Polkomtel rozważa wejście na Białoruś

Publikacja: 13.07.2011 13:39

– Jeden z największych dostawców usług mobilnych w Polsce, Polkomtel, wykazuje zainteresowanie kupnem akcji BelCel, należących do Beltelecom – poinformowała agencja prasowa BelTA powołując się na Sergieja Nesterowicza, ministra ds. technologii informacyjnych i komunikacji Białorusi.

Według agencji przedstawiciele Polkomtela skontaktowali się z resortem Nesterowicza na początku tego roku. Resort odpowiedział, że jest skłonny rozważyć ofertę, ale do tej pory takowa ze strony Polkomtela nie wpłynęła.

Katarzyna Meller, rzeczniczka Polkomtela, poproszona o potwierdzenie tych informacji odmówiła jakiegokolwiek komentarza.

BelCel założone do spółki z brytyjskim Cable & Wireless, to obecnie joint venture zarejestrowanej w Holandii spółki CIB i białoruskiego monopolisty – BelTelecom. Był jednym z pierwszych operatorów komórkowych.

Jak podano na stronach internetowych BelCelu, w latach 1993-2006 oferował analogowe usługi w technologii NMT na częstotliwości 450 MHz. Dzisiaj operuje siecią CDMA2000, w której sprzedaje usługi głosowe i transmisji danych. Wszystkie pod marką Diallog.

O skali działalności białoruskiego Diallogu niewiele wiadomo. Z danych serwisu e-belarus.org wynika, że w 2009 r. miał on 132 tys. abonentów dostępu do internetu.

Polkomtel, poprzez spółkę Nordisk, także rozwija sieć CDMA (na częstotliwości 420 MHz). Wykorzystuje ją przede wszystkim do świadczenia usług transmisji danych oraz dedykowanych usług dyspozytorskich np. dla służb ratowniczych.

BelCel to nie jedyna firma, nad której przejęciem się zastanawiał operator sieci Plus. Na przełomie ubiegłego i bieżącego roku wystąpił nawet o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zakup Exatela (od jednego z akcjonariuszy – Polskiej Grupy Energetyczne). Na tę ostatnią transakcję nie wyraziła jednak zgody rada nadzorcza Polkomtela, który już wówczas był wystawiony na sprzedaż.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu