Przeszło 48 mln abonentów liczył globalny rynek usług IPTV na koniec I kwartału 2011 r. – wynika z analiz firmy badawczej Point Topic. W I kw. 2011 rynek ten urósł o 6 proc., podczas gdy w IV kw. 2010 – o 19 proc. Największa część tego rynku – 44 proc. – przypadła na region europejski, gdzie największym rynkiem narodowym jest Francja. Jest ona jednocześnie największym rynkiem na świecie.

Liczbę abonentów IPTV we Francji Point Topic szacuje na 10,6 mln, co oznacza prawie 25 proc. całego globalnego rynku. Choć Europa dominuje, to następnym co do wielkości rynkiem na Starym Kontynencie są Niemcy z zaledwie 1,6 mln abonentów a po rynku niemieckim: belgijski (1 mln), hiszpańskim, (0,85 mln), holenderskim (0,81 mln).

Dominacja Francji na globalnym rynku IPTV wynika z silnej presji operatorów alternatywnych (Iliad, Cegetel) świadczących usługi na LLU France Telecom. Samo FT obsługuje 3,7 mln klientów usług telewizyjnych. Nieznacznie mniejszy od francuskiego – liczący niespełna 10 mln – jest rynek chiński. Rozwija się on szybciej i – wedle przewidywań Point Topic – zdystansuje jeszcze w tym roku rynek francuski.

Rozwój rynku chińskiego spowoduje także zdystansowanie Europy przez Azję. Dzisiaj na region azjatycki przypada 38 proc. globalnego rynku. Na obie Ameryki – 18 proc.