Takie są przewidywania co do liczby uczestników warszawskiego węzła wymiany ruchu IP na koniec bieżącego roku. – Dzisiaj mamy podłączonych 150 operatorów. Co miesięc przyłączamy co najmniej 3-4 nowych i upgrade’ujemy już wykupione porty. Sądzę, że do końca roku możemy dojść do liczby 170-180 uczestników – mówi [b]Sylwester Biernacki[/b], szef [b]PLIX[/b]. Na liście uczestników węzła jest już większość dużych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, w tym sieci telefonii komórkowej (specyficzna jest sytuacja grupy [b]Telekomunikacji Polskiej[/b], która w PLIX jest, ale nie prowadzi otwartego peeringu). Niedawno operatorzy węzła PLIX informowali o przekroczeniu bariery 100 Gbps ruchu IP.

PLIX wciąż nie może uruchomić zapowiadanego od majowej awarii zapasowego węzła. Ma on powstać w należącym do [b]ATM[/b] centrum kolokalcyjnym. PLIX jednak, jak informuje Sylwester Biernacki, wciąż „negocjuje dobrą umowę”. Przypomnijmy, że powiązana personalnie z PLIX spółka [b]Neutral Data Center[/b] sama buduje w podwarszawskim Pruszkowie [i]data center[/i], którego jednym z przeznaczeń była rola węzła zapasowego do warszawskiej kolokacji w centrum LIM.

W ubiegłym roku PLIX zanotował 8 mln zł przychodów. Jaki ma być wynik w tym roku, Sylwester Biernacki nie chce zdradzić. Pozytywnie wpłynie nań jednak sprzedaż spółki [b]ServicEurope[/b] sieci kablowej [b]Aster[/b].