Przegląd prasy – czwartek 30. lipca

Publikacja: 30.06.2011 08:27

Ipla zapowiada, że zakończy ten rok na plusie

Michał Fura

W telewizorach Samsunga działa już specjalna aplikacja Ipli, internetowej telewizji Polsatu, umożliwiająca wypożyczanie filmów przez internet. Samsung szacuje, że w polskich domach jest już ponad 150 tys. odbiorników jego produkcji pozwalających na korzystanie z tej funkcji. – Telewizor przestał być urządzeniem wyłącznie do oglądania telewizji. Od teraz służy też do korzystania z internetu – podkreśla Grzegorz Stanisz, menedżer ds. marketingu RTV Samsunga. Firma chce sprzedać w tym roku ponad 300 tys. odbiorników umożliwiających korzystanie z sieci.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=366960 (dostęp płatny)

PTC uratowała 300 mln zł

Michał Fura

Polska Telefonia Cyfrowa, operator T-Mobile, porozumiała się z operatorami alternatywnymi zrzeszonymi w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji w sprawie stawek międzyoperatorskich MTR. Operatorzy alternatywni nie chcieli się zgodzić na porozumienie inwestycyjne, dopóki PTC nie wycofa sporów sądowych przeciwko nim w sprawie MTR. Gdyby do niego nie doszło, od lipca operator T-Mobile miałby niższe stawki międzyoperatorskie od Plusa i Orange, co groziło wzrostem kosztów o ponad 300 mln zł rocznie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=366968 (dostęp płatny)

Android pokonał rywali

oprac.PC

Google ma powody do nieprzeciętnej dumy: zaledwie w niewiele więcej niż trzy lata udało mu się podbić rynek mobilnych systemów operacyjnych. Firma z Mountain View podała, że każdego dnia jest aktywowanych 0,5 mln urządzeń pracujących na Androidzie. Tak dobrym wynikiem nie może się pochwalić żaden z wielkich konkurentów: Apple (iOS), BlackBerry (BlackBerryOS) ani Nokia (Symbian i WM7). W grudniu ubiegłego roku Google informował, że dziennie aktywowanych jest 300 tys. urządzeń z Androidem, w maju liczba ta wzrosła już do ponad 400 tys. „Z tygodnia na tydzień przyrost sięga nawet 4,4 proc. Jesteśmy zaskoczeni tak dobrym wynikiem” – napisał wczoraj na Twitterze Andy Rubin, jeden z twórców tego systemu operacyjnego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=366928 (dostęp płatny)

PTC zainwestuje w sieć. Dogadał się z operatorami stacjonarnymi

Przemysław Poznański

Operator sieci T-Mobile dogadał się w sprawie stawek hurtowych. Gdyby nie zdążył przed 1 lipca, straciłby setki milionów złotych. Chodzi o stawki MTR, czyli opłaty hurtowe, jakie płacą sobie operatorzy za to, że klient jednej sieci dzwoni do klienta innej. Im stawka wyższa, tym na naszych rozmowach operatorzy więcej zarabiają. Rzecz w tym, że prezes UKE stawki stale obniża – w lipcu tego roku miały spaść z obecnych 17 gr do 9,6 gr za minutę. UKE zaproponowało jednak operatorom komórkowym układ: obniżka będzie mniej radykalna – do 15,20 gr – ale operatorzy zainwestują w rozwój sieci. Jednym z warunków było też dogadanie się ze stacjonarnymi operatorami alternatywnymi, zrzeszonymi m.in. w izbie KIGEiT i wycofanie się ze spraw sądowych dotyczących poprzednich decyzji UKE w sprawie stawek MTR.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9865376,PTC_zainwestuje_w_siec__Dogadal_sie_z_operatorami.html

Gaj: Wydamy unijne pieniądze na Internet

Przemysław Poznański

– Nasz cel to do 2020 r. podłączyć do internetu 100 proc. Polaków, a 50 proc. z nich ma mieć łącza o szybkości 100 Mb/s – zapewnia wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj, która od marca odpowiada w rządzie za inwestycje w internet. Przemysław Poznański: Przez trzy i pół roku wydaliśmy mniej niż 5 proc. unijnych pieniędzy przeznaczonych na budowanie internetu przez samorządy. Nie boi się pani, że te pieniądze przepadną? Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury: Zapewniam: wydamy te pieniądze. Nie dlatego, że przepadną i nie dostaniemy następnych. Przede wszystkim dlatego, że bez nowoczesnej infrastruktury nie będziemy w stanie konkurować z innymi.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9860759,Gaj__Wydamy_unijne_pieniadze_na_internet.html (dostęp płatny)

