Największy producent sprzętu telekomunikacyjnego na świecie w najbliższym czasie zwolni ok. 14 proc. swojej załogi, czyli 10 tys. osób – donosi agencja Bloomberg powołując się na informatorów związanych z firmą.

Ok. 7 tys. etatów ma zostać zredukowanych jeszcze przed końcem sierpnia. Kolejne ok. 3 tys. ma zniknąć dzięki wcześniejszemu przejściu pracowników na emeryturę. Nieoficjalna zapowiedź zwolnień to kolejny etap restrukturyzacji firmy, jaką rozpoczął prezes John Chambers. W procesie Cisco pozbyło się już w maju m.in. części firmy produkującej kamery HD Flip (wraz z nim ubyło 550 etatów).

Jak mówi Brian Marshall, analityk firmy Gleacher & Co., Cisco przeżywa także kłopoty na swoim głównym, przynoszącym ponad połowę przychodu, rynku zbytu czyli w sektorze tzw. switchy i routerów. – Konkurencja takich firm jak Juniper Networks i HP, oferujących tańsze i mniej skomplikowane produkty, jest coraz mocniejsza – mówi.

Udział Cisco w globalnym rynku switchy wynosił w pierwszym kwartale 2011 r. ponad 68 proc. To o prawie 6 proc. mniej niż rok wcześniej (dane firmy analitycznej Dell’Oro Group). Redukcja zatrudnienia w Cisco ma przynieść koncernowi ok. 1 mld dol. oszczędności w roku fiskalnym 2012.