Przegląd prasy – wtorek 7 czerwca

Publikacja: 07.06.2011 08:25

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Połączenia są równie drogie jak przed T-Mobile

Radosław Miętus

Z dużej chmury mały deszcz. Wejście na rynek T-Mobile nie doprowadziło do obniżek cen Największą zmianą było zaoferowanie przez T-Mobile połączenia głosowego z Unii Europejskiej do Polski w cenie 30 groszy za minutę. U konkurencji ta usługa nadal kosztuje od 1,6 do 1,79 zł za minutę. Analitycy nie dziwią się, że wejście giganta, jakim jest T-Mobile, nie doprowadziło do rywalizacji cenowej między operatorami. – Na wojnie cenowej wszyscy by stracili – wyjaśnia Paweł Puchalski z DM BZ WBK. – Dlatego można się spodziewać walki na gadżety – dodaje. Jednak nawet w tej sferze nie można się spodziewać wyjątkowych ofert. Na przykład iPhone 3G z 16 MB pamięci kosztuje w ofercie T-Mobile dla klienta indywidualnego 1750 zł przy umowie na 2 lata i abonamencie 99 zł, podczas gdy klient biznesowy otrzyma go za 1289 zł. Tymczasem ten sam aparat można na runku kupić za 1700 zł – i to bez żadnej umowy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363050 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Jak Nokia chce wracać do gry – trzeci system po Androidzie i iOS

Vadim Makarenko

Stworzenie własnego sklepu z aplikacjami oraz bliższa współpraca z operatorami i programistami – to założenia nowej strategii Nokii, słabnącego lidera na rynku komórek. Pulchny i niewysoki człowiek wybiegł na scenę lekkim truchtem, niczym bokser na ring. Firma, którą kieruje, jest zawodnikiem wagi ciężkiej, bo wciąż sprzedaje więcej komórek niż konkurenci. Jednak na koncie ma wiele przegranych rund. W ostatnim kwartale 2010 r. po raz pierwszy klienci kupili więcej telefonów z systemem Android firmy Google niż z Symbianem Nokii. Apple z iPhone’em oraz tajwański HTC i jego najnowsze telefony wypierają fińskiego giganta z lukratywnego rynku smartfonów. Tydzień temu Nokia obniżyła prognozę finansową na II kwartał i wstrzymała dalsze prognozy na ten rok. Jej akcje zaliczyły najgłębszy spadek w historii.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9737674,Jak_Nokia_chce_wracac_do_gry___trzeci_system_po_Androidzie.html

Muzyka w chmurze – login i hasło zastąpią płytoteki

Tomasz Grynkiewicz

Dekadę temu Steve Jobs muzykę z płyty CD przeniósł na dysk iPoda. Teraz chce ją przenieść do chmury. Ile się płaci za muzykę. Sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych (CD, DVD, winyle, kasety) oraz sprzedaż muzyki cyfrowej (MP3, pełnowymiarowe utwory na komórkę, streaming). Za czasów studenckich na każde wakacje zabierałem ponad setkę płyt CD, z którymi nie potrafiłbym rozstać się na trzy miesiące. Dziś wystarczyłoby mi „zapakować” login i hasło – mówi „Gazecie” Mariusz Herma, dziennikarz muzyczny, autor bloga Ziemianiczyja.pl. I zauważa, że o muzyce, która będzie „dostępna niczym woda z kranu”, znakomity muzyk David Bowie pisał na łamach dziennika „The New York Times” już dekadę temu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9737585,Muzyka_w_chmurze___login_i_haslo_zastapia_plytoteki.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

TP: Zamiast przejęcia?

Dziś TP przedstawi nową spółkę zależną. Chodzi zapewne o integratora IT: Integrated Solutions, założoną w kwietniu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707487_TP:_Zamiast_przejecia.html (dostęp płatny)

USA: Firmy technologiczne najtańsze od 1998 roku

Wojciech Zieliński

Od szczytu 18 lutego spółki technologiczne ujęte w indeksie Standard & Poor’s500 straciły na wartości 7 proc. Ich kapitalizacja zmniejszyła się o około 190 miliardów dolarów. Wskaźnik cena do EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) dla tej najliczniejszej branży w S&P500 wynosi 9,3 i 1,3-krotnie przewyższa średnią dla wskaźnika szerokiego rynku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707524_USA:_Firmy_technologiczne_najtansze_od_1998_roku.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Fundusze buszują w Polsce

Katarzyna Latek

Produkty konsumenckie, telekomunikacja, medycyna i finanse to ulubieńcy private equity. W 2010 fundusze zainwestowały dwa razy więcej niż przed rokiem. W tym też spodziewają się ruchu w interesie. — Branże z dobrymi perspektywami to wszystko, co jest związane z branżą zdrowotną oraz media i telekomunikacja. Wskazałbym także na szeroko pojęte usługi dla biznesu i produkcję wysokiej jakości dóbr przemysłowych — mówi Piotr Czapski, partner w EQT Partners.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=5407cbdc-0561-4b5f-9db0-f12f32285611&date=2011-06-07 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Apple daje chmurę danych

Jacek Przybylski

Do rodziny iPodów, iPadów i iPhone’ów dołączyło nowe „i” – iCloud. Elektroniczna chmura Apple’a umożliwia użytkownikom jej produktów trzymanie danych – np. muzyki, zdjęć, aplikacji, dokumentów, e-maili czy zapisków z kalendarza – na serwerze zamiast na prywatnych twardych dyskach. iCloud pozwala na przechowywanie 5 gigabajtów danych, nie licząc zakupionych w sklepie Apple’a aplikacji czy piosenek. Kupione utwory muzyczne będzie zaś można odsłuchiwać na innych gadżetach Apple’a.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1054409_Apple_daje_chmure_danych.html (dostęp płatny)

SMS przypomni: spisz się sam przez Internet

Każdy, kto nie wziął udziału w spisie powszechnym i ma mniej niż 50 lat, może spodziewać się SMS-a przypominającego – Przed wysłaniem SMS-a najpierw sprawdzamy, czy dana osoba spisała się przez Internet lub czy był u niej rachmistrz – wyjaśnia wicedyrektor stołecznego urzędu statystycznego Krzysztof Kowalski. SMS-y zachęcają do samospisu przez Internet pod adresem www.spis.gov.pl. Można go wykonać do 16 czerwca.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1054298_SMS_przypomni:_spisz_sie_sam_przez_Internet.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Połączenia są równie drogie jak przed T-Mobile

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy