Już wszyscy trzej holenderscy operatorzy sieci komórkowych podnieśli ceny lub obniżyli atrakcyjność swojej oferty mobilnego dostępu do internetu – podał serwis FierceWireless. Ich polityka interpretowana jest, jako reakcja na czerwcową decyzję holenderskiego parlamentu, który jako pierwszy w Europie wprowadził do systemu prawnego zasadę neutralności sieciowej, a więc i zakaz różnicowania dostępu do różnych treści i usług poprzez tę samą sieć IP.

KPN Mobile w związku z tym zapowiedział podwyżkę taryf transmisji danych od połowy września. T-Mobile likwiduje taryfę z nielimitowanym transferem, a Vodafone obniża pakiety transmisji wliczone w aktualne abonamenty.

Regulacja o neutralności sieciowej zakazuje wprowadzania oddzielnych opłat za korzystanie z serwisów VoIP. A te właśnie cieszą się sporo popularnością pośród Holendrów, którzy ograniczają korzystanie z usług głosowych przez telefony komórkowe na rzecz mobilnych aplikacji VoIP. To (między innymi) odbiło się w tym roku niekorzystnie na wynikach finansowych holenderskich operatorów komórkowych, przede wszystkim KPN Mobile.

Regulacja o neutralności sieciowej z pewnością nie jest jedynym powodem podniesienia cen mobilnego dostępu w Holandii, ale stanowi dla operatorów dogodną okoliczność.