Mobyland i CenterNet uruchomiły LTE

Spółki uruchomiły sieć LTE na częstotliwości 1800 MHz, z kanałem 20 MHz. Jak zapewniają, to „komercyjna” premiera, ale końcowi użytkownicy na razie nie mogą kupić usług opartych o technologię Long Term Evolution. Wstępne zainteresowanie LTE deklaruje Cyfrowy Polsat.

Publikacja: 07.09.2010 13:09

Mobyland i CenterNet uruchomiły LTE

Foto: ROL

[b]Mobyland[/b] i [b]CenterNet[/b] oficjalnie uruchomiły dziś sieć LTE na częstotliwości 1800 MHz z kanałem o szerokości 20 MHz. To pierwsza na świecie sieć LTE 1800 MHz i czwarta „komercyjna” sieć LTE na świecie (po skandynawskich rolloutach Telia Sonera oraz sieci w Uzbekistanie).

[srodtytul]Na razie nie ma oferty[/srodtytul]

Często używane przez przedstawicieli Mobylandu i CenterNetu określenie „komercyjna” wymaga doprecyzowania. Usług nie można bowiem na razie kupić, a „komercyjna”, jak wyjaśnił Adam Kuriański, prezes zarządu CenterNet SA i Aero2, oznacza, że połączenia realizowane są przy pomocy komercyjnie dostępnego, a nie testowego sprzętu. Na stronach CenterNetu i Mobylandu brak także oferty czy cennika usług LTE.

– Mamy nadzieję, że pierwszych komercyjnych klientów pozyskamy przed końcem roku – powiedział Kuriański. Jak wyjaśnił, CenterNet i Mobyland zmieniają swój model działania i skupią się na hurtowej sprzedaży usług.

Start sieci LTE i wyłączenia nadajników GSM nie mają wpłynąć na klientów sieci komórkowej wRodzinie, która w minimalnym stopniu wykorzystuje infrastrukturę CenterNetu. Przypadający na CenterNet ruch generowany przez klientów wRodzinie, obsłuży Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era.

[srodtytul]700 BTS-ów do końca roku[/srodtytul]

Na razie firmy dysponują trzema już działającymi stacjami bazowymi. W najbliższych dniach mają zostać uruchomione kolejne 352 BTS-y. Prezes Kuriański potwierdził, że chodzi o te same lokalizacje, w jakich swoje stacje bazowe posiada [b]Aero2[/b]. Dodanie do nich funkcjonalności LTE wymagało nie tylko wymiany oprogramowania, ale także dołożenia nowych kart sygnałowych. Jak dodał, wydanie pozwolenia opóźnia się z powodu nieobecności „jednego z dyrektorów” z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Do końca roku trzysystemowych stacji bazowych obsługujących LTE 1800 ma być w Polsce około 700. Docelowo, jak zapowiedział prezes Kuriański, ma być ich około trzech tysięcy. Wydatki inwestycyjne na budowę infrastruktury mają zostać sfinansowane kredytem.

Dostawcą sprzętu dla sieci Mobylandu i CenterNet jest Huawei.[b] Tony Liu[/b], dyrektor zarządzający Huawei Polska podkreślił zadowolenie ze współpracy z polskimi operatorami, i przypomniał, że jego firma aż 10 proc. przychodów przeznacza co roku na działalność badawczo-rozwojową.

Według prezesa Kuriańskiego za wyborem częstotliwości LTE przemawia optymalny stosunek ceny do zasięgu nadajników:

[obrazek=https://input.rp.pl/imageServer.html?id=547971]

[obrazek=https://input.rp.pl/imageServer.html?id=547973]

W czasie spotkania z dziennikarzami prezes Kuriański dużo uwagi poświęcił osiąganym dzięki LTE prędkościom, które mają sięgnąć docelowo do 326 Mb/s (downlink) oraz 86 Mb/s (uplink). Pozwolić to ma m.in. na jednoczesne strumieniowe pobieranie kilku filmów wideo w jakości HD, czy przesył telewizji 3D.

[srodtytul]Dzień przed Plusem[/srodtytul]

Premiera sieci Mobylandu i CenterNetu odbyła się na dzień przed startem XX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju (8-10 września) podczas którego Polkomtel będzie testował technologię LTE w oparciu o częstotliwość 2600 MHz, umożliwiającą downlink z maksymalną prędkością 100 Mb/s. Maksymalna prędkość wysyłania danych to 40 Mb/s.

[srodtytul] UPDATE:[/srodtytul]

Wczoraj po południu wstępne zainteresowanie technologią LTE w kontekście premiery sieci CenterNetu i Mobylandu zadeklarował Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. – Jesteśmy bardzo zainteresowani każdą technologią, która pozwoli nam podwyższyć jakość świadczonych usług dostępu do internetu. Jeżeli LTE zostanie wdrożona z sukcesem dla zastosowań komercyjnych i porozumiemy się co do warunków finansowych, z pewnością wprowadzimy tę technologię – powiedział Libicki Polskiej Agencji Prasowej.

[b]Mobyland[/b] i [b]CenterNet[/b] oficjalnie uruchomiły dziś sieć LTE na częstotliwości 1800 MHz z kanałem o szerokości 20 MHz. To pierwsza na świecie sieć LTE 1800 MHz i czwarta „komercyjna” sieć LTE na świecie (po skandynawskich rolloutach Telia Sonera oraz sieci w Uzbekistanie).

[srodtytul]Na razie nie ma oferty[/srodtytul]

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy