwolniony z podatku

Eliza Polakowska

SMS-y wysyłane w związku z akcjami charytatywnymi na rzecz organizacji pożytku publicznego będą zwolnione z VAT. Warunki zwolnienia określa opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra finansów (Dz.U. nr 96, poz. 623). Nowe przepisy wprowadzają zwolnienie z VAT dla usług telekomunikacyjnych, polegających na wysyłaniu SMS-ów w związku z prowadzeniem różnego rodzaju akcji charytatywnych. W praktyce oznacza to, że operatorzy telefonii komórkowej nie będą odprowadzali VAT od wiadomości tekstowych (sms-ów), dzięki czemu cała wartość usługi będzie trafiać na konto organizacji pożytku publicznego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=303945 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Starbucks kusi klientów bezpłatnym internetem

PAP, ab

Od lipca we wszystkich kawiarniach Starbucks w USA oferowany ma być bezpłatny dostęp do internetu – poinformował w poniedziałek szef tej firmy Howard Schultz. Chodzi oczywiście o to, by przyciągnąć więcej klientów do 6,7 tys. lokali Starbucks. Dotychczas Starbucks oferował bezpłatny dostęp bezprzewodowy do internetu (Wi-Fi) tylko przez dwie godziny dziennie i tylko zarejestrowanym klientom. Jeśli ktoś chciał surfować dłużej, musiał wnieść niewielką opłatę.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8014444,Starbucks_kusi_klientow_bezplatnym_internetem.html

Cyfrowy prezydent – jak przeciętny internauta

Tomasz Grynkiewicz

Komorowskiemu marzy się polska Nokia, Kaczyński woli szukać szans polskich firm w niszach. Co kandydaci na prezydenta planują w sprawie internetu i branży IT, z jakich nowoczesnych technologii korzystają – sprawdziła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. – Po odpowiedziach widać, że kandydaci wiedzą, że nie wystarczy już rzucić hasła: „darmowy internet”, by zamknąć dyskusję o społeczeństwie informacyjnym – mówi Michał Jaworski, wiceprezes PIIT zrzeszającej operatorów telekomunikacyjnych i firmy informatyczne. Na pytania odpowiedziało sześciu kandydatów – oprócz Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego także: Grzegorz Napieralski, Marek Jurek, Janusz Korwin-Mikke oraz Andrzej Olechowski.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8013893,Cyfrowy_prezydent___jak_przecietny_internauta.html

Parkiet

KGHM, PKN Orlen Powolne wyjście z telekomów

Urszula Zielińska

Udziały w operatorze sieci Plus trafią do inwestora strategicznego, sprzedaż Dialogu nastąpi w 2012 r. To aktualne podejście właścicieli tych aktywów. Wprowadzenie Polkomtelu, operatora sieci Plus, na warszawską giełdę nie jest już podstawowym scenariuszem wyjścia z inwestycji przez polskich współwłaścicieli. – Sprzedaż akcji Polkomtelu inwestorowi branżowemu jest wiodącym scenariuszem – poinformował „Parkiet” Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych Orlenu. – Jednak IPO to możliwe, alternatywne rozwiązanie – dodał.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679823_KGHM_PKN_Orlen_Powolne_wyjscie__z_telekomow.html (dostęp płatny)

SkyCash Nowy gracz na rynku m-płatności

Tomasz Brzeziński

Należąca do Opera FIZ spółka SkyCash (powstała w 2009 r.) oficjalnie uruchomiła usługę komórkowych płatności. Firma chce się odróżnić od posiadających swoje rozwiązania Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era (usługę uruchomiła w maju) i Plusa (trwają testy) i nie wiązać się z żadnym z operatorów czy dedykowanym modelem telefonu. Do korzystania ze SkyCash wystarcza bowiem dostęp do sieci w komórce i zainstalowanie aplikacji. SkyCash jest usługą przedpłaconą.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679838_SkyCash__Nowy_gracz_na_rynku__m-platnosci.html (dostęp płatny)

Sprzedaż Dialogu w 2012 r., a Polkomtel nie na GPW?

