Chińska firma ZTE stała się piątym co do wielkości producentem telefonów komórkowych na świecie – podaje IDC. Jej udziały w rynku wzrosły od połowy ubiegłego roku z 3,3 proc. do 4,5 proc. obecnie.

ZTE ogłosił, że w minionym półroczu sprzedał 35 mln swoich urządzeń, co oznacza 30-procentowy wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Największy skok firma ta odnotowała w dziedzinie sprzedaży smartfonów, których rozprowadziła około 5 mln sztuk, co dało jej czterokrotnie wyższe przychody z tego tytułu niż przed rokiem. Na rynku amerykańskim ZTE zwiększył swe przychody ze sprzedaży smartfonów o 300 proc.

Swój sukces chińska firma zawdzięcza przede wszystkim smartfonowi o nazwie Blade. W pierwszym półroczu 2011 roku rozeszło się 2,5 mln tych urządzeń. Telefony te dystrybuowane były przez 80 operatorów w 50 krajach. Ich średnia dzienna sprzedaż wyniosła ok. 16 tys. sztuk, co dało Blade’owi status najszybciej sprzedającego się telefonu z Androidem na terenie Chin.

ZTE stawia na rynki: chiński, północnoamerykański, europejski i brazylijski, na których producent odnotował 20 – 30-proc. wzrosty sprzedaży rok do roku. Firma przewiduje, że do końca 2011 roku rozejdzie się kolejne 12 mln jej inteligentnych telefonów komórkowych. Planuje w tym czasie premiery aż 30 nowych modeli smartfonów, opartych nie tylko na Androidzie, ale i na systemie Windows Phone 7.