Przegląd prasy – środa 8 czerwca

Publikacja: 08.06.2011 08:38

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

M jak media mobilne

Sylwia Czubkowska

Nowe technologie zmieniły sposób korzystania z tradycyjnych mediów. Teraz muszą być one dostępne wszędzie i w różnej formie. Według najnowszego badania firmy Cisco już za cztery lata na każdego człowieka na świecie, tak dorosłego, jak i dziecko, będzie przypadał jeden smartfon lub tablet. Czyli do 2015 roku w użyciu będzie ponad 7,1 mld urządzeń mobilnych. – To oznacza nie tylko rewolucję w telekomunikacji, lecz także wielkie zmiany w tradycyjnych mediach – mówi Anna Zimecka ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, odpowiedzialna za organizację konferencji Media Trendy. – Ich konsumpcja przestanie być przywiązana do jednego konkretnego narzędzia. To użytkownik będzie sam decydował, gdzie, kiedy i co chce przeczytać, obejrzeć czy czego posłuchać. I to właśnie mobilność będzie najważniejszym czynnikiem wpływającym na zmianę mediów – prognozuje Zimecka.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363301 (dostęp płatny)

T-Mobile stawia na prostotę oferty

Paweł Sołtys

Miroslav Rakowski: Rebranding Ery przygotowywaliśmy tylko pięć miesięcy – to rekord świata. Teraz czekamy na reakcję klientów. Z powodzeniem zakorzenił pan markę T-Mobile u naszych południowych sąsiadów. Czy czuje się pan specjalistą od jej wprowadzania w naszej części Europy? Choć jest to już mój drugi rebranding, to specjalistą się nie czuję. Jeśli ta operacja się powiedzie w Polsce tak jak w Czechach, to będzie bardzo dobrze. Przejście z marki Era na T-Mobile przygotowywaliśmy tylko pięć miesięcy. Myślę, że ten czas to rekord świata. Teraz czekamy na reakcję klientów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363330 (dostęp płatny)

Czy można ubiegać się o kredyt technologiczny

Krzysztof Tomaszewski

Bank Gospodarstwa Krajowego od 20 czerwca 2011 r. będzie przyjmować wnioski przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie w formie kredytu technologicznego Czytelnik jest właścicielem niewielkiej firmy. – Na jakie cele będzie można otrzymać kredyt technologiczny – pyta pan Adam z województwa łódzkiego. Wsparcie będzie udzielane na realizację inwestycji technologicznej. Inwestycja taka powinna mieć na celu zakup i wdrożenie nowej technologii oraz uruchomienie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów lub usług. O dofinansowanie mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy, a także mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną – miejsce zamieszkania w Polsce.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363194 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Dzień, w którym nie skończy się Internet

Tomasz Grynkiewicz, Mirosław Bartołd

Google, Facebook i Yahoo oraz kilkaset serwisów z całego świata obchodzą dziś Światowy Dzień IPv6. Zapowiadany niczym apokalipsa, dotyczy procesu, który potrwa nawet kilkadziesiąt lat. Będzie sporo kosztował, choć internauta może nawet nic nie zauważyć. „Ostatni dzwonek przed katastrofą” – pisze agencja PR, szef IT portalu z grupy Allegro w branżowym serwisie mówi o końcu internetu. Chodzi rzeczywiście o rzecz niebagatelną – przejście z obecnie dominującego w sieci protokołu IPv4 na nowszy IPv6. A katastrofa? Raczej nie będzie – uspokajają eksperci. Dzisiejsze „święto” IPv6 ma pokazać skalę problemów z nowym protokołem – przez całą dobę serwisy Google’a, Facebooka, Yahoo, Cisco czy Ericssona będą dostępne równolegle w IPv4 i IPv6. Większych problemów giganci nie przewidują. Ale wolą dmuchać na zimne.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9744668,Dzien__w_ktorym_nie_skonczy_sie_internet.html

