Agencja [b]Bloomberg[/b] podała, że szwedzki [b]Ericsson[/b] rozważa możliwość przejmowania (we współpracy z inwestorami finansowymi) infrastruktury od operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki temu umocniłby swoją pozycję na rynku usług zarządzania sieciami (ang. [i]managed services[/i]). Taką koncepcją podzielił się cytowany przez Bloomberga [b]Walter d’Avino[/b], wiceprezes działu [i]Global Services[/i] Ericssona.

Dzięki takiej transakcji operatorzy mogliby się pozbyć bagażu trwałej infrastruktury i kupować tylko usługi sieciowe od operatora technicznego, na który ciążyłaby konieczność modernizacji i rozbudowy. Wydatki kapitałowe operatorów (CAPEX) zostałyby zamienione na inwestycyjne (OPEX). Ericsson mógłby zwiększać efektywność przejmowanej infrastruktury dzięki udostępnianiu jej również podmiotom trzecim.

Według Waltera d’Avino szczególnie predestynowane do takiego modelu są kraje rozwijające się, których sieci wymagają dużych nakładów, ale gdzie ARPU od abonentów jest niewysokie. Jak podał Ericsson rozmawia obecnie z dużymi, ponadnarodowymi operatorami, takimi jak: [b]Emirates Telecom, Etisalat, Zain, Bharti Airtel[/b].

Jak podał Bloomberg Ericssona jest największym na świecie dostawcą usług zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi. Do tej pory podpisał 300 tego typu kontraktów na całym świecie. W Polsce świadczy tego typu usługi [b]Netii[/b].