Telewizja i Prywatni nadawcy uzgodnili umowę z Emitelem, a [b]Rządowe Centrum Legislacyjne[/b] przełamało formalny pat i nic nie stoi już na przeszkodzie startowi usługi.

– Umowa została omówiona przez strony w najdrobniejszym szczególe i jest gotowa do podpisania – mówi [b]Przemysław Kurczewski[/b], prezes [b]Emitela[/b] o dokumencie ustalonym z [b]TVN, Polsatem, TV Puls i TV4.[/b] Parafowanie go umożliwi jeszcze w tym roku start nadawania w cyfrowej wersji tych czterech stacji oraz czterech dodatkowych (każdy z wymienionych nadawców zaoferuje jeszcze po jednej) w ramach tzw. drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

Cyfrowa telewizja, która docelowo ma oferować ponad 20 stacji, komercyjnie miała ruszyć w kilku miastach już rok temu, ale wciąż działa tylko w ramach testów (nadają ją po dwie stacje nadawcze w Warszawie i w Lubuskiem oraz jedna w Śremie). Docelowo całkowicie ma zastąpić obecny analogowy system nadawania. Ostatnio jej start wstrzymał ruch Rządowego Centrum Legislacyjnego, które odmówiło opublikowania związanych z tą usługą ogłoszeń koncesyjnych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Monitorze Polskim z „przyczyn formalnych”.

Jak ustaliliśmy, ogłoszenia zostały jednak wczoraj przez RCL opublikowane i nic nie stoi już na przeszkodzie podpisaniu umowy przez prywatnych nadawców z Emitelem, który ma być technicznym operatorem ich stacji przez najbliższe 10 lat. – Do końca września na obszarze, gdzie dziś trwają testy naziemnej telewizji cyfrowej, przestroimy nadajniki na docelowe częstotliwości. Po podpisaniu umowy czekają nas kolejne uruchomienia następnych emisji. Mamy nadzieję, że do końca roku będzie ich nie mniej 10. Proces zamawiania, dostawy i instalacji nadajników trwa minimum 3 miesiące, ale mamy nadzieję, że uda się nam zdążyć przed końcem roku – mówi Kurczewski. W prawie całym kraju osiem cyfrowych stacji będzie można odbierać na początku 2012 roku. Emitel nie ujawnia wartości umowy, analogiczna (również trwająca 10 lat), w oparciu o którą w październiku spółka zacznie nadawać cyfrowo siedem stacji TVP, opiewa na prawie 616 mln zł.

Startujące równolegle pierwsze cyfrowe stacje TVP mają być nadawane w ramach tzw. trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej od 27. października. Wtedy kanały ruszą w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim (w każdym będzie go mogło oglądać co najmniej 58 proc. mieszkańców). Emitel przewiduje, że dla prawie całej ludności Polski trzeci multipleks, na którym będą nadawane tylko stacje TVP, będzie dostępny od maja 2014 roku. Na naziemne nadawanie cyfrowe przechodzą wszystkie państwa na świecie – w Polsce proces przebiega wyjątkowo opornie i bez kierunkowej ustawy. Czas na zmianę technologii na nowocześniejsza i wydajniejszą mamy – zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami – do połowy 2015 roku, kiedy przestaną być chronione częstotliwości analogowe (mogą być wtedy zakłócane).