Netia daje router wi-fi i dostęp do sieci hot-spotów

Przemysław Poznański

Urządzenie nosi nazwę Netia Spot – pozwala m.in. na bezprzewodowe połączenie w sieć domowych urządzeń cyfrowych oraz na dostęp do światowej sieci hot-spotów. Router został zaprojektowany tak, by był nie tylko funkcjonalny, ale również… elegancki. Urządzenie ma też być proste w obsłudze – wystarczy podłączyć je do prądu i gniazdka sieciowego, odczekać kilka chwil i korzystać z usług. Nie trzeba przechodzić żadnych procesów autoryzacji czy wpisywać dodatkowych danych. Netia Spot pozwala na bezprzewodowy transfer danych z prędkością nawet 300 Mb/s. Oznacza to, że użytkownicy mogą np. przesyłać bezprzewodowo pomiędzy urządzeniami w domu sygnał telewizyjny w HD. Router może służyć też poza domem – wystarczy podłączyć do niego mobilny modem Netii.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9744816,Netia_daje_router_wi_fi_i_dostep_do_sieci_hot_spotow.html

Nowa spółka w strukturach Grupy TP

Przemysław Poznański

Integrated Solutions to spółka z branży IT. Będzie świadczyć usługi integracji systemów informatycznych i telekomunikacyjnych. Telekomunikacja Polska wielokrotnie wspominała o chęci kupienia spółki zajmującej się dostarczaniem usług teleinformatycznych dla firm. Ostatecznie postanowiła stworzyć ją sama. Jak zaznacza Mariusz Gaca z Grupy TP, spółka ma konkurować z takimi gigantami w branży jak Asseco czy Sygnity. – Chcemy, by w ciągu trzech lata znalazła się w pierwszej trójce firm na tym rynku – mówi. Integrated Solutions zaproponuje firmom m.in. możliwość korzystania z tzw. chmury – zdalnych serwerów, na których wykupić można określoną pojemność. To sprawia, że firmy nie muszą same martwić się o serwery, a tym samym obniżać koszty działalności.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9744541,Nowa_spolka_w_strukturach_Grupy_TP.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Nowa spółka: po przychody w chmury

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska przedstawiła plany dla nowej spółki zależnej: Integrated Solutions (IS). Chce ona wykorzystać m.in. rozwój tzw. rynku clouding computing (szerokie pojęcie obejmujące m.in. dostęp do oprogramowania przez Internet, zlokalizowanego na obcych serwerach), planuje też mocniejsze wejście w segment data center dla przedsiębiorstw czy łączenia stanowisk pracy poprzez sieci LAN, WAN.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707596_Nowa_spolka:_po_przychody_w_chmury.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Telefony wyprzedzą komputery

Tomasz Boguszewicz

Producent mikroprocesorów zapowiada rewolucję w komórkach, które będą szybsze niż komputery. Tymczasem sprzedaż tych ostatnich rośnie bardzo wolno. Tegoroczna sprzedaż pecetów miała się zwiększyć o 7,1 proc., ale będzie to najwyżej 4,2 proc. – ostrzega IDC. – W 2012 r. ukończymy prace nad przeznaczonym dla telefonów mikroprocesorem o szybkości 2,5 GHz – zapowiedział Enrico Salvatori, wiceprezes amerykańskiego Qualcommu. To jeden z największych, oprócz firmy ARM, dostawców procesorów używanych w urządzeniach mobilnych – komórkach, smartfonach i tabletach.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1054862_Telefony_wyprzedza_komputery.html (dostęp płatny)

– Netia wprowadza do oferty urządzenie dostępu do Internetu po raz pierwszy w pełni zintegrowane z jej ofertą internetową i ściśle powiązane z jej usługami. Liczy, że zachęci klientów do abonowania usług dostępowych. – Łukasz Dec

http://archiwum.rp.pl/artykul/1054834_W_skrocie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

M jak media mobilne

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?