ATM : Rada nadzorcza zatwierdziła podział

Piotr Rosik

Pion usług integratorskich trafi do spółki ATM Systemy Informatyczne.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/709283_ATM_:_Rada_nadzorcza_zatwierdzila_podzial.html (dostęp płatny)

Cyfrowy Polsat: Solorz sprzedaje

Piotr Rosik

Spółki Polaris Finance i Karswell, kontrolowane przez Zygmunta Solorza-Żaka, sprzedały 74 mln akcji za 1,16 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/709284_Cyfrowy_Polsat:_Solorz_sprzedaje.html (dostęp płatny)

Hawe : Skup akcji uchwalony

Urszula Zielińska

Wtorkowe walne zgromadzenie spółki poparło projekt uchwały upoważniającej zarząd do przeprowadzenia skupu akcji własnych Hawe za maksymalnie 50 mln zł. Upoważnienie to wygasa 30 czerwca 2014 r. Skupione papiery mają posłużyć m.in. do sfinansowania przejęć w branży. Hawe może kupować własne akcje za cenę z przedziału1–15 zł za sztukę.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/709259_Hawe_:_Skup_akcji_uchwalony.html (dostęp płatny)

Polkomtel : Do dziś sprzedaż

Urszula Zielińska

Dziś mija termin podpisania umowy sprzedaży akcji Polkomtelu przez właścicieli operatora sieci Plus. Wczoraj Tomasz Zadroga, prezes PGE, i Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen, podtrzymali, że termin zostanie dotrzymany. To oznacza, że komórkowego giganta przejmie prawdopodobnie Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu. 21 czerwca biznesmen otrzymał wyłączność na negocjacje zakupu Plusa.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/709260_Polkomtel_:_Do%C2%A0dzis_sprzedaz.html (dostęp płatny)

PTC: T-Mobile nie straci

Urszula Zielińska

Polska Telefonia Cyfrowa porozumiała się z operatorami stacjonarnymi i przystąpiła do paktu inwestycyjnego z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. UKE zastąpił niekorzystną dla PTC decyzję nową – z wyższą stawką MTR (15,2 gr). Poprzednia (z 9,6 gr) groziła sieci stratami rzędu 200 mln zł w ciągu roku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/709261_PTC:__T-Mobile_nie_straci.html (dostęp płatny)

PTC porozumiała się z operatorami

Magdalena Wierzchowska

Rozmowy ostatniej szansy powiodły się, dzięki czemu T-Mobile nie straci na rozliczeniach z innymi komórkami. To była emocjonująca branżowa rozgrywka, w której wszystkie chwyty były dozwolone. Operatorzy alternatywni zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) stanęli murem przeciwko Polskiej Telefonii Cyfrowej, która miała nadzieję na wyegzekwowanie od nich roszczeń za sprawy sądowe, szacowanych pierwotnie na 104 mln zł.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=2d91add6-b4e9-4187-a128-af6ea76f2259&date=2011-06-30 (dostęp płatny)

– Dziś mija termin podpisania umowy sprzedaży akcji Polkomtelu przez właścicieli operatora sieci Plus. Wczoraj Tomasz Zadroga, prezes PGE, i Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen, ponownie zapewniali, że termin zostanie dotrzymany. To oznacza, że komórkowego giganta przejmie najprawdopodobniej Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu. U.Z.

– Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał nową decyzję regulacyjną określającą wysokość hurtowej stawki za kończenie połączeń w sieciach komórkowych dla Polskiej Telefonii Cyfrowej na 15,2 gr. To efekt porozumienia, jakie PTC podpisała wczoraj z operatorami stacjonarnymi zrzeszonymi w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. U.Z.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1060532_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Ipla zapowiada, że zakończy ten rok na plusie

Michał Fura

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów