Podczas trwającej w San Diego konferencji Uplink Stephen Elop, prezes Nokii ujawnił, że nowe smartfony Nokii z systemem Windows Phone będą wykorzystywały „pomoc” Qualcommu, producenta mobilnych mikroprocesorów.

Elop zapowiedział współpracę obu firm, ale nie podał szczegółów porozumienia. Prezes Nokii nakreślił także ramy strategii firmy na najbliższe lata.

Według niego na rynku jest wciąż miejsce na trzeci duży „ekosystem” aplikacji i usług, który odróżni się od zamkniętego środowiska Apple oraz półotwartego Androida. Nokia liczy, że ściślejsze powiązanie Windows Phone oraz komputerowego systemu operacyjnego Windows, którego nowa wersja, Windows 8, ma pojawić się na rynku w 2012 r.

Nowy Windows ma być oprogramowaniem multiplatformowym, pracującym zarówno na pecetach, jak i teblatach. Stephen Elop wyjaśnił także część motywów, jakie stały za decyzjami o rezygnacji z systemów operacyjnych Symbian oraz MeeGo.

– Rozwijanie Symbiana zajmowało coraz więcej czasu, dokładanie nowych funkcji, modyfikacje kody i dbanie o to, by system był stabilny, stawało się coraz mniej efektywne. Podobnie było z MeeGo, rozwijanym razem z Intelem. Prace trwały, ale rzeczy działy się zbyt wolne. Nie byliśmy w stanie stworzyc portfolio produktów opartych o Meego, które byłyby konkurencyjne na rynku – przyznał Elop.