Przegląd prasy – piątek 24 września

Publikacja: 24.09.2010 09:09

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Portfel i bank w komórce[/b]

Roman Grzyb

Telefon mobilny staje się powszechnym kanałem umożliwiającym kontakt z bankiem. Teraz będzie też częściej służył do płacenia rachunków do 50 złotych. Już dziś prawie milion Polaków korzysta z konta bankowego za pomocą komórki. Za kilka lat, kiedy upowszechnią się nowocześniejsze aparaty, telefon ma szanse zastąpić komputer i wizyty w banku. To jeden z głównych wniosków trwającego w Warszawie Forum Rynku Usług Płatniczych.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/453715,portfel_i_bank_w_komorce.html

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Facebook będzie miał własny telefon. Ale system weźmie od Google’a[/b]

Anpop

Facebook nie pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla smartfonów. System operacyjny weźmie od Google’a, a smartfony produkować będzie INQ. Czy telefon ma szansę na sukces? Przykłady innych komputerowych gigantów pokazują, że niekoniecznie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8417877,Facebook_bedzie_mial_wlasny_telefon__Ale_system_wezmie.html

[b]T-Mobile cenzuruje SMS-y w USA?[/b]

Mapi

Czołowy amerykański operator komórkowy z USA został oskarżony przez jeden z serwisów o cenzurowanie treści. W odpowiedzi przedstawiciele T-Mobile zeznali przed sądem, że mają prawo cenzurować niektóre informacje, które przechodzą przez ich sieć.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8417670,T_Mobile_cenzuruje_SMS_y_w_USA_.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]UOKiK kontra operatorzy[/b]

Piotr Mazurkiewicz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął przeciwko czterem operatorom komórkowym postępowanie antymonopolowe w sprawie utrudniania rozwoju rynku telewizji mobilnej – dowiedział się „Parkiet”.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/687382_UOKiK_kontra_operatorzy.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Facebook pracuje nad smartfonem[/b]

MD, BLOOMBERG

Właściciel najpopularniejszego na świecie portalu społecznościowego współpracuje w sprawie dwóch modeli smartfona z producentem komórek INQ Mobile i amerykańskim operatorem ATT — dowiedział się Bloomberg. Dwa aparaty, umożliwiające dostęp do portalu, miałyby pojawić się w Europie już w pierwszej połowie przyszłego roku.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=e9e03a5b-745e-4aa8-93e3-cf0b0428c202&date=2010-09-24

[b]Nowelizacja ustawy o technokredycie[/b]

AJ

Komitet Rady Ministrów nie rozpatrzył wczoraj zmian w przepisach o kredycie technologicznym, bo zaplanowane posiedzenie przełożono na poniedziałek. Nowelizacja uatrakcyjni instrument dofinansowany z Unii Europejskiej przeznaczony dla innowacyjnych projektów. Dotacja będzie wypłacana po zakończeniu realizacji inwestycji, a nie dopiero po osiągnięciu przychodów ze sprzedaży powstałych dzięki niej produktów. Projekt znowelizowanej ustawy trafi pod obrady Sejmu najpóźniej za dwa miesiące.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d81c0129-9cbf-4694-bf5b-aab8068e8afd&date=2010-09-24

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Dotacje na łączenie systemów informatycznych[/b]

Artur Osiecki

Za miesiąc ruszy konkurs na wsparcie e-biznesu między firmami Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła pierwszy i jedyny w tym roku konkurs na wsparcie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B z programu „Innowacyjna gospodarka” (działanie 8.2). Potrwa on od 29 października do 30 listopada. Jego budżet to 458,5 mln zł. To cała pula przewidziana na ten rok. Pierwotnie planowano dwa konkursy na te granty. Jednak potem resort rozwoju regionalnego wstrzymał wszystkie konkursy z „Innowacyjnej gospodarki”, w których występowało tzw. kryterium czasu. Po jego wyeliminowaniu najpierw ogłoszono konkurs na granty na start w e-biznesie (działanie 8.1), a teraz na dotacje typu B2B.

http://new-arch.rp.pl/artykul/981856_Dotacje_na_laczenie__systemow_informatycznych.html

[b]Kary za TV w komórce[/b]

Piotr Mazurkiewicz

UOKiK wszczął przeciwko czterem operatorom postępowanie – dowiedziała się „Rz” . Era, Plus, Orange i Play wspólnie utrudniały uruchomienie telewizji mobilnej w Polsce. Maksymalna kara może wynieść 2,5 mld zł – Sprawę badaliśmy ponad pół roku i naszym zdaniem są przesłanki do postawienia operatorom zarzutu nielegalnego ustalania sposobu kształtowania relacji ze spółką Info-TV-FM, która uzyskała rezerwację częstotliwości przeznaczonych do świadczenia usługi telewizji mobilnej. Wszczęliśmy postępowanie antymonopolowe, w razie potwierdzenia zarzutów operatorom grożą kary do 10 proc. przychodów w ub.r. – mówi „Rz” Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli otrzymają kary maksymalnej wysokości, to w przypadku całej czwórki w grę wchodzi kwota nawet 2,5 mld zł.

http://new-arch.rp.pl/artykul/981841_Kary_za_TV_w_komorce.html

[b]Zmowa na rynku, którego nie ma[/b]

Łukasz Dec

Nie wątpię, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów starannie przeanalizował konieczność interwencji na rynku telewizji mobilnej Nie wątpię, że ma przesłanki do wszczęcia postępowania przeciwko polskim operatorom komórkowym. I tak samo mam pewność, że to postępowanie ani ewentualna kara nałożona na operatorów nie spowodują, że zaczniemy odbierać telewizję w naszych telefonach komórkowych. Usługi mobilnej TV, jakie chciało wprowadzić Info-TV-FM, słabo przyjmują się na całym świecie. Słabo się przyjmują, więc producenci telefonów nie inwestują w modele, które pozwalają na jej odbiór. Ponieważ nie ma telefonów, operatorzy nie spieszą się z wprowadzaniem mobilnej TV do oferty. Nie ma oferty, więc usługa się nie upowszechnia. I kółko się zamyka.

http://new-arch.rp.pl/artykul/981921_Zmowa_na_rynku_ktorego_nie_ma.html

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Portfel i bank w komórce[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy