Naukowcy z niemieckiego Heinrich Hertz Institute (HHI), którzy we współpracy z Siemensem i Orange Labs badają możliwości transmisji danych za pomocą diod LED, poinformowali o koncepcji przyspieszenia tej technologii do 800 Mb/s przy wykorzystaniu kilku różnokolorowych diod. Do tej pory laboratoryjny rekord wynosił 100 Mb/s.

Trzeba jednak zaznaczyć, że technologia na razie nie wykracza poza koncepcję badaczy. W ogólności polega na transmisji sygnału poprzez modulowane błyski źródła światła widzialnego w tempie nieuchwytnym dla ludzkiego oka. Naukowcy z HHI widzą dzisiaj jej zastosowanie w lokalnych sieciach bezprzewodowych, w których nie może być stosowane radio (np. szpitale, samoloty).

Wadą jest konieczność zapewnienia widoczności pomiędzy źródłem sygnału, a fotoczujnikiem urządzenia odbiorczego. Zaletą, że taką emisję sygnału stosunkowo łatwo jest ograniczyć do określonego obszaru (np. dzięki filtrom optycznym). Dodatkowo, w teorii, źródłem sygnału nie musi być dedykowane urządzenia, ale np. zwykłe urządzenia oświetleniowe, czy neon reklamowy. Wykorzystanie technologii LED oznacza znaczne oszczędności na kosztach energii elektrycznych.