Urszula Zielińska, Bartłomiej Mayer

Zbycie spółki zależnej później przy wyższej wycenie i premia za udziały w sieci Plus od inwestora branżowego – tego – jak wynika z naszych informacji – chce dziś KGHM. KGHM liczy na wpływy ze sprzedaży Telefonii Dialog nie w tym i nie w przyszłym, ale dopiero 2012 roku. – wynika z naszych informacji. Miedziowy koncern nie akceptuje niskiej wyceny, jaką mógłby uzyskać za tę spółkę na podstawie tegorocznych prognoz wyników. Choć Dialog planuje na ten rok mocny wzrost zysku netto, to jego zysk operacyjny i EBITDA raczej nie zmienią się w porównaniu z 2009 r. Co innego w kolejnych latach. KGHM nie skomentował wczoraj naszych informacji.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679837_Sprzedaz_Dialogu_w_2012_r_a_Polkomtel_nie_na_GPW.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Komorowski najbardziej cyfrowy

Katarzyna Latek

Najbardziej „cyfrowym” kandydatem na prezydenta jest Bronisław Komorowski. Najmniej – Jarosław Kaczyński – wynika z ankiet przeprowadzonych przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=b832a55f-e7fa-4a33-80f2-ca993db329eb&date=2010-06-15 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

KGHM sprzeda Dialog za dwa lata

Urszula Zielińska, Bartłomiej Mayer

Miedziowy koncern zakłada, że wpływy ze sprzedaży akcji Telefonii Dialog zanotuje dopiero w 2012 roku – wynika z informacji „Rz”. KGHM nie akceptuje bowiem niskiej wyceny, jaką mógłby uzyskać za tę spółkę na podstawie tegorocznych prognoz wyników. Choć Dialog planuje na ten rok mocny wzrost zysku netto, to jego zysk operacyjny i EBITDA raczej nie zmienią się w porównaniu z 2009 r.

http://new-arch.rp.pl/artykul/955328_KGHM_sprzeda_Dialog_za_dwa_lata.html (dostęp płatny)

Zaczyna się boom na panele dotykowe

Piotr Mazurkiewicz

Do 2013 r. rynek będzie rósł średnio w tempie 30 proc., by osiągnąć wartość 7,4 mld dol. Wtedy zostanie też sprzedanych niemal 800 mln sztuk paneli dotykowych, ponad 91 proc. więcej niż w tym roku. Panele dotykowe podbijają rynek. Za wzrost rynku odpowiada głównie ich wykorzystanie w telefonach komórkowych, ale pojawiają się też w innych kategoriach sprzętu.

http://new-arch.rp.pl/artykul/955305_Zaczyna_sie_boom_na_panele_dotykowe.html (dostęp płatny)

Większy ruch na rynku płatności mobilnych

Tomasz Boguszewicz

Działalność rozpoczęła właśnie platforma SkyCash, konkurencja dla rozwiązań oferowanych przez operatorów Plusa i Ery. Usługa oferowana przez SkyCash, spółkę należącą do Opera FIZ, ma wyróżniać się niezależnością od sieci komórkowych. Systemy płatności mobilnych oferowane przez Erę (uruchomiony w maju) i Plusa (trwają testy) wymagają nie tylko dedykowanej aplikacji, ale także specjalnych telefonów. W zamian oferują bezdotykowe płacenie za zakupy do 50 zł w sklepach wyposażonych w odpowiednie terminale (m.in. sieć Żabka). Do korzystania ze SkyCash potrzeba profilu użytkownika i dostępu do sieci w telefonie.

http://new-arch.rp.pl/artykul/955326_Wiekszy_ruch_na_rynku__platnosci_mobilnych.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

E-faktura za sieć na płycie CD

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy