Aukcja LTE w Hiszpanii: wielka trójka bierze wszystko

Telefonica, Orange i Vodafone zdominowały aukcję częstotliwości LTE, pozostawiając ośmiu innych graczy bez przydziału. Ceny nie były tak wysokie, jak oczekiwał hiszpański rząd. We Włoszech pięciu operatorów stara się o licencje pasm 4G. Aukcje częstotliwości radiowych 4G odbywają się teraz w całej Europie. W Hiszpanii w zeszłym tygodniu miała miejsce druga tura, natomiast we Włoszech rozgrywka dopiero się rozpoczyna.

Publikacja: 01.08.2011 16:53

Aukcja LTE w Hiszpanii: wielka trójka bierze wszystko

Foto: ROL

Za rezerwację zasobów w paśmie 800 MHz i 2,6 GHz giganci hiszpańskiego rynku Telefonica, Orange i Vodafone zapłacili razem 1,65 mld euro. Kwota ta przekroczyła cenę minimalną, ale daleko jej do 2 mld euro, jakich oczekiwał hiszpański rząd.

Hiszpańskie rozdanie

Vodafone deklaruje, że oba zakupione zakresy częstotliwości wykorzysta do budowy sieci w standardzie LTE. Za kwotę 518 mln euro firma zyskała w sumie 60 MHz pasma radiowego: 20 MHz w zakresie 800 MHz, które w 2014 roku zostanie uwolnione przez nadawców telewizyjnych, oraz 40 MHz w już dostępnym zakresie 2,6 GHz. Aby uzupełnić pokrycie na terenach wiejskich, firma planuje refarming niektórych ze swoich GSM-owych częstotliwości 900 MHz, tak by umożliwić wykorzystanie na nich technologii 3G/4G.

Telefonica wygrała pięć rezerwacji na częstotliwości w zakresie 800 MHz, 900 MHz i 2,6 GHz. Mogą one kosztować firmę 668,3 mln euro, jeśli do wylicytowanej kwoty dodamy koszty zezwoleń obowiązujących do 2030 .

W najbliższych miesiącach w Hiszpanii raz jeszcze odbędzie się licytacja częstotliwości LTE. W poprzedniej turze, która miała miejsce w maju tego roku i zamknęła się kwotą 168 mln euro, zwycięzcami okazały się Orange i TeliaSonera/Yoigo. Orange zapłacił 126 mln euro za licencję na korzystanie z pasma 900 MHz oraz zadeklarował, że w przeciągu trzech lat zainwestuje 433 mln euro w infrastrukturę sieciową. Z kolei TeliaSonera/Yoigo zainwestowała 42 mln w mniej popularny zakres 1800 MHz i zobowiązała się do modernizacji swojej sieci za 300 mln euro, również na przestrzeni trzech lat.

Jak podaje agencja informacyjna Dow Jones, dzięki aukcjom licencji 4G rząd hiszpański ma nadzieję zmniejszyć deficyt budżetowy z zeszłorocznych 9,2 proc. do 6 proc. w 2011 r.

Włoskie oczekiwanie

We Włoszech udział w postępowaniu na częstotliwości radiowe dla sieci 4G zgłosiło pięciu graczy. Wśród nich jest czterech operatorów: Telecom Italia Mobile, Vodafone, Wind i 3 Italia. Piątym chętnym na zakup jest Linkem, operator sieci WiMAX, który jest najbardziej zainteresowany zakupem licencji na częstotliwość 2,6 GHz. Na aukcji zostaną również wystawione częstotliwości: 800 MHz, 1,8 GHz oraz 2 GHz.

Włoski rząd ocenia wartość składanych ofert na 2,4 mld euro, zaś Paolo Romani, minister przemysłu, ma nadzieję na osiągnięcie kwoty aż 3,1 mld euro, jeśli sprzedane zostaną wszystkie wystawione na aukcji częstotliwości. Rozstrzygnięcie nastąpi 30 września br. Na razie we Włoszech toczy się dyskusja na temat ewentualnych odszkodowań, jakich domagają się dostawcy telewizyjni w zamian za uwolnienie pasma na częstotliwości 800 MHz.

Za rezerwację zasobów w paśmie 800 MHz i 2,6 GHz giganci hiszpańskiego rynku Telefonica, Orange i Vodafone zapłacili razem 1,65 mld euro. Kwota ta przekroczyła cenę minimalną, ale daleko jej do 2 mld euro, jakich oczekiwał hiszpański rząd.

Hiszpańskie rozdanie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą